Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та прокурорів? | НААУ

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та прокурорів?

Етика
14:37 Чт 18.04.24 8664 Переглядів
Версія для друку

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

В Україні стартував курс Програми Ради Європи HELP (Human Rights Education for Legal Professionals): «Етика для суддів, прокурорів та адвокатів». Він покликаний визначити ключові концепції юридичних професій та зрозуміти спільні цінності, етичні принципи та чесноти. Лекторами виступають фахівці Національної школи суддів України, Вищої школи адвокатури, та Тренінгового центру прокурорів України.

Участь у відкритті проекту взяли представники Національної асоціації адвокатів України.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернула увагу на проблему різного розуміння і застосування суддями, адвокатами і прокурорами одних і тих норм матеріального права, процесуального права. Саме тому адвокатура пропонувала проводити спільні заняття. Але ці звернення довгий час не знаходять відгуку. Але необхідність спільних дій у цьому напрямі підтверджує Конституція, яка згадує ці три професії, відповідальні за правосуддя в Україні, у розділі VIII. Тому потреба в об’єднанні зусиль щодо опрацювання питань етики є природньою. Відтак і цей курс програми HELP - надзвичайно актуальний. 

Різні завдання інституцій, які діють в системі  правосуддя, та різні за змістом присяги професійників, - чи зумовлюють вони відмінності у правилах поведінки їх представників?  Чи може етика будуватись на однакових засадах, або слід чітко розмежовувати етику для прокурорів, етику для суддів та етику для адвокатів? На думку Л.Ізовітової, потрібно шукати щось спільне.

Окремо вона наголосила на небезпечній тенденції впливу політичних сил і медійного поля на поведінку суддів, адвокатів і прокурорів у конкретних провадженнях. І це катастрофічно як для правосуддя, так і в аспекті захисту прав людини, оскільки впливає на базовий принцип - незалежність діяльності.

Л.Ізовітова пригадала, що у вересні 2018 року Рада суддів, Рада прокурорів та Національна асоціація адвокатів України підписали резолюцію «Професійна етика правосуддя». Але спроба знайти консенсус залишилася лише благими намірами. Тож вона висловила сподівання, що сьогоднішній курс стане практичним кроком до порозуміння заради спільної мети – справедливого правосуддя в нашій державі.

На первинну мету створення усіх етичних правил (Правила адвокатської етики, Кодекс професійної етики та поведінки прокурорів, Кодекс суддівської етики) звернула увагу член РАУ від Рівненської області Ганна Лазарчук. Вона наголосила, що ці правила існують не стільки для захисту професійних прав, скільки для людини: обвинуваченого або підозрюваного, якщо йдеться про кримінальний процес, або позивача чи відповідача - у цивільному провадженні. Найголовніше – це людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека.  І ми діємо, виконуємо свої професійні обов'язки для того, аби утвердити цю найвищу соціальну цінність.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 469

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 2018

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 3383

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 8243

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 9539

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 8927

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 9417

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2024 року.

13:43 Ср 10.07.24 7676

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл