Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування
13:56 Пт 21.02.25 7412 Переглядів
Версія для друку

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

Про це дійшли згоди члени Ради адвокатів України (засідання проходить сьогодні, 21 лютого в Ужгороді) під час обговорення ситуації навколо появи парламентського дослідження, що містить висновки про невідповідність деяких рішень РАУ Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Нагадаємо, нещодавно у соцмережах зʼявилася інформація про парламентське дослідження «щодо актуальних проблем правових засад організації і діяльності адвокатури в Україні та адвокатського самоврядування, гарантованого державою», яке було підготовлене Дослідницькою службою Верховної Ради.

Як стало відомо, Лариса Криворучко, чиє право на зайняття адвокатською діяльністю у минулому році припинила КДКА Закарпатської області, 30 січня звернулася до народного депутата Юрія Камельчука з проханням ініціювати парламентське дослідження актуальної проблеми державної політики в сфері діяльності адвокатури. Нардеп звернувся до Дослідницької служби, яка в цей же день виготовила 15-сторінкове дослідження.

На підставі цього екс-адвокатка висунула вимогу про припинення діяльності органів адвокатури, в тому числі, кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (КДКА), а. також направила парламентське дослідження до всіх апеляційних судів, Верховного та Конституційного судів для врахування при прийнятті судових рішень.

Члени РАУ відзначили, що оскільки, реєстрація звернення особи, його передача до Дослідницької служби, а також опрацювання та виготовлення об’ємного матеріалу відбулися в один день, це дає підстави вважати, що народний депутат лише формально зареєстрував звернення Л.Криворучко та передав його до державної установи, аби легалізувати завчасно підготовлений висновок у редакції, необхідній зацікавленим особам.

Надзвичайна швидкість виконання дослідження викликає обґрунтовані сумніви його об’єктивності, вважають адвокати, й може свідчити про попереднє узгодження дій, про узгоджену схему, що створює ризики корупційного характеру та використання парламентських механізмів для забезпечення приватних інтересів.

Дивну поведінку свого колеги оцінила і народний депутат Юлія Яцик, яка була присутня на засіданні РАУ. «Мене, обурює така робота, спрямована на підрив авторитету адвокатської спільноти і адвокатської діяльності. На жаль, ми маємо випадки, коли такі історії виходять за межі України, вони сприймаються дуже негативно міжнародною спільнотою», - зазначила вона.

Нардеп зауважила, що робота Дослідницької служби не допускає втручання в діяльність існуючих органів, а лише спрямована на надання допомоги депутатам, підготовку аналітики з певної проблематики для внутрішнього використання. Більше того, у Положенні про службу чітко зазначено, що висновки не є офіційною позицією Верховної Ради. «В такому разі ми можемо вести мову про перевищення повноважень народного депутата», - відзначила Ю.Яцик.

Раніше це питання вивчив і член Комітету ВР з питань правової політики, голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Володимир Ватрас. Він наголосив, що основним завданнями Дослідницької служби є науково-дослідницьке та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів України, депутатських фракцій (депутатських груп). Служба готує у письмовій формі аналітичні та інформаційні матеріали, серед яких є й парламентське дослідження. Останнє по своїй суті є комплексною аналітичною добіркою, яка пов’язана з опрацюванням законопроєктів, що перебувають на розгляді у Верховній Раді, інших актуальних проблем державної політики, оцінкою ефективності реалізації прийнятого законодавчого акта.

Рада адвокатів України взяла інформацію до відома. Зважаючи на встановлені обставини, НААУ подала до Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Офісу Генпрокурора відповідне звернення про вчинення низки кримінальних правопорушень за попередньою змовою групою осіб.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 213
Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від НААУ

Дискусія

Захист адвокатської діяльності: стартувала серія воркшопів від…

У системі правосуддя адвокат має бути незалежним захисником, але на практиці дедалі частіше стає обʼєктом тиску, переслідувань і дискредитації. Обшуки в офісах, вимоги розголошення таємниці, інформаційні атаки — такі способи впливу стають новою реальністю для професії.

14:41 Пн 21.04.25 635
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 822
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 803
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 600
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 579
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 475
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 625

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл