В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
9 січня набрав чинності Закон від 18.12.2024 № 4156-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо формування та ведення переліку терористичних організацій (груп)». Журналісти «Суспільного» обговорили його основні положення та ризики для українського бізнесу з головою Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрієм Шабельніковим.
У Законі «Про боротьбу з тероризмом» зʼявилася стаття, присвячена переліку терористичних організацій (груп). Порядок його формування та ведення визначатиме Служба безпеки України.
До Переліку включатимуть терористичні організації (групи), які здійснюють терористичну діяльність на території України та (або) за її межами та створюють загрозу національній безпеці України, незалежно від наявності чи відсутності в них статусу юридичної особи, їх реєстрації уповноваженими органами України чи іноземних держав.
Включення терористичної організації (групи) до Переліку здійснюватиметься на підставі відомостей, сформованих міжнародними організаціями, або виявлення факту існування таких організацій та груп чи звʼязку з ними.
Факти встановлюватимуться:
- рішеннями компетентних органів іноземних держав, рішеннями іноземних судів, які визнаються Україною відповідно до міжнародних договорів України;
- вироками судів про застосування до юридичної особи, зареєстрованої в установленому порядку на території України, заходів кримінально-правового характеру за вчинення уповноваженою особою від її імені кримінального правопорушення, передбаченого статтями 258-258-6 Кримінального кодексу;
- вироками судів про визнання особи винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого цими ж статтями за умови встановлення причетності такої особи до терористичної організації (групи).
Включення організації (групи) до Переліку, так само як і виключення з нього, здійснюватиме Антитерористичний центр при СБУ. Такі дії або бездіяльність можуть бути оскаржені в судовому порядку.
А.Шабельніков наголосив, що закон є важливим інструментом боротьби з тероризмом. Але водночас може створити серйозні виклики для бізнесу. «Сформований перелік терористичних організацій, без сумніву, стане ефективним засобом для протидії загрозам національній безпеці. Проте, як будь-який новий правовий механізм, він несе певні ризики для бізнес-середовища, особливо якщо його застосування буде непрозорим або необґрунтованим», – підкреслив він.
Однією з ключових загроз для бізнесу може стати неправомірне або помилкове внесення юридичних осіб чи партнерів компаній до реєстру терористичних організацій. Це може призвести до блокування активів підприємств або фізичних осіб, які співпрацювали з організаціями, включеними до переліку, зриву міжнародних угод через репутаційні ризики, адміністративного тиску на компанії, які потенційно можуть бути пов'язані з фігурантами реєстру.
«Для багатьох підприємців нововведення може стати викликом, адже навіть підозра у зв’язках з організаціями з переліку терористичних може завдати репутаційної та фінансової шкоди. Тут важливо, щоб законодавство було чітким, а застосування реєстру – прозорим та обґрунтованим», – зазначив представник НААУ.
Він також звернув увагу на необхідність детального регулювання процесу формування переліку. За його словами, доцільно залучати представників бізнес-спільноти та незалежних експертів для обговорення правил функціонування реєстру, аби мінімізувати ризики для добросовісних підприємців.
«Будь-яке нове законодавство, пов’язане із безпекою, має враховувати можливі наслідки для економіки. Якщо цього не зробити, ми ризикуємо посилити недовіру бізнесу до держави, що у нинішніх умовах є неприпустимим», – резюмував А.Шабельніков.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
Cудова практика
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Гарантії діяльності
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.