Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та прокурорів? | НААУ

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та прокурорів?

Етика
14:37 Чт 18.04.24 8553 Переглядів
Версія для друку

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

В Україні стартував курс Програми Ради Європи HELP (Human Rights Education for Legal Professionals): «Етика для суддів, прокурорів та адвокатів». Він покликаний визначити ключові концепції юридичних професій та зрозуміти спільні цінності, етичні принципи та чесноти. Лекторами виступають фахівці Національної школи суддів України, Вищої школи адвокатури, та Тренінгового центру прокурорів України.

Участь у відкритті проекту взяли представники Національної асоціації адвокатів України.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернула увагу на проблему різного розуміння і застосування суддями, адвокатами і прокурорами одних і тих норм матеріального права, процесуального права. Саме тому адвокатура пропонувала проводити спільні заняття. Але ці звернення довгий час не знаходять відгуку. Але необхідність спільних дій у цьому напрямі підтверджує Конституція, яка згадує ці три професії, відповідальні за правосуддя в Україні, у розділі VIII. Тому потреба в об’єднанні зусиль щодо опрацювання питань етики є природньою. Відтак і цей курс програми HELP - надзвичайно актуальний. 

Різні завдання інституцій, які діють в системі  правосуддя, та різні за змістом присяги професійників, - чи зумовлюють вони відмінності у правилах поведінки їх представників?  Чи може етика будуватись на однакових засадах, або слід чітко розмежовувати етику для прокурорів, етику для суддів та етику для адвокатів? На думку Л.Ізовітової, потрібно шукати щось спільне.

Окремо вона наголосила на небезпечній тенденції впливу політичних сил і медійного поля на поведінку суддів, адвокатів і прокурорів у конкретних провадженнях. І це катастрофічно як для правосуддя, так і в аспекті захисту прав людини, оскільки впливає на базовий принцип - незалежність діяльності.

Л.Ізовітова пригадала, що у вересні 2018 року Рада суддів, Рада прокурорів та Національна асоціація адвокатів України підписали резолюцію «Професійна етика правосуддя». Але спроба знайти консенсус залишилася лише благими намірами. Тож вона висловила сподівання, що сьогоднішній курс стане практичним кроком до порозуміння заради спільної мети – справедливого правосуддя в нашій державі.

На первинну мету створення усіх етичних правил (Правила адвокатської етики, Кодекс професійної етики та поведінки прокурорів, Кодекс суддівської етики) звернула увагу член РАУ від Рівненської області Ганна Лазарчук. Вона наголосила, що ці правила існують не стільки для захисту професійних прав, скільки для людини: обвинуваченого або підозрюваного, якщо йдеться про кримінальний процес, або позивача чи відповідача - у цивільному провадженні. Найголовніше – це людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека.  І ми діємо, виконуємо свої професійні обов'язки для того, аби утвердити цю найвищу соціальну цінність.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 553

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 517

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 2073

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3527

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3230

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3344

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4935

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4631

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл