"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Адвокатам пропонують дати відстрочку від мобілізації. Але не всім

Конституція гарантує громадянам право на захист, який сьогодні забезпечує адвокатура. При цьому правоохоронці і судді звільнені від мобілізації, а адвокати можуть бути призвані. Тож останні мають отримати відстрочку.
Текст відповідного проекту Закону №9631 від 21.08.2023 «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо забезпечення кожному права на захист в умовах воєнного стану з’явився на сайті Верховної Ради.
Таку «пільгу», за задумом авторів законодавчої ініціативи, мають отримати не всі.
Згідно із документом передбачені лише дві категорії адвокатів:
1) ті, хто мають стаж адвокатської діяльності не менше десяти років;
2) ті, хто включені до Реєстру адвокатів, що надають безоплатну вторинну правничу допомогу.
Автори законодавчої ініціативи виходять з того, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. А ефективне забезпечення права громадянина на захист та його реалізація тісно пов'язане з правом на професійну правничу допомогу, для надання якої діє адвокатура. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав (стаття 56 Конституції України).
Сьогодні в умовах воєнного стану та постійної протидії нашої держави ворогу життя суспільства зазнало вимушених змін та певних обмежень. Це стосується у тому числі й виконання мобілізаційного обов'язку для захисту України.
Чинний Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлює загальні правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи тощо, у тому числі випадки відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Якщо аналізувати чинне законодавство крізь призму реалізації права особи на захист вбачається звільнення від призову осіб, що обіймають посади суддів, прокурорів, працівників інших правоохоронних органів тощо. Однак, серед цих осіб відсутні адвокати.
Тож фактично порушується один із принципів правосудя – змагальність сторін в судовому процесі.
Популярні новини

Анонс
Розпочато прийом документів кандидатів до конкурсної комісії з…
Рада адвокатів України оголошує про початок прийому документів від кандидатів, які виявили бажання бути обраними до складу Конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів за квотою РАУ.

Законодавство
Венеційську комісію попередили про ризики змін у дисциплінарних…
Європейська комісія за демократію через право (Венеційська комісія) та Директорат РЄ з прав людини та верховенства права готують оцінку законопроектам, що стосуються судоустрою та статусу суддів в Україні.

Анонс
Українських адвокатів запрошують у Бонн на стажування
Молоді українські адвокати, які спеціалізуються у сфері цивільного, комерційного та економічного права, мають змогу взяти участь у програмі стажування в Німеччині. Її проводить Фонд міжнародної правової співпраці (IRZ) спільно з Федеральною палатою адвокатів та Німецькою спілкою адвокатів.

Законодавство
Декларації доброчесності суддів і не тільки: РАУ затвердила…
Під виглядом відновлення довіри до судової влади можуть бути запроваджені репресивні механізми контролю над нею. Це прямо суперечить міжнародному досвіду та може призвести до деградації української системи правосуддя.

Cудова практика
Автоматичне продовження тримання під вартою порушує право на…
Установлені приписами КПК перешкоди в доступі до суду та порушення права бути заслуханою у суді для особи в такому важливому питанні, як продовження строків тримання її під вартою, означає неможливість реалізації права на захист, гарантованого частиною другою статті 63 Конституції.

Гарантії діяльності
У ТЦК мобілізовані не мають доступу до правничої допомоги (документ)
Коли на Черкащині адвокат звернувся із запитом до ТЦК в інтересах мобілізованого клієнта, там заявили про підробку документів, бо військовозобовʼязаний не мав телефона і фізично не міг підписати договір про надання правничої допомоги.

Дискусія
Як оцінити перспективу звернення до ЄСПЛ: практичні орієнтири для…
Звернення до Європейського суду з прав людини — це не просто останній шанс на справедливість, а складна і тривала процедура, яка потребує ретельного аналізу ще на етапі прийняття рішення про підготовку заяви.

Навчання
Українська адвокатура інтегрує HELP у систему підвищення…
За останні роки Національна асоціація адвокатів України стала одним із ключових партнерів Ради Європи у реалізації програми HELP — освітнього проєкту, спрямованого на розвиток правничої професії через навчання європейським стандартам прав людини.