Забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях: названо 4 напрями | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях: названо 4 напрями

Законодавство
14:18 Пн 23.10.23 4119 Переглядів
Версія для друку

Хто представляє інтереси дитини при вирішенні сімейного спору? Як забезпечити реалізацію неповнолітнім права на професійну правничу допомогу та доступ до правосуддя? Адже у дитини, яка може мати конфлікт із батьками чи іншими законними представниками, існують проблеми з безперешкодним зверненням до адвоката, суду чи іншого органу за захистом прав, залежно від вікового цензу, рівня обізнаності та інших факторів.

На ці аспекти забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях звернула увагу голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час установчого засідання робочої групи з питань забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях при Міжвідомчій координаційній раді з питань правосуддя щодо неповнолітніх.

«Сьогодні важливо бачити дитину як самостійного суб'єкта звернення за професійною правничою допомогою, законодавчо закріпити визначеність її процесуального статусу у цивільних провадженнях, – наголосила голова профільного Комітету НААУ. – Сімейні спори за участі дітей чи стосовно їх інтересів є складною категорією справ, адже врегулювання спірних питань між батьками та іншими особами, безумовно, впливає на долю дитини. Результат будь-якого адміністративного чи судового провадження має бути спрямований на захист прав дитини та забезпечення її найкращих інтересів, приділяючи належну увагу поглядам і думці дитини відповідно до віку і зрілості».

Під час заходу члени робочої групи обговорили попередні результати дослідження питань забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях, зокрема під час розгляду справ, які стосуються права дитини на сім’ю.

Також учасники в малих групах опрацьовували рекомендації за результатами дослідження за такими чотирма напрямами:

  • пріоритетність розгляду справ, що стосуються права дитини на сім’ю, та актуальність запровадження сімейної спеціалізації суддів;
  • з’ясування та врахування думки дитини у цивільних провадженнях;
  • залучення та роль психолога у цивільних провадженнях;
  • роль адвоката та органів опіки та піклування під час розгляду судом цивільних спорів, які стосуються права дитини на сім'ю.  

В обговоренні було відзначено роль адвоката дитини, етичні аспекти взаємодії з неповнолітнім клієнтом і його законним представником, а також представлені увазі учасників зустрічі методичні рекомендації «Найкращі інтереси дитини у цивільному провадженні», напрацьовані членами Комітету НААУ з питань сімейного права.

Участь у заході взяли представники Мінюсту, Мінсоцполітики, Національної сервісної служби, Координаційного центру розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Верховного Суду, Ради суддів України, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації, Координаційного центру з надання правової допомоги, а також представники служб у справах дітей, міжнародних і громадських організацій.

Заступник міністра юстиції, голова МКР Олександр Банчук відзначив важливість напрацювань і рекомендацій робочої групи, бо якщо брати юрисдикцію справ за участю дітей, то сьогодні судами розглядається значно більше цивільних проваджень, ніж кримінальних.

Нагадаємо, Міжвідомчу координаційну раду з питань правосуддя щодо неповнолітніх було утворено постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 357.

МКР є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України, який є міжінституційною платформою для системного обговорення та вирішення питань розвитку правосуддя щодо неповнолітніх, прийняття узгоджених рішень, що відповідають інтересам дитини.

Свої цілі та завдання Рада реалізує через залучення експертів, експертних груп і створення робочих груп, залучаючи до роботи таких груп представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також незалежних експертів, представників громадськості та засобів масової інформації.

У серпні цього року за зверненням МКР Ларису Гретченко делеговано до діяльності робочої групи з розвитку спроможності та підвищення обізнаності суддів та інших фахівців у сфері правосуддя щодо пріоритетності усиновлення, розвитку сімейних форм виховання, ролі суддів у забезпеченні права дитини на сім'ю, ефективних способів з'ясування та врахування думки дитини та дотичних питань.

Завданнями цієї робочої групи визначено розроблення механізмів залученості дитини під час розгляду цивільних справ; напрацювання методичних рекомендацій щодо заслуховування думки дітей для всіх учасників цивільних проваджень за участі неповнолітніх, у тому числі для працівників органів піклування і опіки; розроблення концепції запровадження сімейної спеціалізації суддів.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 631
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 350
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 450
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 782
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 525
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 495
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 513
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 410

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл