"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У ВР пропонують надати адвокатам відстрочку від призову (критерії)

Мобілізація адвокатів має руйнівні наслідки для системи професійної правничої допомоги, адже відбувається порушення законних прав та інтересів сотень тисяч громадян та юридичних осіб, яким адвокати-чоловіки надають професійну правничу допомогу.
На це звернули увагу народні депутати, які підготували та внесли до Верховної Ради проект Закону №12348 від 19.12.2024 «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації адвокатам».
Документом пропонується внести адвокатів до переліку осіб, які мають право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Після обговорення з адвокатською спільнотою автори ініціативи дійшли висновку, що для більш точного визначення осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації, слід керуватися певними критеріями, а саме:
1) безперервний стаж здійснення адвокатської діяльності 10 і більше років,
2) відсутність заборгованості зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування,
3) відсутність відомостей про притягнення до дисциплінарної відповідальності за вчинення ними дисциплінарних проступків,
4) право на заняття адвокатською діяльністю не припинено та не зупинено відповідно до відомостей в Єдиному реєстрі адвокатів України (має бути документально підтверджено довідкою Ради адвокатів, в якій обліковується адвокат).
Звертається увага, що на законодавчому рівні держава забезпечила бронювання військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу: в Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування, надала відстрочку суддям, суддям Конституційного Суду, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів, керівникам служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступникам, дисциплінарним інспекторам Вищої ради правосуддя, втім оминула адвокатів, які за Конституцією також входять до системи правосуддя. А це, фактично, ставить під загрозу належне функціонування однієї з гілок влади.
Від початку повномасштабного вторгнення рф на територію України Національна асоціація адвокатів України розглядає численні звернення адвокатів про порушення працівниками ТЦК і СП професійних прав та гарантій адвокатської діяльності, втручання у професійну діяльність, незаконне позбавлення волі, відібрання особистих речей, зокрема, й тих, які містять адвокатську таємницю, у зв’язку зі здійсненням професійної адвокатської діяльності. Порушення прав адвокатів під час здійснення ними адвокатської діяльності неможливо виправдати воєнним станом. Систематичність таких порушень неминуче призведе до порушення фундаментального принципу права – верховенства права.
Також автори ініціативи посилаються на дані Національної асоціації адвокатів України, відповідно до яких кількість усіх військовозобов’язаних адвокатів (осіб чоловічої статі), які можуть підлягати мобілізації, при цьому, не мають підстав для відстрочки або бронювання, не перевищує 15 тисяч.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

Сумна звістка
Помер Ярослав-Міклош Зейкан
Із щирими співчуттями повідомляємо, що на 84-му році життя перестало битися серце відомого адвоката, багаторічного ректора Вищої школи адвокатури НААУ Ярослава-Міклоша Зейкана.

Гарантії діяльності
РАУ створює робочу групу для моніторингу порушень прав адвокатів та…
Рада адвокатів України під час позачергового засідання 16 квітня 2025 року ухвалила рішення про створення робочої групи, яка здійснить моніторинг та узагальнення фактів порушення прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності за останні три роки, включаючи ситуацію із затриманням адвокатки Ольги Панченко.