"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Яких змін потребує законодавство про вибори досліджували за круглим столом


В умовах воєнного стану законодавство України забороняє проводити президентські та парламентські вибори. Але суспільне сприйняття та довіру до виборчого процесу доведеться забезпечувати після війни.
Про зміни, яких потребує українське виборче законодавство, дискутували учасники круглого столу на тему: «Післявоєнні вибори в Україні: проблеми, виклики, шляхи вирішення», організованого Комітетом НААУ з питань виборчого права. Участь у заході взяли політики, судді, представники Центральної виборчої комісії України та науковці.
Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко окреслив ситуацію, яка сьогодні склалася у контексті парламентських законотворчих ініціатив з питань проведення післявоєнних виборів, а також окреслив перешкоди, які необхідно усунути перед запуском виборчого процесу. Він звернув увагу на те, що в межах відповідних законодавчих питань працюють робочі групи, які відповідають за тематику післявоєнних виборів. Нардеп відзначив допоміжну роль експертних інституцій Ради Європи із конституційно-правових питань виборчого процесу у післявоєнний період з огляду на діяльність Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія).
Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович наголосив на важливості забезпечення судового захисту виборчих прав у контексті активного та пасивного виборчого права, а також ролі судів адміністративної юрисдикції у виборчому процесі. Він відзначив і важливість співпраці у спільних освітніх заходах щодо конституційно-правових проблем функціонування органів державної влади в Україні.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас переконаний, що умови проведення демократичних виборів і підготовка до них дуже важливі з точки зору сприйняття України Європейським Союзом і світом. Також він висловив готовність співпрацювати на рівні Верховної Ради України та Національної асоціації адвокатів України.
Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура наголосив на важливості безпекового фактору під час проведення післявоєнних виборів. Він вважає, що законодавчою умовою проведення післявоєнних виборів є врегулювання даного питання у законодавчому акті, який матиме тимчасовий спеціальний характер.
Член Центральної виборчої комісії України Сергій Постівий розповів про актуальність завчасної підготовки виборчого законодавства для проведення післявоєнних виборів, оскільки сьогодні є чимало проблем нагального характеру, які потребують вирішення. Як керівник робочої групи ЦВК з напрацювання пропозицій щодо організації голосування виборців, які проживають або на день проведення голосування на виборах перебувають на території іноземної держави, доповідач окреслив низку нагальних питань для забезпечення ефективного голосування за кордоном.
Заступник голови Центральної виборчої комісії України Сергій Дубовик висвітлив технічні питання, які становлять предмет відання ЦВК і, які матимуть місце на наступних післявоєнних виборах в Україні. Спікер проаналізував відповідні показники у цифровому значенні, які повинні бути взяті до уваги парламентарями та органами виконавчої влади під час підготовки до наступних післявоєнних виборів.
Член Центральної виборчої комісії України та член Ради Комітету НААУ з питань виборчого права Андрій Євстігнєєв окреслив питання оптимізації голосування, зокрема, у частині вдосконалення форми виборчого бюлетеня та спрощення процесу голосування у контексті спрощеного формату даного документу, що сприятиме реалізації виборчих прав.
Завідувачка кафедри конституційного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Лотюк звернула увагу на конституційно-правових характеристиках проведення післявоєнних виборів. Вона зазначила, що у контексті реалізації виборчих прав, зокрема пасивне виборче право, вони не є абсолютними, а мають відносний характер.
Заступник голови Комітету НААУ з питань виборчого права Володимир Кістяник презентував шляхи вдосконалення виборчої системи всередині України під час проведення післявоєнних виборів. Він проаналізував реалізацію виборчих процедур у контексті післявоєнного періоду виборів у Хорватії та можливість запозичення кращих практик цього досвіду для України.
Член Ради Комітету НААУ з питань виборчого права Любов Криган окреслила актуальні проблеми голосування виборців, які проживають чи перебувають на територіях іноземних держав. Доповідачка виокремила статистичні відомості, які впливатимуть на питання проведення виборів за кордоном та можливі шляхи вирішення проблем, які виникають. Так, у країнах ЄС сьогодні перебуває 4,3 млн українців-виборців, які мають статус тимчасового захисту, проте кількість осіб з цим статусом зменшується.
За даними Євростата, серед основних країн ЄС, які прийняли найбільшу кількість українців:
- Німеччина - 1 270 150 осіб (29,5% від загальної кількості у ЄС);
- Польща - 951 560 осіб (22,1%);
- Чехія - 381 190 осіб (8,9%).
Член Ради Комітету НААУ з питань виборчого права Тетяна Сав'як виступила з доповіддю щодо ризиків проведення виборів у післявоєнний період. Особливу увагу вона приділила питанню щодо критеріїв неможливості проведення виборів на тимчасово окупованих територіях, а також наголосила на проблемах реалізації активного та пасивного виборчого права на деокупованих територіях.
Член Ради Комітету НААУ з питань виборчого права Микола Торбєєв підтримав тезу про доцільність спеціального закону щодо проведення післявоєнних виборів та наголосив на доцільності збалансування юридичних питань існуючої виборчої системи і вирішення спірних питань її функціонування.
Голова Комітету НААУ з питань виборчого права Алла Басалаєва резюмувала позиції учасників та висловила готовність адвокатської спільноти активно співпрацювати з органами законодавчої, виконавчої та судової гілки влади задля вирішення проблемних питань проведення післявоєнних виборів в Україні.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Дискусія
Куди веземо зерно: нові ринки, старі бар’єри і довгий шлях до ЄС
Нещодавнє відкриття ринку Султанату Оман для української аграрної продукції — вже дев’ятий новий експортний напрям з початку 2025 року. Але за цим — не просто зростання цифр, але й перебудова логістики, відновлення довіри і пошук рівних правил гри.

ЄРАУ
19 липня можливі обмеження у роботі електронних кабінетів адвокатів
У суботу, 19 липня, у звʼязку із плановими технічними роботами буде тимчасово обмежений доступ до особистих електронних кабінетів адвокатів на сайті Національної асоціації адвокатів України.

Законодавство
Ідея відновити повноваження КК ВККС суперечить Конституції –…
Законопроект №13382 про внесення змін про удосконалення процедури конкурсу на зайняття посади члена ВККС суперечить Конституції, не забезпечує вдосконалення процедури, а тому його включення до порядку денного сесії ВР є недоцільним.

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.