Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - НААУ направила до ВРУ зауваження та пропозиції до проєкту Закону України щодо вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження

НААУ направила до ВРУ зауваження та пропозиції до проєкту Закону України щодо вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження

Законодавство
15:04 Ср 19.10.22 740 Переглядів
Версія для друку

НААУ направила до Верховної ради України зауваження та пропозиції до проєкту Закону України № 8083 від 28.09.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження».

Відповідний правовий аналіз документа здійснили комітети НААУ з цивільного права та процесу, з господарського права та процесу і адміністративного права та процесу.

Метою законопроєкту є вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження шляхом:

- вдосконалення інституту розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження;

- надання позивачу права подати заяву про повернення сплаченого судового збору з державного бюджету у разі порушення суддею встановлених строків розгляду справ;

- встановлення скороченого строку розгляду дисциплінарної справи стосовно безпідставного затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом.

Доцільність ухвалення цього законопроєкту прокоментував Голова Комітету з цивільного права та процесу НААУ Олег Простибоженко: «Мета, на досягнення якої спрямований законопроєкт, а це - стимулювання судів дотримуватися строків розгляду справи, безперечно, заслуговує на підтримку. Але, як це часто трапляється, пропонований законопроєктом шлях її досягнення недосконалий і половинчастий, а тому законопроєкт № 8083 доцільно підтримати лише у разі врахування висловлених НААУ зауважень і пропозицій».

Серед іншого, у позиції НААУ щодо законопроєкту зазначається, що для реалізації запропонованих у проєкті Закону змін у процесуальних кодексах мають бути прописані чіткі об’єктивні критерії затягування розгляду справи, що допускаються безпосередньо судом і не є наслідком дій/бездіяльності (у тому числі зловживання процесуальними правами) учасників справи або викликані дією/наслідками інших об’єктивних обставин.

Також НААУ вважає доцільними запропоновані зміни щодо можливості продовження строків спрощеного провадження до тридцяти днів за ініціативою сторони або самостійно судом.

Крім того, у НААУ дійшли думки, що підхід, за якого апеляційний перегляд справ здійснюється за замовчуванням без повідомлення учасників справи, суперечить праву на справедливий суд, складовою якого є право на відповідь (представлення своєї позиції в суді як усно, так і письмово). Тому доцільно урахувати пропозицію щодо можливості вказати в апеляційній скарзі повідомлення особи про розгляд справи у судовому засіданні за її відсутності.

З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ 

Популярні новини

Вестник:№1-2 січень-лютий 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл