Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування
13:56 Пт 21.02.25 7357 Переглядів
Версія для друку

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

Про це дійшли згоди члени Ради адвокатів України (засідання проходить сьогодні, 21 лютого в Ужгороді) під час обговорення ситуації навколо появи парламентського дослідження, що містить висновки про невідповідність деяких рішень РАУ Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Нагадаємо, нещодавно у соцмережах зʼявилася інформація про парламентське дослідження «щодо актуальних проблем правових засад організації і діяльності адвокатури в Україні та адвокатського самоврядування, гарантованого державою», яке було підготовлене Дослідницькою службою Верховної Ради.

Як стало відомо, Лариса Криворучко, чиє право на зайняття адвокатською діяльністю у минулому році припинила КДКА Закарпатської області, 30 січня звернулася до народного депутата Юрія Камельчука з проханням ініціювати парламентське дослідження актуальної проблеми державної політики в сфері діяльності адвокатури. Нардеп звернувся до Дослідницької служби, яка в цей же день виготовила 15-сторінкове дослідження.

На підставі цього екс-адвокатка висунула вимогу про припинення діяльності органів адвокатури, в тому числі, кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (КДКА), а. також направила парламентське дослідження до всіх апеляційних судів, Верховного та Конституційного судів для врахування при прийнятті судових рішень.

Члени РАУ відзначили, що оскільки, реєстрація звернення особи, його передача до Дослідницької служби, а також опрацювання та виготовлення об’ємного матеріалу відбулися в один день, це дає підстави вважати, що народний депутат лише формально зареєстрував звернення Л.Криворучко та передав його до державної установи, аби легалізувати завчасно підготовлений висновок у редакції, необхідній зацікавленим особам.

Надзвичайна швидкість виконання дослідження викликає обґрунтовані сумніви його об’єктивності, вважають адвокати, й може свідчити про попереднє узгодження дій, про узгоджену схему, що створює ризики корупційного характеру та використання парламентських механізмів для забезпечення приватних інтересів.

Дивну поведінку свого колеги оцінила і народний депутат Юлія Яцик, яка була присутня на засіданні РАУ. «Мене, обурює така робота, спрямована на підрив авторитету адвокатської спільноти і адвокатської діяльності. На жаль, ми маємо випадки, коли такі історії виходять за межі України, вони сприймаються дуже негативно міжнародною спільнотою», - зазначила вона.

Нардеп зауважила, що робота Дослідницької служби не допускає втручання в діяльність існуючих органів, а лише спрямована на надання допомоги депутатам, підготовку аналітики з певної проблематики для внутрішнього використання. Більше того, у Положенні про службу чітко зазначено, що висновки не є офіційною позицією Верховної Ради. «В такому разі ми можемо вести мову про перевищення повноважень народного депутата», - відзначила Ю.Яцик.

Раніше це питання вивчив і член Комітету ВР з питань правової політики, голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Володимир Ватрас. Він наголосив, що основним завданнями Дослідницької служби є науково-дослідницьке та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів України, депутатських фракцій (депутатських груп). Служба готує у письмовій формі аналітичні та інформаційні матеріали, серед яких є й парламентське дослідження. Останнє по своїй суті є комплексною аналітичною добіркою, яка пов’язана з опрацюванням законопроєктів, що перебувають на розгляді у Верховній Раді, інших актуальних проблем державної політики, оцінкою ефективності реалізації прийнятого законодавчого акта.

Рада адвокатів України взяла інформацію до відома. Зважаючи на встановлені обставини, НААУ подала до Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Офісу Генпрокурора відповідне звернення про вчинення низки кримінальних правопорушень за попередньою змовою групою осіб.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою – заява НААУ

Гарантії діяльності

«Військові адвокати» не мають нічого спільного з адвокатурою –…

Діяльність «військових адвокатів», які силоміць «відбивають» мобілізованих військовозобов’язаних у ТЦК, не має жодного стосунку до адвокатської практики, заснованої на принципах верховенства права та законності.

16:32 Пт 28.03.25 9584
Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на семінарі

Дискусія

Як підвищити ефективність виконання судових рішень — обговорили на…

Сьогодні існує необхідність посилення повноважень суддів у процесі контролю за виконанням судових рішень. Які інструменти для цього вже є, а що можна було б запровадити?

13:49 Пт 28.03.25 3904
Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект

Законодавство

Ухвала суду щодо адвоката має розглядатися КДКА як скарга – проект

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання адвокатом процесуальними правами, порушення чи неналежного виконання ним процесуальних обов’язків. Але закон недостатнім чином врегульовує процедуру розгляду таких окремих ухвал та їх правові наслідки.

11:43 Пт 28.03.25 4156
Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за вимоги до адвокатів

За кордоном

Компетентність чи гендерна рівність? У США суддю розкритикували за…

Висловлювання федеральної судді про необхідність «належного представлення жінок» у керівній групі адвокатів викликали резонанс і стали підставою для подання дисциплінарної скарги. Суддя визнала помилковість своїх формулювань і переглянула ухвалу.

12:42 Чт 27.03.25 5462
Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують зміни

Дискусія

Без демографічного реєстру – без відповідальності: у НААУ готують…

Значна частина протоколів про порушення права адвоката на інформацію визнається судами такими, що містять неповні дані про особу порушника. Це призводить закриття справ. Вирішити проблему може доступ уповноважених представників до Єдиного державного демографічного реєстру.

9:53 Ср 26.03.25 3709
Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку країни, - НААУ

Законодавство

Захист добросовісного набувача – це захист інвестицій для розвитку…

Закон від 12.03.2025 № 4292-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача» закладає основу покращення інвестиційного клімату в Україні, що в свою чергу стимулюватиме приток капіталу.

16:09 Вт 25.03.25 4643
Пішла з життя член РАУ від Волинської області Оксана Комарницька

Сумна звістка

Пішла з життя член РАУ від Волинської області Оксана Комарницька

Перестало битися серце відомого адвоката, члена Ради адвокатів України від Волинської області Оксани Комарницької.

10:51 Вт 25.03.25 6240
В Україні створили вебсайт для розшуку спадкоємців

Взаємодія

В Україні створили вебсайт для розшуку спадкоємців

Отримавши повідомлення про відкриття спадщини, нотаріус зобов’язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Водночас, нотаріус може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення.

10:24 Вт 25.03.25 6033

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл