Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому столі | НААУ

Принцип безперервності влади під час війни дослідили на круглому столі

Дискусія
17:58 Ср 17.04.24 4034 Переглядів
Версія для друку

Дотримання принципу інституційної безперервності влади в Україні є надзвичайно важливим в нинішніх воєнних умовах, адже позбавлення легітимності української влади є одним з очевидних пріоритетів агресора не лише для пропаганди, а й дискредитації на міжнародній арені.

Такого висновку дійшли учасники круглого столу на тему: «Принцип інституційної безперервності влади в Україні: виклики в умовах воєнного стану та післявоєнного періоду», організованого Комітетами НААУ з питань виборчого права та з питань верховенства права.

Під час круглого столу обговорювались питання щодо:

1. Законодавчого регулювання інституту безперервності влади у розрізі національних і міжнародних стандартів: парламентський і президентський виміри;

2. Ролі органів конституційного контролю з погляду офіційного тлумачення питань безперервності влади;

3. Правозастосовної практики з питань інституційних основ безперервності влади: висновки судів, практика ЦВК тощо.

Участь у заході взяли члени комітетів НААУ, народні депутати України, голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, члени Центральної виборчої комісії України, науковці, представники Міжнародної фундації виборчих систем «IFES» та громадської організації «Центр політико-правових реформ». Слухачами заходу були студенти Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Голова Комітету з питань верховенства права Марина Ставнійчук детально окреслила питання стандартів організації державної влади в умовах воєнного періоду. Доповідач висвітлила характеристику юридичних основ континуїтету як принципу міжнародного права. Спікер зазначила, що у Конституції України дається вичерпна відповідь на питання щодо забезпечення принципу інституційної безперервності влади у контексті системного тлумачення норм Конституції України.

Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович наголосив на тому, що принцип інституційної безперервності влади міститься у положеннях Конституції України, зокрема, щодо питань повноважень Верховної Ради України та повноважень Президента України. Він підкреслив і те, що питання безперервності влади стосується й інших органів державної влади, зокрема, органів судочинства.

Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура окреслив важливість забезпечення принципу інституційної безперервності влади та відзначив необхідність одержання позиції Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення цього питання в умовах воєнного періоду.

Член Центральної виборчої комісії України та ради Комітету з питань виборчого права Андрій Євстігнєєв озвучив питання правозастосовної практики ЦВК щодо дії повноважень органів державної влади на різному рівні та проблеми зупинення виборчих процесів щодо обрання депутатів різного рівня.

Завідувачка кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Лотюк значну частину своєї доповіді присвятила принципам, які становлять основу конституційного ладу в Україні, приділивши окрему увагу рішенням Конституційного Суду України.

Професор кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка та член Ради Комітету НААУ з питань виборчого права Оксана Васильченко проаналізувала питання офіційного тлумачення Конституційним Судом України проблеми інституційної безперервності влади. Водночас, доповідач наголосила на необхідності якомога швидшого формування суддівського складу органу конституційного контролю.

Член ради Комітету з питань виборчого права Борис Сікліцький розповів про юридичні позиції безперервності влади, зокрема, дослідження практики міжнародних судових установ.

Член ради Комітету з питань виборчого права Тетяна Сав'як виступила з доповіддю щодо законодавчого регулювання інституту безперервності влади у розрізі повноважень Президента України. Доповідач проаналізувала зміст відповідних положень Конституції України, які стосуються необхідності запобігання неоднозначного тлумачення питання здійснення повноважень Президентом України.

Член ради Комітету з питань виборчого права Микола Торбєєв озвучив проблемні питання інституційної безперервності влади у контексті набуття та припинення повноважень депутатами різних рівнів.

До дискусії в рамках круглого столу долучився експерт з реформування виборчого законодавства Міжнародної фундації виборчих систем (IFES) в Україні Олександр Клюжев, який наголосив на необхідності врахування позиції представників громадянського суспільства, що стосується належного розуміння принципу інституційної безперервності влади та може стати передумовою для проведення майбутніх післявоєнних виборів в Україні.

Свою думку висловила й членкиня правління та керівниця проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко. Вона підкреслила важливість донесення до суспільства головних характеристик інституційних основ безперервності влади. Окремо висловила позицію про недоцільність звернення до Конституційного Суду України щодо тлумачення питання безперервності повноважень органів державної влади в Україні. Спікер вказала і на визначальну роль Верховної Ради України у питанні призначення перших післявоєнних виборів в Україні.

Голова комітету з питань виборчого права Алла Басалаєва резюмувала позиції учасників та вкотре наголосила на готовності адвокатської спільноти активно співпрацювати з органами законодавчої, виконавчої та судової гілки влади, а також з представниками громадянського суспільства у питаннях інформаційно-юридичного висвітлення інституту безперервності влади в Україні.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 543

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 511

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 2067

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3521

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3224

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3338

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4929

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4631

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл