Правнича допомога допускає фізичний вплив? Висновок ВС | НААУ

Правнича допомога допускає фізичний вплив? Висновок ВС

Cудова практика
10:12 Чт 22.02.24 3365 Переглядів
Версія для друку

Однією із функцій конституційного права кожного на правничу допомогу є превентивна. Вона спрямована на попередження можливих порушень чи незаконних обмежень прав і свобод людини.

На це звернув увагу Верховний Суд у справі № 361/794/21 (постанова ККС від 18.01.2024 оприлюднена в ЄДРСР).

Біля дитячого садочку стався конфлікт між колишнім подружжям, учасником якого також стала адвокат екс-дружини. В ході сварки чоловік завдав кілька ударів по голові та обличчю адвокату. Коли остання спробувала завадити чоловіку сісти в машину, де перебували її клієнтка з дитиною, то знову дістала удари по голові, у тулуб та грудну клітину.

У зв’язку із такими діями чоловіка обвинуватили у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 398 (Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи) Кримінального кодексу. Заподіяна адвокату шкода оцінювалася як легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров`я.

Але вироком суду першої інстанції чоловіка було визнано невинуватим та виправдано у зв`язку із недоведеністю складу злочину. Суд зазначив, що дії потерпілої під час інкримінованих обвинуваченому подій виходили за межі надання нею правничої допомоги колишній дружині обвинуваченого згідно з умовами укладеного між ними договору.

Апеляція вирок змінила, лише виключивши з нього посилання на не доведення заподіяння особі легких тілесних ушкоджень. Водночас, встановивши факт заподіяння обвинуваченим тілесних ушкоджень потерпілій, суд погодився з першою інстанцією, що їх отримання не було пов`язане із наданням правничої допомоги (до уваги була взята обставина застосування фізичного впливу з метою перешкоджання спробам спілкування чоловіка з колишньою дружиною та дитиною).

У Касаційному кримінальному суді, куди зі скаргами звернулися потерпіла адвокат і прокурори, не погодилися зі такими висновками. Високі судді виходили з наступного.

По-перше, чоловіку була відома особа адвоката, яка надавала правничу допомогу його колишній дружині. А мотивом вчинення злочину, передбаченого ст. 398 КК, може бути бажання припинити певні дії захисника або помста за їх діяльність. При цьому суб`єктивна сторона складу цього злочину не пов`язана з точною обізнаністю винного зі змістом тих повноважень, які в даний момент виконує адвокат. Достатньо, щоб винний усвідомлював той факт, що захисник здійснює свою діяльність.

По-друге, згідно з рішенням КС від 30.09.2009 № 23-рп/2009 у справі про право на правничу допомогу, така допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо. Вибір форми та суб`єкта надання допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Конституційне право  кожного на  правничу  допомогу за своєю суттю є гарантією реалізації,  захисту та охорони інших прав і свобод  людини  і  громадянина. І  в цьому полягає його соціальна значимість. Серед функцій такого права у суспільстві слід окремо виділити превентивну. Вона не тільки сприяє правомірному здійсненню особою своїх прав і свобод, а  й, насамперед, спрямована на попередження можливих порушень чи незаконних обмежень прав і свобод людини і громадянина з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних чи юридичних осіб.

Оскільки суди нижчих інстанцій не зважили на багатоаспектність змісту правничої допомоги, це призвело до неправильного застосування закону про кримінальну відповідальність.

На підставі цього ухвалу апеляційного суду було скасовано та призначено новий розгляд, під час якого суду доведеться врахувати вищенаведене та прийняти законне й обґрунтоване судове рішення.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Стан енергетичної спроможності країни: чого очікувати бізнесу

Незважаючи на всі намагання держави зменшити дефіцит електроенергії, сподіватися бізнесу на покращення ситуації поки не варто.

10:31 Пт 26.07.24 1548

Дискусія

Проблеми захисту персональних даних в умовах воєнного стану…

В умовах воєнного стану особливої актуальності набуло питання уточнення даних про військовозобов'язаних. Адже держава повинна мати актуальну інформацію про мобілізаційний резерв. Водночас, цей процес супроводжується виникненням правових проблем.

13:28 Чт 25.07.24 2832

Анонс

Розпочато реєстрацію на Форум ім. Й.Бронза

23 серпня в Одесі відбудеться Форум з кримінального права та процесу імені Йосипа Бронза. Відкрито реєстрацію на захід.

15:39 Ср 24.07.24 4248

Cудова практика

Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…

Конституцією не визначено можливості обмеження права на свободу та особисту недоторканність, права на судовий захист, презумпції невинуватості та права на захист. Відтак, норма ч. 6 ст. 615 КПК про можливість автоматичного (без рішення суду) продовження тримання під вартою суперечить Основному Закону.

11:42 Ср 24.07.24 4501

Навчання

Інхаус або зовнішній консультант: що молодому юристу варто знати?

Куди молодому правнику краще йти працювати: до юридичної фірми чи на підприємство? Як визначитися з пріоритетами, реально оцінити свої можливості та максимально ефективно використати набуті знання?

16:24 Вт 23.07.24 5945

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 13681

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 11028

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 11071

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл