Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та прокурорів? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Чи можливі спільні етичні правила для суддів, адвокатів та прокурорів?

Етика
14:37 Чт 18.04.24 9352 Переглядів
Версія для друку

Адвокатська, прокурорська та суддівська спільноти вже намагалися створити етичні правила, єдині для юридичних професій. Наразі це не увінчалося успіхом. Але тема є цікавою і заслуговує на поглиблене вивчення.

В Україні стартував курс Програми Ради Європи HELP (Human Rights Education for Legal Professionals): «Етика для суддів, прокурорів та адвокатів». Він покликаний визначити ключові концепції юридичних професій та зрозуміти спільні цінності, етичні принципи та чесноти. Лекторами виступають фахівці Національної школи суддів України, Вищої школи адвокатури, та Тренінгового центру прокурорів України.

Участь у відкритті проекту взяли представники Національної асоціації адвокатів України.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова звернула увагу на проблему різного розуміння і застосування суддями, адвокатами і прокурорами одних і тих норм матеріального права, процесуального права. Саме тому адвокатура пропонувала проводити спільні заняття. Але ці звернення довгий час не знаходять відгуку. Але необхідність спільних дій у цьому напрямі підтверджує Конституція, яка згадує ці три професії, відповідальні за правосуддя в Україні, у розділі VIII. Тому потреба в об’єднанні зусиль щодо опрацювання питань етики є природньою. Відтак і цей курс програми HELP - надзвичайно актуальний. 

Різні завдання інституцій, які діють в системі  правосуддя, та різні за змістом присяги професійників, - чи зумовлюють вони відмінності у правилах поведінки їх представників?  Чи може етика будуватись на однакових засадах, або слід чітко розмежовувати етику для прокурорів, етику для суддів та етику для адвокатів? На думку Л.Ізовітової, потрібно шукати щось спільне.

Окремо вона наголосила на небезпечній тенденції впливу політичних сил і медійного поля на поведінку суддів, адвокатів і прокурорів у конкретних провадженнях. І це катастрофічно як для правосуддя, так і в аспекті захисту прав людини, оскільки впливає на базовий принцип - незалежність діяльності.

Л.Ізовітова пригадала, що у вересні 2018 року Рада суддів, Рада прокурорів та Національна асоціація адвокатів України підписали резолюцію «Професійна етика правосуддя». Але спроба знайти консенсус залишилася лише благими намірами. Тож вона висловила сподівання, що сьогоднішній курс стане практичним кроком до порозуміння заради спільної мети – справедливого правосуддя в нашій державі.

На первинну мету створення усіх етичних правил (Правила адвокатської етики, Кодекс професійної етики та поведінки прокурорів, Кодекс суддівської етики) звернула увагу член РАУ від Рівненської області Ганна Лазарчук. Вона наголосила, що ці правила існують не стільки для захисту професійних прав, скільки для людини: обвинуваченого або підозрюваного, якщо йдеться про кримінальний процес, або позивача чи відповідача - у цивільному провадженні. Найголовніше – це людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека.  І ми діємо, виконуємо свої професійні обов'язки для того, аби утвердити цю найвищу соціальну цінність.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 238
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 252
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 359
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 650
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 433
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 422
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 481
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 407

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл