Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування
13:56 Пт 21.02.25 8276 Переглядів
Версія для друку

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

Про це дійшли згоди члени Ради адвокатів України (засідання проходить сьогодні, 21 лютого в Ужгороді) під час обговорення ситуації навколо появи парламентського дослідження, що містить висновки про невідповідність деяких рішень РАУ Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Нагадаємо, нещодавно у соцмережах зʼявилася інформація про парламентське дослідження «щодо актуальних проблем правових засад організації і діяльності адвокатури в Україні та адвокатського самоврядування, гарантованого державою», яке було підготовлене Дослідницькою службою Верховної Ради.

Як стало відомо, Лариса Криворучко, чиє право на зайняття адвокатською діяльністю у минулому році припинила КДКА Закарпатської області, 30 січня звернулася до народного депутата Юрія Камельчука з проханням ініціювати парламентське дослідження актуальної проблеми державної політики в сфері діяльності адвокатури. Нардеп звернувся до Дослідницької служби, яка в цей же день виготовила 15-сторінкове дослідження.

На підставі цього екс-адвокатка висунула вимогу про припинення діяльності органів адвокатури, в тому числі, кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (КДКА), а. також направила парламентське дослідження до всіх апеляційних судів, Верховного та Конституційного судів для врахування при прийнятті судових рішень.

Члени РАУ відзначили, що оскільки, реєстрація звернення особи, його передача до Дослідницької служби, а також опрацювання та виготовлення об’ємного матеріалу відбулися в один день, це дає підстави вважати, що народний депутат лише формально зареєстрував звернення Л.Криворучко та передав його до державної установи, аби легалізувати завчасно підготовлений висновок у редакції, необхідній зацікавленим особам.

Надзвичайна швидкість виконання дослідження викликає обґрунтовані сумніви його об’єктивності, вважають адвокати, й може свідчити про попереднє узгодження дій, про узгоджену схему, що створює ризики корупційного характеру та використання парламентських механізмів для забезпечення приватних інтересів.

Дивну поведінку свого колеги оцінила і народний депутат Юлія Яцик, яка була присутня на засіданні РАУ. «Мене, обурює така робота, спрямована на підрив авторитету адвокатської спільноти і адвокатської діяльності. На жаль, ми маємо випадки, коли такі історії виходять за межі України, вони сприймаються дуже негативно міжнародною спільнотою», - зазначила вона.

Нардеп зауважила, що робота Дослідницької служби не допускає втручання в діяльність існуючих органів, а лише спрямована на надання допомоги депутатам, підготовку аналітики з певної проблематики для внутрішнього використання. Більше того, у Положенні про службу чітко зазначено, що висновки не є офіційною позицією Верховної Ради. «В такому разі ми можемо вести мову про перевищення повноважень народного депутата», - відзначила Ю.Яцик.

Раніше це питання вивчив і член Комітету ВР з питань правової політики, голова підкомітету з питань організації та діяльності адвокатури, органів надання правової допомоги Володимир Ватрас. Він наголосив, що основним завданнями Дослідницької служби є науково-дослідницьке та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Верховної Ради, її органів, народних депутатів України, депутатських фракцій (депутатських груп). Служба готує у письмовій формі аналітичні та інформаційні матеріали, серед яких є й парламентське дослідження. Останнє по своїй суті є комплексною аналітичною добіркою, яка пов’язана з опрацюванням законопроєктів, що перебувають на розгляді у Верховній Раді, інших актуальних проблем державної політики, оцінкою ефективності реалізації прийнятого законодавчого акта.

Рада адвокатів України взяла інформацію до відома. Зважаючи на встановлені обставини, НААУ подала до Державного бюро розслідувань, Служби безпеки України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Офісу Генпрокурора відповідне звернення про вчинення низки кримінальних правопорушень за попередньою змовою групою осіб.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

Різне

Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом

У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

18:46 Пт 11.07.25 194
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу національній безпеці

Дискусія

Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…

Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

17:38 Пт 11.07.25 154
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно — Лідія Ізовітова

Дискусія

Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…

Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

16:36 Пт 11.07.25 190
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

Взаємодія

У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси

На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

12:57 Пт 11.07.25 266
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим столом

Дискусія

Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…

Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

11:32 Пт 11.07.25 322
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний кодекс

Дискусія

Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…

Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

17:52 Чт 10.07.25 288
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування ВККС – круглий стіл

Дискусія

Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…

Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

9:57 Чт 10.07.25 403
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Законодавство

Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ

Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.

10:23 Ср 09.07.25 253

Вестник:№6 червень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл