Забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях: названо 4 напрями
![](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2023-10-23-gretchenko_653656bd0707b.jpg)
Хто представляє інтереси дитини при вирішенні сімейного спору? Як забезпечити реалізацію неповнолітнім права на професійну правничу допомогу та доступ до правосуддя? Адже у дитини, яка може мати конфлікт із батьками чи іншими законними представниками, існують проблеми з безперешкодним зверненням до адвоката, суду чи іншого органу за захистом прав, залежно від вікового цензу, рівня обізнаності та інших факторів.
На ці аспекти забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях звернула увагу голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час установчого засідання робочої групи з питань забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях при Міжвідомчій координаційній раді з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
«Сьогодні важливо бачити дитину як самостійного суб'єкта звернення за професійною правничою допомогою, законодавчо закріпити визначеність її процесуального статусу у цивільних провадженнях, – наголосила голова профільного Комітету НААУ. – Сімейні спори за участі дітей чи стосовно їх інтересів є складною категорією справ, адже врегулювання спірних питань між батьками та іншими особами, безумовно, впливає на долю дитини. Результат будь-якого адміністративного чи судового провадження має бути спрямований на захист прав дитини та забезпечення її найкращих інтересів, приділяючи належну увагу поглядам і думці дитини відповідно до віку і зрілості».
Під час заходу члени робочої групи обговорили попередні результати дослідження питань забезпечення прав дитини у цивільних провадженнях, зокрема під час розгляду справ, які стосуються права дитини на сім’ю.
Також учасники в малих групах опрацьовували рекомендації за результатами дослідження за такими чотирма напрямами:
- пріоритетність розгляду справ, що стосуються права дитини на сім’ю, та актуальність запровадження сімейної спеціалізації суддів;
- з’ясування та врахування думки дитини у цивільних провадженнях;
- залучення та роль психолога у цивільних провадженнях;
- роль адвоката та органів опіки та піклування під час розгляду судом цивільних спорів, які стосуються права дитини на сім'ю.
В обговоренні було відзначено роль адвоката дитини, етичні аспекти взаємодії з неповнолітнім клієнтом і його законним представником, а також представлені увазі учасників зустрічі методичні рекомендації «Найкращі інтереси дитини у цивільному провадженні», напрацьовані членами Комітету НААУ з питань сімейного права.
Участь у заході взяли представники Мінюсту, Мінсоцполітики, Національної сервісної служби, Координаційного центру розвитку сімейного виховання та догляду дітей, Верховного Суду, Ради суддів України, Національної школи суддів України, Державної судової адміністрації, Координаційного центру з надання правової допомоги, а також представники служб у справах дітей, міжнародних і громадських організацій.
Заступник міністра юстиції, голова МКР Олександр Банчук відзначив важливість напрацювань і рекомендацій робочої групи, бо якщо брати юрисдикцію справ за участю дітей, то сьогодні судами розглядається значно більше цивільних проваджень, ніж кримінальних.
Нагадаємо, Міжвідомчу координаційну раду з питань правосуддя щодо неповнолітніх було утворено постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 № 357.
МКР є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України, який є міжінституційною платформою для системного обговорення та вирішення питань розвитку правосуддя щодо неповнолітніх, прийняття узгоджених рішень, що відповідають інтересам дитини.
Свої цілі та завдання Рада реалізує через залучення експертів, експертних груп і створення робочих груп, залучаючи до роботи таких груп представників органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, а також незалежних експертів, представників громадськості та засобів масової інформації.
У серпні цього року за зверненням МКР Ларису Гретченко делеговано до діяльності робочої групи з розвитку спроможності та підвищення обізнаності суддів та інших фахівців у сфері правосуддя щодо пріоритетності усиновлення, розвитку сімейних форм виховання, ролі суддів у забезпеченні права дитини на сім'ю, ефективних способів з'ясування та врахування думки дитини та дотичних питань.
Завданнями цієї робочої групи визначено розроблення механізмів залученості дитини під час розгляду цивільних справ; напрацювання методичних рекомендацій щодо заслуховування думки дітей для всіх учасників цивільних проваджень за участі неповнолітніх, у тому числі для працівників органів піклування і опіки; розроблення концепції запровадження сімейної спеціалізації суддів.
Популярні новини
![Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника](/assets/uploads/news/priznachennya/2025-01-10-andr-v_67815eabb22b8.jpg)
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
![В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине на бізнес?](/assets/uploads/news/diskusiya/2025-01-10-shabel-n-kov_67811d8597582.jpg)
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
![Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді](/assets/uploads/news/zakonodavstvo/2025-01-09-zp_677feb3460156.jpg)
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
![Внесок адвоката 2025: як платити](/assets/uploads/news/samovryaduvannya/2025-01-08-vneski_677e7d7b6a54d.jpg)
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
![Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ](/assets/uploads/news/vidannya/2025-01-07-byuleten_677cf984222ea.jpg)
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.
![Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС](/assets/uploads/news/bpd/2025-01-07-vs_677cf745d00ff.jpg)
БПД
Для заміни адвоката БПД особистих мотивів недостатньо, - ВС
Особа, що отримує безоплатну вторинну правничу допомогу, не може на власний розсуд вимагати від суду заміни захисника за призначенням з особистих мотивів за відсутності обґрунтованих підстав для цього.
![Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики](/assets/uploads/news/judicial-practice-news/2025-01-06-sudova-praktika_677be009e2f16.jpg)
Cудова практика
Цивільне право та процес за пів року: огляд судової практики
У II півріччі 2024 року Верховний Суд ухвалив низку рішень у сфері цивільного права та процесу, які формують судову практику з низки питань спадкового, житлового, речового та зобов'язального права.
![В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу](/assets/uploads/news/anons/2025-01-06-anons_677bac97cdf4a.jpg)
Анонс
В адвокатів питають як гендер упливає на їхню роботу
Упередження, стереотипи, дискримінація… Чи стикаються українські адвокати з проблемами гендерної рівності у своїй практиці та як реагувати на такі ситуації?