Правнича допомога допускає фізичний вплив? Висновок ВС | НААУ

Правнича допомога допускає фізичний вплив? Висновок ВС

Cудова практика
10:12 Чт 22.02.24 3593 Переглядів
Версія для друку

Однією із функцій конституційного права кожного на правничу допомогу є превентивна. Вона спрямована на попередження можливих порушень чи незаконних обмежень прав і свобод людини.

На це звернув увагу Верховний Суд у справі № 361/794/21 (постанова ККС від 18.01.2024 оприлюднена в ЄДРСР).

Біля дитячого садочку стався конфлікт між колишнім подружжям, учасником якого також стала адвокат екс-дружини. В ході сварки чоловік завдав кілька ударів по голові та обличчю адвокату. Коли остання спробувала завадити чоловіку сісти в машину, де перебували її клієнтка з дитиною, то знову дістала удари по голові, у тулуб та грудну клітину.

У зв’язку із такими діями чоловіка обвинуватили у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 398 (Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи) Кримінального кодексу. Заподіяна адвокату шкода оцінювалася як легкі тілесні ушкодження, що спричинили короткочасний розлад здоров`я.

Але вироком суду першої інстанції чоловіка було визнано невинуватим та виправдано у зв`язку із недоведеністю складу злочину. Суд зазначив, що дії потерпілої під час інкримінованих обвинуваченому подій виходили за межі надання нею правничої допомоги колишній дружині обвинуваченого згідно з умовами укладеного між ними договору.

Апеляція вирок змінила, лише виключивши з нього посилання на не доведення заподіяння особі легких тілесних ушкоджень. Водночас, встановивши факт заподіяння обвинуваченим тілесних ушкоджень потерпілій, суд погодився з першою інстанцією, що їх отримання не було пов`язане із наданням правничої допомоги (до уваги була взята обставина застосування фізичного впливу з метою перешкоджання спробам спілкування чоловіка з колишньою дружиною та дитиною).

У Касаційному кримінальному суді, куди зі скаргами звернулися потерпіла адвокат і прокурори, не погодилися зі такими висновками. Високі судді виходили з наступного.

По-перше, чоловіку була відома особа адвоката, яка надавала правничу допомогу його колишній дружині. А мотивом вчинення злочину, передбаченого ст. 398 КК, може бути бажання припинити певні дії захисника або помста за їх діяльність. При цьому суб`єктивна сторона складу цього злочину не пов`язана з точною обізнаністю винного зі змістом тих повноважень, які в даний момент виконує адвокат. Достатньо, щоб винний усвідомлював той факт, що захисник здійснює свою діяльність.

По-друге, згідно з рішенням КС від 30.09.2009 № 23-рп/2009 у справі про право на правничу допомогу, така допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо. Вибір форми та суб`єкта надання допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Конституційне право  кожного на  правничу  допомогу за своєю суттю є гарантією реалізації,  захисту та охорони інших прав і свобод  людини  і  громадянина. І  в цьому полягає його соціальна значимість. Серед функцій такого права у суспільстві слід окремо виділити превентивну. Вона не тільки сприяє правомірному здійсненню особою своїх прав і свобод, а  й, насамперед, спрямована на попередження можливих порушень чи незаконних обмежень прав і свобод людини і громадянина з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних чи юридичних осіб.

Оскільки суди нижчих інстанцій не зважили на багатоаспектність змісту правничої допомоги, це призвело до неправильного застосування закону про кримінальну відповідальність.

На підставі цього ухвалу апеляційного суду було скасовано та призначено новий розгляд, під час якого суду доведеться врахувати вищенаведене та прийняти законне й обґрунтоване судове рішення.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

ЄРАУ

Щорічні внески адвокатів: лідери, аутсайдери та наслідки несплати

У січні завершилася кампанія зі сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2025 рік. У середньому по Україні свій фінансовий обовʼязок виконали 64,5% діючих адвокатів.

10:43 Сб 22.02.25 1842
РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві мобілізації

Гарантії діяльності

РАУ стала на захист 36 адвокатів, яких ТЦК звинуватив у зриві…

Дії адвокатів, викладені у зверненні Бучанського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки як протиправні правопорушення, насправді є реалізацією законних повноважень, пов’язаних із наданням професійної правничої допомоги клієнтам - громадянам України, які є військовозобов’язаними.

18:23 Пт 21.02.25 4122
Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в одній книзі

Видання

Статті, фото та документи про Союз Українських Адвокатів зібрали в…

Центр досліджень адвокатури і права Національної асоціації адвокатів України презентував науково-документальне видання «100 років Союзу Українських Адвокатів: статті, матеріали, документи».

16:32 Пт 21.02.25 2468
Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних інтересах – заява про злочин

Самоврядування

Парламентські інструменти не мають використовуватися у приватних…

Правоохоронні органи мають оцінити факт використання народним депутатом інструменту парламентського дослідження у приватних інтересах. Залучення Дослідницької служби ВР до виконання завдань, що не передбачені Положенням про неї, містить ознаки корупційних злочинів.

13:56 Пт 21.02.25 2890
Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами обговорили в НААУ

Дискусія

Перспективи регулювання діяльності АРМА та управління активами…

У парламенті ухвалили за основу комплексний законопроект №12374-д, який покликаний видозмінити функціонування Агентства з питань розшуку та менеджменту активів, посилити його інституційну спроможність та вдосконалити механізми управління активами.

10:46 Пт 21.02.25 2962
У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту бізнесу

Законодавство

У профільному комітеті ВР підтримали зміни до КПК заради захисту…

Проект Закону про внесення змін до КПК щодо удосконалення гарантій захисту суб’єктів господарювання під час здійснення кримінального провадження рекомендовано парламенту ухвалити за основу з наступним доопрацюванням.

14:36 Чт 20.02.25 4153
Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Cудова практика

Земельні спори: огляд практики Верховного Суду

Друга половина 2024 року була традиційно багата на різноманітні земельні спори. І хоча практика їх вирішення суттєво не змінилася (що засвідчив своїми рішеннями Верховний Суд), все ж удалося виявити деякі нові підходи. Зокрема з питань захисту права оренди землі.

12:31 Чт 20.02.25 4451
Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і послуги, - комітет НААУ

Законодавство

Для цілей визначення медичної практики слід розрізняти допомогу і…

Аби закріпити на законодавчому рівні термін «медична практика», у Міністерстві охорони здоровʼя підготували зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я. Втім запропоноване визначення є недосконалим.

10:17 Чт 20.02.25 4338

Вестник:№ 12 грудень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл