Підвищення податків: як вижити бізнесу?
![](/assets/uploads/news/diskusiya/2024-12-03-shabel-n-kov_674eeedcda4a5.jpg)
1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?
Існує декілька варіантів реакції бізнесу, але жоден з них не матиме позитивних наслідків. Перший - найлогічніший: підняти ціну на свої послуги, роботи та товари. Тобто, збільшені витрати перекладаються на споживача. Останній або скорочує споживання, або шукає, де конкуренти роблять те саме за менші гроші (скоріше із ухиленням від податків). Звісно, клієнт залишиться, коли йдеться про унікальний продукт, але це виняткові випадки.
Другий варіант - скорочення бази оподаткування за рахунок переходу на неофіційну працю і зарплати в конвертах. Зрозуміло, що у цьому випадку втрачають і державний бюджет і працівники.
Ще один варіант розвитку подій - це економія на сировині, оренді, комунальних послугах, зменшення кількості робочих днів або взагалі скорочення штату працівників. Утрата роботи в Україні для багатьох стає приводом для виїзду за кордон, адже деякі країни ще надають підтримку нашим переселенцям.
Але виїжджати за кордон можуть не тільки люди, але й підприємства. Найпростіше релокується IT-сфера. Перемістити виробництво складніше, хоча є приклади внутрішньої релокації навіть заводів. У будь-якому випадку релокованому за кордон бізнесу доведеться вирішувати кадрові питання (перевозити своїх працівників та/або наймати нових у країні перебування, можливо українських переселенців); визначити організаційні питання з відкриттям бізнесу та перевезенням обладнання; підлаштуватися під правила для виробництв та продукції; владнати питання з інтелектуальною власністю. Що стосується податкового навантаження, то радше за все, воно не буде таким хаотичним, як в Україні.
У непростих умовах опиняться ті бізнеси, які стали учасниками різних грантових програм. Бо в умовах багатьох з них була вказана необхідність мати певну кількість найманих працівників і їхнє звільнення призведе до порушення умов програми.
Тож посилюючи податкове навантаження, можливо було варто дослухатися хоча б до пропозицій від бізнесу щодо збереження умов для «білих» зарплат. Варто пам’ятати, що запит на справедливість у важкі часи завжди зростає, тож задача в цьому питанні – б наблизити збільшення податків до справедливості.
Матеріал підготував голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації Андрій Шабельніков.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини
![Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими потребами](/assets/uploads/news/navchannya/2025-01-23-veb-nar_679250a0a5ded.jpg)
Навчання
Як адвокату утримати баланс між обов’язками та особистими…
Професія адвоката — це постійна взаємодія з викликами, напругою та відповідальністю за долі клієнтів. Однак такий стиль життя нерідко призводить до стресу, тривожності та професійного вигорання.
![Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє насильство?](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-01-22-zp_6790f2af0a8ec.jpg)
Законодавство
Систематичність - це втретє: як правильно кваліфікувати домашнє…
Уточнення ознаки систематичності вчинення домашнього насильства має важливе значення для тлумачення диспозиції відповідної статті 126-1 Кримінального кодексу. Разом із тим необхідно відмежовувати норми матеріально-правового і процесуального характеру.
![Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-01-21-zp_678fc89f32acb.jpg)
Законодавство
Які спрощення кримінального процесу неможливо погодити
Директорат правосуддя та кримінальної юстиції Мінʼюсту підготував аналітичний звіт про доцільність спрощення процедури здійснення окремих слідчих (розшукових) або інших процесуальних дій з урахуванням стандартів дотримання прав людини та практики ЄСПЛ.
![Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх](/assets/uploads/news/bpd/2025-01-21-bpd_678f83279ea76.jpg)
БПД
Мінʼюст формує стандарти БПД щодо неповнолітніх
До стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги підготовлені зміни. Крім суто технічних правок («правова» допомога стає «правничою», а «ЗМІ» перетворюються на «медіа»), передбачаються вимоги стосовно допомоги і представництва неповнолітніх.
![ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності](/assets/uploads/news/judicial-practice-news/2025-01-20-vs_678e6895a31c9.jpg)
Cудова практика
ВС підтримав адвоката у діджиталізованій реальності
Гарантування права на судовий захист та заборона його обмежень, особливо в умовах діджиталізації та воєнного стану, вимагають від суду підтримки різних способів взаємодії з учасниками процесу. Це стосується і способів підписання ордеру, які не можуть бути обмежені.
![Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?](/assets/uploads/news/judicial-practice-news/2025-01-17-sudova-praktika_678a26dfada7c.jpg)
Cудова практика
Що підтверджує витрати на правничу допомогу для їх стягнення?
Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
![Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать](/assets/uploads/news/garantii/2025-01-15-tck_678782232671d.jpg)
Гарантії діяльності
Правнича допомога при мобілізації: у ТЦК проблем не бачать
Військова влада запевняє, що навчальний центр або розподільчий пункт – це не місце позбавлення волі. Туди є нормальний (з урахуванням режиму) допуск, в тому числі для адвокатів. Але практика свідчить про зворотне.
![Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-01-14-zp_67862363eee88.jpg)
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.