"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Обшук: гарантії пов’язані з адвокатською діяльністю, а не з особою

Навіть якщо адвокат не є фігурантом кримінальної справи, але обшук проводиться у його помешканні, на цій слідчій дії мають бути присутні представники адвокатського самоврядування. У такий спосіб забезпечується дотримання гарантій адвокатської діяльності.
Наприкінці червня слідчі Нацполіції на підставі ухвали суду провели обшук у квартирі адвоката. Про цю слідчу дію заздалегідь був повідомлений Комітет НААУ із захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.
У день проведення заходу з’ясувалося, що слідство цікавили речі, предмети та документи дружини адвоката, яка здійснює нотаріальну діяльність. Тож присутній на обшуці представник комітету Олександр Левадний прослідкував, аби адвокатські досьє, а також інші предмети, речі та документи, що можуть містити адвокатську таємницю, не оглядались та не вилучались.
У зв’язку із цим О.Левадний нагадав, що Закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» містить певні механізми захисту професійних прав та гарантій адвокатської діяльності.
Зокрема, за правилами ч. 2 ст. 23 під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, крім випадків, передбачених абзацом четвертим цієї частини. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.
«Навіть у випадках, коли кримінальне провадження не стосується адвоката, але обшук чи огляд мають проводитися у місцях, де потенційно може зберігатися адвокатська таємниця, повинні бути присутні представники адвокатського самоврядування, аби права та гарантії професійної діяльності були дотримані за будь-яких умов», - зауважив О.Левадний.
Оскільки будь-які речі та документи, що належать адвокату, з місця проведення слідчої дії не вилучалися, у представника комітету НААУ не було підстав для подання зауважень до протоколу обшуку.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Cудова практика
Військовий облік, бронювання та мобілізація: огляд судової практики
З моменту повномасштабного вторгнення законодавство у сфері мобілізації неодноразово змінювалося. Тож застосування старих і нових норм постійно викликає запитання. Що вважати належним оповіщенням? Коли повістка вважається врученою? Чи достатньо повідомлення у Viber? Чи можна виїхати з місця проживання без погодження з ТЦК?

Законодавство
НААУ про зміни до закону про АРМА: умови для виконання рішень суду…
Аби посилити інституційну спроможність Агентства з розшуку та менеджменту активів, у Верховній Раді запропонували внести низку змін до профільного закону. Відповідний проект №12374-д від 10.02.2025 вже пройшов перше читання, але потребує доопрацювання.

БПД
Подав заяву про припинення доручення БПД - повідом клієнта, - проект
Якщо адвокат звернувся до регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги із заявою про припинення дії отриманого раніше доручення, він має поінформувати про це свого клієнта.

Дискусія
Проект Трудового кодексу: що зміниться для роботодавців і…
Проект нового Трудового кодексу України покликаний модернізувати трудове законодавство, адаптувати його до сучасних умов ринку праці та європейських стандартів. Однак, низка положень викликає питання як серед юристів, так і серед роботодавців і працівників.

Гарантії діяльності
«Конвенція посилить якість захисту людини від кримінального…
Нещодавно Рада Європи ухвалила Конвенцію про захист професії адвоката — міжнародний договір, що гарантує незалежність, безпеку та самоврядність адвокатів. Останні називають його ключовим кроком для зміцнення верховенства права. Але що це означає на практиці, чому конвенція має надзвичайну цінність, — на ці та інші питання ведучого «Факти ICTV» відповів заступник голови НААУ, РАУ Валентин ГВОЗДІЙ.

Навчання
Як адвокату впоратися з тривожністю: поради від психолога
Адвокатська діяльність в умовах війни передбачає високе емоційне навантаження, постійний стрес і невизначеність. Тривожність стає супутником багатьох правників, впливаючи на концентрацію, ухвалення рішень і загальне самопочуття. Як розпізнати тривожний стан, навчитися з ним працювати та розвинути психологічну стійкість?

Гарантії діяльності
Українська адвокатура формує світові стандарти правозахисту, -…
Лідерство України в підготовці Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката підтверджує високий рівень розвитку правової культури нашої держави, розуміння ключової ролі адвокатури в утвердженні прав людини та принципів демократії.

Різне
«Натхнення» в адвокатурі: коли право зустрічається з мистецтвом
У рамках мистецького проекту «Advocacy Art» у Національній асоціації адвокатів України з 3 до 14 березня пройшла виставка художніх робіт адвокатів «Натхнення».