Цивільне право: на що звертав увагу ВС у II півріччі 2023 року? | НААУ

Цивільне право: на що звертав увагу ВС у II півріччі 2023 року?

Cудова практика
10:00 Вт 30.01.24 2794 Переглядів
Версія для друку

Розміщення фото у соціальній мережі без обмеження кола користувачів, які переглядають фото, вважається наданням мовчазної згоди на використання такого фото іншими особами.

Про це, зокрема, йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду. Судову практику ВС у сфері цивільного права та процесу за II півріччя 2023 року зібрав у дайджест Комітет НААУ з питань цивільного права та процесу.

Так, ВС вказує на те, що за загальним правилом фотографія, на якій зображено фізичну особу, може бути публічно показана, відтворена або розповсюджена тільки за згодою фізичної особи.

Законодавство не визначає, як має бути оформлена згода людини на використання фотографії з її зображенням. Така згода може бути надана у письмовому вигляді, усно або у формі мовчазної згоди.

Мовчазна згода може проявлятися в тому, що людина знала і бачила, що її знімають на фото чи відео, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок, а також у випадку самостійного розміщення фото чи відеозображення для необмеженого кола користувачів і без зазначення про існування авторських чи суміжних прав на них.

Верховний Суд вважає, що поширення або розміщення фото у соціальній мережі без обмеження кола користувачів, які можуть переглядати це фото, є публічним показом фото, яке здійснює ця людина самостійно.

Тож використання таких фото є правомірним, адже попереднє поширення або розміщення у соціальній мережі було публічним і за згодою людини, яка своїми діями зробила таку інформацію відкритою.

У випадку, якщо фото були відкриті лише для певного кола користувачів, то публічного розповсюдження таких фото не було, а отже, їх використання без згоди автора є неправомірним.

Також у дайджесті представлені правові позиції Верховного Суду у сферах:

  • житлового права (щодо виселення з наданням іншого жилого приміщення; щодо передачі житла у приватну власність; особливості виселення особи з житла у зв`язку зі зверненням стягнення на предмет іпотеки);
  • зобов'язального права (щодо строку поруки;  щодо захисту свого особистого немайнового або майнового права та інтересу; щодо черговості зарахування коштів банком, відступлення права вимоги за кредитним договором; ініціювання спору про недійсність договору з метою ухилення від виконання зобов'язань тощо);
  • речового права (щодо відшкодування збитків; визнання правочину недійсним);
  • спадкового права (порядок приватизації  житла в порядку спадкування; щодо розмежування норм СК України та ЦК України тощо);
  • цивільного процесу (щодо кваліфікованого електронного підпису; виконавче провадження у разі смерті боржника; розподіл судових витрат; застосування строку позовної давності; визнання апеляційної скарги неподаною; щодо сплати судового збору; щодо зупинення провадження у справі; щодо обов’язку суду повідомити сторони про призначення судового засідання тощо).

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Анонс

Оголошено дату II Турніру із судових дебатів для студентів-юристів

Для участі у II Турнірі із судових дебатів серед студентів-юристів, який у 2024 році організовує Національна асоціація адвокатів України, відібрано 48 учасників з різних регіонів України. Це на третину більше, ніж торік.

17:19 Пт 23.02.24 1211

Гарантії діяльності

Адвокатське декларування: про що свідчить мінливість позиції НАЗК?

Коли Конституційний Суд почав розглядати справу щодо подання декларацій представниками дисциплінарних органів адвокатури, у Національному агентстві з питань запобігання корупції заявили про конституційну кризу та загрози усій системі декларування. Але раніше у цьому питанні чиновники мали зовсім іншу думку.

16:52 Пт 23.02.24 1314

Дискусія

Чому реєстраційні процедури не гарантують визнання державою права…

Аби не обмежувати себе строками позовної давності, органи прокуратури у земельних спорах почали підміняти віндикаційні позови негаторними. Це дало їм можливість переглядати підстави набуття права на землю будь-яким суб’єктом за будь-який період часу.

12:32 Пт 23.02.24 1563

Призначення

До протидії злочинам проти довкілля МРЕ долучилася представниця…

Міжнародній раді експертів з питань розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту (МРЕ), розширено сферу діяльності. До напряму протидії злочинам проти довкілля залучено заступницю голови Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Софію Шутяк.

11:31 Пт 23.02.24 1522

Видання

Судова практика у сімейних спорах: огляд рішень ВС

Висновки, викладені в постановах Верховного Суду, завжди викликають професійний інтерес у адвокатів, оскільки відображають критерії правильного застосування законодавства, беруться до уваги іншими судами та є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень.

16:46 Чт 22.02.24 2809

Дискусія

Ініціативи економічного бронювання оцінив голова комітету НААУ

Під час воєнного стану одним із найбільш актуальних питань залишається мобілізація та бронювання військовозобов’язаних працівників. Останнім часом почали говорити про економічне бронювання, яке покликане утворити стале джерело надходження коштів до держбюджету на утримання армії.

15:51 Чт 22.02.24 2878

Видання

Адвокатам дали рекомендації по роботі з трудовими договорами

Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Найбільш поширеною формою реалізації цього права є трудовий договір - угода між працівником і роботодавцем.

14:37 Чт 22.02.24 3438

Анонс

Адвокатів запрошують дослідити права людини в епоху цифрових…

28 лютого 2024 року в рамках Тижня КіберШотландії у НААУ відбудеться конференція на тему «Соціальна справедливість і цифрова економіка: кібербезпека, крипторегуляція, ШІ, права людини в епоху цифрових технологій».

13:49 Чт 22.02.24 2557

Вестник:№12 грудень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл