"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Суд підтвердив правомірність позбавлення свідоцтва адвоката за участь в НС(Р)Д

Погодження адвоката на конфіденційне співробітництво під час оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій є порушенням Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та відповідно може тягнути дисциплінарну відповідальність.
Такого висновку дійшов Шостий апеляційний адміністративний суд у справі №640/21514/21. Відповідна постанова від 31.10.2023 нещодавно була оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Адвокат звернувся до СБУ із заявою, у якій повідомляв про факт вимагання отримання неправомірної вигоди співробітником Національної поліції України у справі про викрадення автівки (у цій справі авдокат надавав правничі послуги підозрюваному).
Державне бюро розслідувань відкрило за цією заявою кримінальне провадження. Під час допиту адвоката було встановлено, що співробітники СБУ передали йому кошти для проведення контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту. Ця негласна дія завершилася затриманням співробітника Нацполіції. Останній подав скаргу на адвоката до КДКА.
Дисциплінарна палата КДКА дійшла висновку, що за встановлених обставин, адвокат брав участь у конфіденційному співробітництві, використовуючи, при цьому, свій статус адвоката та захисника свого клієнта у кримінальному провадженні. Тож адвоката притягнули до відповідальності у виді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю, із наступним виключенням відомостей з Єдиного реєстру адвокатів.
Адвокат звернувся до адміністративного суду. Він уважав, що рішення КДКА не відповідає вимогам законодавства у зв`язку з відсутністю порушення присяги адвоката України, Правил адвокатської етики та Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», з урахуванням того, що в оскаржуваному рішенні конкретно не вказано які дії позивача, як адвоката, мають ознаки дисциплінарного проступку.
Перша інстанція у задоволенні позовних вимог відмовила, тож авдокат подав апеляційну скаргу.
У Шостому апеляційному адміністративному суді послалися на ст. 275 Кримінального процесуального кодексу, відповідно до якої забороняється залучати до конфіденційного співробітництва під час проведення негласних слідчих дій, зокрема адвокатів, якщо таке співробітництво буде пов`язане з розкриттям конфіденційної інформації професійного характеру.
Також апеляція врахувала рішення Ради адвокатів України від 15.11.2019 №123, яким затверджено роз`яснення щодо неприпустимості залучення адвоката до конфіденційної співпраці з органами досудового розслідування при наявній згоді клієнта.
У цьому рішенні РАУ наголосила на законодавчо визначеному обов`язку правоохоронних органів здійснювати оперативно-розшукові заходи чи слідчі дії у рамках діючого законодавства.
Погодження адвоката на конфіденційне співробітництво під час оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій є порушенням Закону та відповідно може тягнути дисциплінарну відповідальність.
У цьому рішенні РАУ роз`яснила, що у контексті приписів ст. 23 Закону та ПАЕ, кожен адвокат зобов`язаний утримуватись від участі в конфіденційному співробітництві під час оперативно-розшукових заходів чи слідчих дій, оскільки таке співробітництво може привести до розкриття адвокатської таємниці, натомість у разі отримання пропозицій щодо здійснення таких незаконних дій, адвокати мають звертатись до правоохоронних органів та повідомляти про такі факти ради адвокатів регіонів з метою захисту своїх прав та гарантії адвокатської діяльності.
Суд окремо нагадав, що відповідно до ч. 1 ст. 57 Закону рішення Ради адвокатів України є обов`язковими до виконання всіма адвокатами.
Виходячи з цього колегія суддів Шостого ААС констатувала, що адвокат у порушення вимог Закону та ПАЕ, допустив конфіденційне співробітництво з органами досудового розслідування.
Тож апеляційна скарга була залишена без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

Підтримка
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…
Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

За кордоном
У Великій Британії провели Ukraine Law Day
У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).