4 висновки ЄСПЛ у справі «Сергієнко проти України» | НААУ

4 висновки ЄСПЛ у справі «Сергієнко проти України»

Cудова практика
15:32 Сб 16.11.24 7321 Переглядів
Версія для друку

Україна має виплатити адвокату Олександру Сергієнку 15 тис. євро компенсації за порушення його прав з боку посадовців Національного антикорупційного бюро України під час розслідування справи проти його клієнта.

Відповідне рішення Європейського суду з прав людини від 7 листопада 2024 р. у справі «Сергієнко проти України» (заява №72678/16) оприлюднене на сайті суду.

У червні 2016 року адвоката арештували і призначили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. У вересні суд змінив запобіжний захід на цілодобовий домашній арешт. Але на ранок наступного дня, коли О.Сергієнка везли з СІЗО додому, його повторно заарештувало НАБУ за новою підозрою.

Через три дні суд легалізував ці дії (постановив затримати чоловіка в межах нового розслідування). Адвокат одразу оскаржив таке рішення, але на апеляцію довелося чекати майже місяць. Зрештою скарга була відхилена.

Під час повторного арешту О.Сергієнко отримав синці на грудях, руках і носі. Ці травми були зафіксовані під час його повернення до СІЗО. Суд зобовʼязав розслідувати ймовірне жорстоке поводження і НАБУ навіть розпочало провадження. Але правоохоронці установили, адвокат під час затримання поводився агресивно, кричав, відмовився виконувати «прохання» слідчого. Тож під час конфлікту службовці лише відповіли на опір адвоката, обмеживши рух його рук і ніг, використавши наручники. Розслідування закінчилося тим, що дії офіцерів НАБУ визнали законними, а також постановили, що склад злочину був відсутній.

Оскарження в українському суді успіху не мало, тож О.Сергієнко звернувся до ЄСПЛ.

Він посилався на статтю 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і стверджував, що зазнав жорстокого поводження з боку правоохоронців під час його арешту, а також що розслідування інциденту не було ефективним. Крім цього, скарга стосувалася надмірної тривалості розгляду його апеляції на рішення про тримання під вартою.

Суд підтвердив порушення цих прав, гарантованих Конвенцією, зробивши такі висновки:

1. Коли особа подає аргументовану скаргу на те, що вона зазнала жорстокого поводження з боку поліції або інших подібних державних органів, стаття 3 Конвенції передбачає обов'язок держави здійснити ефективне офіційне розслідування.

Таке розслідування повинно встановити осіб, відповідальних за інцидент, та забезпечити їхнє покарання. Також воно має відповідати вимогам оперативності, ретельності, незалежності та публічної прозорості.

2. Розслідування інциденту з О.Сергієнком проводилося тим самим органом (НАБУ), що розслідував справу проти нього. Це не відповідає вимогам незалежності для ефективного розслідування. Тому ЄСПЛ визнав, що розслідування скарг заявника на жорстоке поводження не мало необхідного елемента незалежності для відповідності вимогам статті 3 Конвенції.

3. Особа, перебуваючи під контролем правоохоронців, зазнала травм. Це утворило обов'язок для національних органів провести ефективне та ретельне розслідування, спрямоване на встановлення походження травм та ідентифікацію і покарання винних, якщо заяви про жорстоке поводження будуть підтверджені.

Хоча уряд посилався на рішення слідчого НАБУ про закриття провадження щодо ймовірного жорстокого поводження, суду не були надані копії відповідних рішень. Також представник від України не пояснив їхню відсутність. З цього ЄСПЛ зробив висновок, що уряд не спростував заяву заявника про те, що він зазнав жорстокого поводження з боку правоохоронців.

Цієї «презумпції винуватості» виявилося достатньо, аби ЄСПЛ класифікував жорстоке поводженні із заявником як нелюдське та принизливе.

4. 28 днів на розгляд апеляції ЄСПЛ також оцінив як надмірно тривалий строк. При цьому було враховано перенесення слухань через те, що матеріали не квапилися передавати з районного суду,  також відсутність пояснень щодо цього з боку уряду. Тобто мало місце порушення статті 5 Конвенції.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

БВПД отримуватиме ще одна категорія осіб - ухвалено закон

БПД

БВПД отримуватиме ще одна категорія осіб - ухвалено закон

Право на безоплатну вторинну правничу допомогу отримають потерпілі від кримінальних правопорушень на ґрунті ненависті (за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, інвалідності, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними ознаками).

18:26 Чт 05.12.24 162
Обмеження штрафів для підприємств ОПК: адвокати знайшли прогалину

Законодавство

Обмеження штрафів для підприємств ОПК: адвокати знайшли прогалину

Аби підтримати стабільну роботу підприємств оборонної галузі в умовах воєнного стану, у Верховній Раді пропонують звільнити виконавців державних контрактів від штрафних санкцій за порушення строків зобовʼязання.

16:46 Чт 05.12.24 242
Сайт НААУ підлаштували під потреби слабозорих

Підтримка

Сайт НААУ підлаштували під потреби слабозорих

До Міжнародного дня людей з інвалідністю, який відзначається 3 грудня, офіційний сайт Національної асоціації адвокатів України став зручним для перегляду інформації тими громадянами, що мають поганий зір.

16:46 Вт 03.12.24 3158
Оголошено переможців Турніру із судових дебатів

Привітання

Оголошено переможців Турніру із судових дебатів

Завершився суперфінал III Турніру із судових дебатів серед студентів-юристів 3-4-х курсів ступеня «Бакалавр» та «Магістр», організований Національною асоціацією адвокатів України.

14:41 Вт 03.12.24 3289
Підвищення податків: як вижити бізнесу?

Дискусія

Підвищення податків: як вижити бізнесу?

1 грудня набрав чинності Закон № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану». Як підвищення податків уплине на українських підприємців?

13:38 Вт 03.12.24 3304
Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів запропонували у НААУ

Законодавство

Як захистити працюючих медпрацівників після зміни стандартів…

Зміна професійних стандартів призведе до зміни умов праці вже працюючих медичних працівників і це може мати наслідком порушення їхніх трудових прав з боку роботодавців.

17:29 Пн 02.12.24 4391
Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Навчання

Спеціалізація суддів у справах сім’ї та дітей: досвід та виклики

Запровадження спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей є важливим елементом правосуддя, дружнього до дитини, що підтверджено міжнародними стандартами. Водночас, стримувачами є кризові явища в українському суспільстві та відсутність єдиного підходу і чіткого бачення такого процесу.

14:56 Пн 02.12.24 4473
Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року

Видання

Опубліковано черговий номер Вісника НААУ за листопад 2024 року

Публікуємо Вісник НААУ за листопад 2024 року

18:01 Пт 29.11.24 213

Вестник:№ 11 листопад 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл