Захисту достойні всі, адвокатура виконує цю вимогу Конституції | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Захисту достойні всі, адвокатура виконує цю вимогу Конституції

Гарантії діяльності
12:58 Вт 27.08.24 7704 Переглядів
Версія для друку

Формування у суспільстві думки, що адвокати якось неправильно обирають собі клієнтів, бо деякі люди не варті захисту, - дуже небезпечне явище для держави. У майбутньому це може бути використано нашими ворогами проти України.

Про це заявила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час виступу на Форумі з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза, що проходив в Одесі.

Так, серед проблем функціонування інституту адвокатури в умовах воєнного стану вона назвала намагання деяких осіб нівелювати функцію захисту і захисний принцип в цілому. Йдеться про випадки, коли через медіа починають цькувати адвокатів за те, що вони надають правничу допомогу тим, кого начебто не варто захищати, а саме: державних зрадників, військовополонених, військовослужбовців, посадовців Міноборони, підозрюваних у корупційних злочинах тощо. Таке ставлення є беззаперечним порушенням прав людини, гарантованих Конституцією.

Нагадаємо, однією із гарантій адвокатської діяльності, закріплених Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є заборона ототожнення адвоката з клієнтом. Але сьогодні фіксуються численні випадки порушення цієї гарантії. І це, на думку НААУ, несе загрози функціонуванню інституту адвокатури та розвитку України як правової держави. На цю проблему звертають увагу і міжнародні партнери. А у Верховній Раді підтримали ініціативу НААУ щодо встановлення адміністративної відповідальності за порушення заборони ототожнення адвоката і клієнта. Відповідний законопроект був зареєстрований у парламенті 21 травня за №11279.

Ще одним із викликів сьогодення Л.Ізовітова назвала бронювання адвокатів. Попри численні звернення асоціації до колег народних депутатів та законодавчі пропозиції, фінальна редакція Закону №3633-IX від 11.04.2024 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» оминула адвоката серед професій, що мають право на бронювання.

Очільниця НААУ відзначила, що держава забезпечила бронювання суддів, прокурорів, працівників органів досудового розслідування та правоохоронних органів, втім оминула адвокатів, які за Конституцією також входять до системи правосуддя. А це фактично ставить під загрозу належне функціонування однієї з гілок влади.

Адвокати виконують важливу конституційну функцію захисту українських громадян у державі. Конституція гарантує кожному право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Це право, закріплене у статті 59 Основного Закону, не підлягає обмеженню, навіть у умовах воєнного стану. І для належної реалізації цього права в Україні діє інститут адвокатури. Тільки адвокат може представляти іншу особу в суді, а також забезпечувати захист від кримінального обвинувачення.

Національна асоціація адвокатів України неодноразово висловлювала позицію, що порядок бронювання військовозобов’язаних, визначений ст. 25 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», має передбачати бронювання адвокатів як осіб, які входять до організації системи правосуддя.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

У Дюссельдорфі працюватиме представник НААУ

Призначення

У Дюссельдорфі працюватиме представник НААУ

Розпорядженням голови НААУ, РАУ № 159 від 03.06.2026 представником Національної асоціації адвокатів України у Федеративній Республіці Німеччина, у місті Дюссельдорф, призначено адвоката Вячеслава Уса.

18:24 Ср 10.06.26 261
Відповідальність за заперечення Голодомору потребує чітких меж – НААУ

Законодавство

Відповідальність за заперечення Голодомору потребує чітких меж –…

Кримінальна відповідальність за заперечення Голодомору як геноциду має бути сформульована без ризику довільного тлумачення норм. Інакше стає можливою криміналізація не лише протиправних дій, а й наукової чи історичної дискусії.

13:14 Ср 10.06.26 208
Електронний суд: сервіс для учасника процесу чи новий бар’єр?

Дискусія

Електронний суд: сервіс для учасника процесу чи новий бар’єр?

Електронні сервіси судової влади вже стали звичною частиною процесуальної комунікації. Через електронний кабінет подаються документи, судові засідання проводяться в режимі відеоконференції, судові рішення оприлюднюються в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а взаємодія між судом і учасниками справи переходить у цифрове середовище.

9:51 Ср 10.06.26 254
Обмеження права на правничу допомогу у СІЗО неприпустиме – заява РАУ

Гарантії діяльності

Обмеження права на правничу допомогу у СІЗО неприпустиме – заява…

Рада адвокатів України заявила про неприпустимість обмеження права на професійну правничу допомогу, гарантій адвокатської діяльності та конфіденційності спілкування адвоката з клієнтом у слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України.

17:59 Вт 09.06.26 606
3D-модель у кримінальній справі: що має знати адвокат

Навчання

3D-модель у кримінальній справі: що має знати адвокат

3D-технології вже використовуються в кримінальному провадженні. Тому адвокат має розуміти, як формується цифрова модель, як перевірити її автентичність, де можуть виникати процесуальні помилки та як використати такі дані в інтересах клієнта.

15:08 Вт 09.06.26 398
На Мостищині зʼявилася навчальна аудиторія та музейна експозиція з історії адвокатури

Регіони

На Мостищині зʼявилася навчальна аудиторія та музейна експозиція з…

Центр досліджень адвокатури і права НААУ відкрив навчальну аудиторію імені адвоката Степана Барана у Судововишнянському ліцеї ім. Тадея Дмитрасевича. Захід відбувся спільно з Радою адвокатів Львівської області та Народним музеєм історії м. Судова Вишня, де також розпочала роботу постійна експозиція, присвячена адвокатурі Мостищини.

9:41 Вт 09.06.26 461
Суддя долучилася до обговорення професійних викликів молодих адвокатів

Дискусія

Суддя долучилася до обговорення професійних викликів молодих…

У судовому засіданні першорядне значення має зміст правової позиції адвоката. Водночас, структура документів, робота із судовою практикою, дотримання строків, процесуальна дисципліна, комунікація впливають на те, як суд сприймає роботу сторони справи.

16:07 Пн 08.06.26 363
Англійське право та відбудова: у Лондоні запустили українсько-британський форум

Дискусія

Англійське право та відбудова: у Лондоні запустили…

4 червня у Лондоні відбувся UK–Ukraine English Law Forum, який покликаний стати платформою правничого діалогу між правничими спільнотами України та Великої Британії. Серед ключових тем — застосування англійського права, комерційні спори, арбітраж і медіація в контексті інвестицій та післявоєнної відбудови України.

17:24 Пт 05.06.26 789

Вестник:№5 травень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл