Цивільне право: на що звертав увагу ВС у II півріччі 2023 року? | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Цивільне право: на що звертав увагу ВС у II півріччі 2023 року?

Cудова практика
10:00 Вт 30.01.24 3740 Переглядів
Версія для друку

Розміщення фото у соціальній мережі без обмеження кола користувачів, які переглядають фото, вважається наданням мовчазної згоди на використання такого фото іншими особами.

Про це, зокрема, йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду. Судову практику ВС у сфері цивільного права та процесу за II півріччя 2023 року зібрав у дайджест Комітет НААУ з питань цивільного права та процесу.

Так, ВС вказує на те, що за загальним правилом фотографія, на якій зображено фізичну особу, може бути публічно показана, відтворена або розповсюджена тільки за згодою фізичної особи.

Законодавство не визначає, як має бути оформлена згода людини на використання фотографії з її зображенням. Така згода може бути надана у письмовому вигляді, усно або у формі мовчазної згоди.

Мовчазна згода може проявлятися в тому, що людина знала і бачила, що її знімають на фото чи відео, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок, а також у випадку самостійного розміщення фото чи відеозображення для необмеженого кола користувачів і без зазначення про існування авторських чи суміжних прав на них.

Верховний Суд вважає, що поширення або розміщення фото у соціальній мережі без обмеження кола користувачів, які можуть переглядати це фото, є публічним показом фото, яке здійснює ця людина самостійно.

Тож використання таких фото є правомірним, адже попереднє поширення або розміщення у соціальній мережі було публічним і за згодою людини, яка своїми діями зробила таку інформацію відкритою.

У випадку, якщо фото були відкриті лише для певного кола користувачів, то публічного розповсюдження таких фото не було, а отже, їх використання без згоди автора є неправомірним.

Також у дайджесті представлені правові позиції Верховного Суду у сферах:

  • житлового права (щодо виселення з наданням іншого жилого приміщення; щодо передачі житла у приватну власність; особливості виселення особи з житла у зв`язку зі зверненням стягнення на предмет іпотеки);
  • зобов'язального права (щодо строку поруки;  щодо захисту свого особистого немайнового або майнового права та інтересу; щодо черговості зарахування коштів банком, відступлення права вимоги за кредитним договором; ініціювання спору про недійсність договору з метою ухилення від виконання зобов'язань тощо);
  • речового права (щодо відшкодування збитків; визнання правочину недійсним);
  • спадкового права (порядок приватизації  житла в порядку спадкування; щодо розмежування норм СК України та ЦК України тощо);
  • цивільного процесу (щодо кваліфікованого електронного підпису; виконавче провадження у разі смерті боржника; розподіл судових витрат; застосування строку позовної давності; визнання апеляційної скарги неподаною; щодо сплати судового збору; щодо зупинення провадження у справі; щодо обов’язку суду повідомити сторони про призначення судового засідання тощо).

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової експертизи (відео)

Дискусія

Адвокати, науковці та експерти дослідили проблеми судової…

Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз організувала круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

13:41 Пн 05.05.25 390
Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у дайджесті

Cудова практика

Судову практику у сфері містобудування за 2025 рік виклали у…

Останні ключові позиції Верховного Суду щодо ДАБК, будівельного паспорту, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, дозволу на виконання будівельних робіт, прийняття в експлуатацію обʼєктів будівництва та самочинного будівництва проаналізували у НААУ.

16:47 Пт 02.05.25 547
Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок ВС

Cудова практика

Чи порушує мобілізація адвоката право людини на захист, - висновок…

Положеннями ст. 335 КПК передбачено зупинення судового провадження лише у випадках, коли для проходження військової служби під час мобілізації був призваний обвинувачений. Однак це положення не поширюється на мобілізацію захисника.

15:32 Пт 02.05.25 1051
Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Дискусія

Пошук моделі виборів для повоєнної України: висновки круглого столу

Реформування виборчої системи України є надзвичайно актуальним у контексті майбутніх поствоєнних виборів. Зокрема, реалізації виборчого права має сприяти вдосконалення системи голосування. Але сьогодні Україна стикається з численними викликами.

10:39 Пт 02.05.25 371
Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Cудова практика

Негаторний позов: про що свідчить судова практика ВС

Поки особа є власником майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з негаторним позовом, який може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання правопорушення.

17:47 Чт 01.05.25 733
Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів проаналізувала Лідія Ізовітова

Дискусія

Погони не личать мантії: моделі відновлення військових судів…

У Комітеті ВР з питань правової політики провели робочу нараду з обговорення проектів законів, які передбачають створення та функціонування в Україні на постійній основі військових судів. Інститут адвокатури представив свої застереження щодо такої ініціативи.

14:56 Чт 01.05.25 694
У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Навчання

У Івано-Франківську адвокатів навчали мистецтву красномовства

Риторика відіграє надзвичайно важливу роль у професійній діяльності адвоката. Вміння чітко, переконливо та ефективно доносити свою позицію є ключем до успіху в суді, під час переговорів та у спілкуванні з клієнтами.

14:23 Чт 01.05.25 371
Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, - НААУ

Законодавство

Уточнення щодо впливу боргів за аліментами на поділ майна є зайвим, -…

Ухилення від виконання прямих батьківських обов’язків з утримання дитини, а саме наявність заборгованості за аліментами, є підставою для відступлення від засад рівності часток подружжя відповідно до Сімейного кодексу.

11:52 Чт 01.05.25 476

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл