Цивільне право: на що звертав увагу ВС у II півріччі 2023 року? | НААУ

Цивільне право: на що звертав увагу ВС у II півріччі 2023 року?

Cудова практика
10:00 Вт 30.01.24 3301 Переглядів
Версія для друку

Розміщення фото у соціальній мережі без обмеження кола користувачів, які переглядають фото, вважається наданням мовчазної згоди на використання такого фото іншими особами.

Про це, зокрема, йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду. Судову практику ВС у сфері цивільного права та процесу за II півріччя 2023 року зібрав у дайджест Комітет НААУ з питань цивільного права та процесу.

Так, ВС вказує на те, що за загальним правилом фотографія, на якій зображено фізичну особу, може бути публічно показана, відтворена або розповсюджена тільки за згодою фізичної особи.

Законодавство не визначає, як має бути оформлена згода людини на використання фотографії з її зображенням. Така згода може бути надана у письмовому вигляді, усно або у формі мовчазної згоди.

Мовчазна згода може проявлятися в тому, що людина знала і бачила, що її знімають на фото чи відео, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок, а також у випадку самостійного розміщення фото чи відеозображення для необмеженого кола користувачів і без зазначення про існування авторських чи суміжних прав на них.

Верховний Суд вважає, що поширення або розміщення фото у соціальній мережі без обмеження кола користувачів, які можуть переглядати це фото, є публічним показом фото, яке здійснює ця людина самостійно.

Тож використання таких фото є правомірним, адже попереднє поширення або розміщення у соціальній мережі було публічним і за згодою людини, яка своїми діями зробила таку інформацію відкритою.

У випадку, якщо фото були відкриті лише для певного кола користувачів, то публічного розповсюдження таких фото не було, а отже, їх використання без згоди автора є неправомірним.

Також у дайджесті представлені правові позиції Верховного Суду у сферах:

  • житлового права (щодо виселення з наданням іншого жилого приміщення; щодо передачі житла у приватну власність; особливості виселення особи з житла у зв`язку зі зверненням стягнення на предмет іпотеки);
  • зобов'язального права (щодо строку поруки;  щодо захисту свого особистого немайнового або майнового права та інтересу; щодо черговості зарахування коштів банком, відступлення права вимоги за кредитним договором; ініціювання спору про недійсність договору з метою ухилення від виконання зобов'язань тощо);
  • речового права (щодо відшкодування збитків; визнання правочину недійсним);
  • спадкового права (порядок приватизації  житла в порядку спадкування; щодо розмежування норм СК України та ЦК України тощо);
  • цивільного процесу (щодо кваліфікованого електронного підпису; виконавче провадження у разі смерті боржника; розподіл судових витрат; застосування строку позовної давності; визнання апеляційної скарги неподаною; щодо сплати судового збору; щодо зупинення провадження у справі; щодо обов’язку суду повідомити сторони про призначення судового засідання тощо).

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Дискусія

Уточнення військово-облікових даних: спірні питання обговорили…

16 липня сплив установлений законом 60-денний термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані. Напередодні в НААУ обговорювали повʼязані із цим проблемні питання.

15:57 Чт 18.07.24 5883

Взаємодія

У Раді Європи підтримують розвиток НААУ

Офіс Ради Європи в Україні надаватиме всіляку підтримку розвитку Національної асоціації адвокатів України та її ініціативам на користь українського суспільства.

11:13 Ср 17.07.24 6534

Дискусія

Як компенсувати нестачу кадрів в будівельній сфері пояснив голова…

В Україні простежується дефіцит кадрів у будівельній сфері, який нині становить близько 40 %. Згідно з даними Конфедерації роботодавців України, за два роки кількість офіційно зареєстрованих працівників у будівельному секторі скоротилася на 25,4 %, до майже 300 тисяч людей. Будівельні компанії вимушені залучати до роботи іноземні кадри.

11:16 Вт 16.07.24 7911

Законодавство

Сплата судового збору за позов немайнового характеру: що варто…

Спроба спростити правила сплати судового збору може призвести до ситуації правової невизначеності, коли на випадок подання позову з кількома вимогами немайнового характеру не буде регулюючої норми.

14:12 Пн 15.07.24 9259

Законодавство

Повноваження дізнавача мають враховувати форму досудового…

Кримінальний процесуальний кодекс дійсно потребує уточнення компетенції дізнавача, органу дізнання та керівника цього органу. Разом із тим їхні повноваження мають узгоджуватися із формою, в якій здійснюється розслідування кримінальних проступків.

9:49 Пт 12.07.24 9867

Гарантії діяльності

Споживачів грантів забронювали. А як щодо адвокатів?

На тлі рішення Кабміну про визнання критично важливими громадських організацій, які є виконавцями проектів міжнародної допомоги на іноземні гранти, та бронювання від мобілізації усіх їхніх співробітників, залишається незрозумілою позиція Уряду з цього питання щодо адвокатів.

8:56 Пт 12.07.24 11155

Дискусія

Вибори у післявоєнний час: виклики організації обговорили в Острозі

У Національному університеті «Острозька академія» відбулася VII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час».

16:46 Чт 11.07.24 8966

Законодавство

Дезертирів звільнятимуть від відповідальності за двох умов

Законодавча ініціатива з упровадження механізмів звільнення військовослужбовців Збройних Сил від кримінальної відповідальності за вчинення військового кримінального правопорушення заслуговує на підтримку. Водночас, вона містить дискусійні положення.

15:58 Чт 11.07.24 9583

Вестник:№ 6 червень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл