Трудові права та гарантії ВПО: працевлаштування, сумісництво, відпустки та звільнення | НААУ

Трудові права та гарантії ВПО: працевлаштування, сумісництво, відпустки та звільнення

Дискусія
19:15 Пт 13.10.23 9406 Переглядів
Версія для друку

За даними Міністерства з питань реінтеграції, в Україні офіційно зареєстровано майже 5 млн внутрішньо переміщених осіб. І українські адвокати мають володіти інформацією з питань захисту трудових прав працівників з таким статусом.

Таку думку висловили учасники круглого столу «Трудові права та гарантії внутрішньо переміщених осіб: поради для адвокатів», що відбувся за ініціативи Комітету НААУ з питань трудового права.

Відкриваючи захід, член Ради Комітету Дмитро Навроцький розповів про порядок реєстрації та отримання статусу ВПО, надавши інформацію про документи, необхідні для отримання довідки ВПО. Також адвокат окреслив випадки відмови у виданні такої довідки або її анулювання, а також про трудові права і гарантії, передбачені для ВПО згідно з чинним законодавством України.

Членкиня Ради Комітету Ганна Лисенко розповіла про порядок надання відпустки для ВПО без збереження заробітної плати. Зокрема, навела різницю між відпусткою без збереження заробітної плати за п. 4 ст. 12 Закону № 2136-IX  та відпусткою без збереження заробітної плати за ст. 26 Закон № 504/96-ВР:

Так, відпустка за Законом № 2136-IX надається:

- лише в період воєнного стану;

- лише ВПО або особам, які виїхали за кордон;

- за наявності доказів (копії довідки ВПО або копії закордонного паспорту, або посвідки про захист);

- відпустка надається не більше 90 календарних днів;

- надається обов’язково за заявою працівника;

- не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Відпустка за Законом № 504/96-ВР надається:

- у будь-який період;

- не обмежена категорія працівників;

- не потрібно надавати докази;

- строк відпустки не обмежений, визначається працівником і роботодавцем;

- надається за угодою сторін (тобто роботодавець може відмовити);

- зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.

Член Ради Комітету Ярослав Мельник під час дискусії звернув увагу на інститут працевлаштування ВПО, акцентувавши на тому, що правовідносини з працевлаштування є особливими правовідносинами, які зумовлені суспільними відносинами трьох типів: між ВПО та роботодавцем, між роботодавцем та органом із працевлаштування (центри зайнятості) та між Центром зайнятості та ВПО. При цьому підкреслив, що робота адвоката у процесі надання правової допомоги повинна фокусуватися на дотриманні та виконанні прав та обов'язків (повноважень) при працевлаштуванні. Працевлаштування є особливим інститутом, який включає низку правових, економічних і соціальних заходів з організації та пошуку роботи. Тобто, ці відносини є дотрудовими, спрямованими на виникнення трудового договору в майбутньому. Серед іншого, адвокат зазначив, що для ВПО важливим кроком є отримання довідки ВПО, а для роботодавця, який влаштував ВПО – наявність права на компенсацію, а також процедури, які пов'язані з належним оформленням документів для її отримання.

Членкиня Ради Комітету Наталія Кайда у своїй доповіді про прийняття на роботу ВПО за сумісництвом звернула увагу на те, що у період дії воєнного стану на законодавчому рівні законодавець закріпив у ст. 102-1 КЗпП України поняття «сумісництво» та у ст. 19 ЗУ «Про оплату праці» основний принцип оплачуваної роботи за сумісництвом. Водночас відмінив постановою КМУ від 22 листопада 2022 року № 1306 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» низку постанов, зокрема: № 245; № 81. Відповідні зміни, скасували обмеження для роботи за сумісництвом для внутрішньо переміщених осіб на час дії воєнного стану, пов’язані з тривалістю роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій. Раніше не можна було працювати працівнику-суміснику більше чотирьох годин на день; повного робочого дня у вихідний; загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не могла перевищувати половини місячної норми робочого часу. З урахуванням змін сьогодні можна оформити ВПО - сумісника не тільки «на 0,5 ставки чи на 0,25 ставки», а й на більшу тривалість робочого часу.

Вікторія Поліщук виступила з доповіддю щодо звільнення внутрішньо переміщених осіб та розповіла про особливу процедуру звільнення в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім'я роботодавця про припинення трудового договору. Датою припинення трудового договору є день, наступний за днем подання такої заяви. У разі, якщо у таких осіб не розірвані трудові договори з роботодавцем, що перебуває на непідконтрольній території або щодо якого відсутня інформація про місце перебування, заява зберігається у територіальному органі центрального органу виконавчої влади. Разом з тим багато хто з внутрішньо переміщених осіб не використовують цю процедуру та звертаються до суду. Як приклад, 13 липня 2023 року Кіровський районний суд м. Кіровограда прийняв рішення у справі № 404/245/23 (провадження № 2/404/52/23) за позовом про розірвання трудового договору. Адвокатка наголосила про специфіку звільнення директора з посади, якщо засновники перебувають на непідконтрольній території, та навела рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 22.05.2023 у справі № 201/3078/23 (провадження № 2/201/1617/2023) за позовом про визнання припиненими трудових відносин і виключення відомостей з реєстру.

Популярні новини

Дискусія

Як діяти, коли орган опіки і піклування не надсилає письмовий…

Сімейний кодекс України покладає, в тому числі на орган опіки та піклування, обов'язок подати письмовий висновок щодо розв'язання спору. Проте не рідко державний орган ігнорує це зобов’язання.

15:23 Пт 17.05.24 3608

Етика

Валентин Гвоздій: Чому адвокат не може свідчити проти свого клієнта

Коли адвокат без згоди клієнта розголошує довірену йому інформацію (наприклад, аби досягти угоди у кримінальному провадженні і зменшити собі покарання), це містить ознаки дисциплінарного правопорушення.

13:52 Пт 17.05.24 3638

Законодавство

На автотранспорті пропонується запровадити контрольні закупівлі -…

Сьогодні в держави відсутні дієві інструменти для контролю за ринком автомобільних пасажирських перевезень. Чимало послуг надаються з порушенням закону в частині оплати. Задокументувати рух грошей або регулярність надання послуг на маршруті досить складно.

18:43 Чт 16.05.24 4732

Дискусія

Проблеми повернення земельних ділянок у державну власність…

У спорах про повернення земельних ділянок у державну власність сформувалась судова практика, коли нерідко порушуються права власників цих земель. Як цього уникнути – досліджували під час круглого столу адвокати та судді.

16:18 Чт 16.05.24 5173

Навчання

Як правильно подати електронний доказ - матеріали вебінару

Як і всі інші галузі, судочинство сьогодні зазнає відчутних змін у напрямі цифровізації процесів. Зокрема, стало можливим використання електронних доказів. Як правильно подати електронні докази, щоб їх прийняв суд?

11:12 Чт 16.05.24 5974

Анонс

Адвокатів запрошують здати кров для «Охматдит»

У кінці травня адвокати та небайдужі українці мають змогу долучитися до збору крові для потреб Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

16:46 Ср 15.05.24 8649

Законодавство

Позитивні зрушення у процедурі усиновлення назвала голова Комітету…

Цифровізація процесу усиновлення, збільшення фінансової підтримки та розширення кола дітей, які можуть потрапити під сімейну опіку - ці зміни, що відбулися останнім часом, можна вважати позитивними для дітей, що втратили сім’ю через негаразди війни.

11:29 Ср 15.05.24 6806

Гарантії діяльності

У прагненні дістатися до адвокатської таємниці слідчий ігнорував…

Попри відсутність дозволу суду на вилучення ноутбука і смартфона адвоката, слідчий під час обшуку все ж зробив це. Навіть коли слідчий суддя потім не дозволив арештовувати ці гаджети, їх відмовилися повертати власнику. У ситуацію втрутилася Національна асоціація адвокатів України.

13:43 Вт 14.05.24 5086

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл