НААУ направила до ВРУ зауваження та пропозиції до проєкту Закону України щодо вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження

НААУ направила до Верховної ради України зауваження та пропозиції до проєкту Закону України № 8083 від 28.09.2022 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження».
Відповідний правовий аналіз документа здійснили комітети НААУ з цивільного права та процесу, з господарського права та процесу і адміністративного права та процесу.
Метою законопроєкту є вирішення проблеми надмірної тривалості цивільного, господарського та адміністративного провадження шляхом:
- вдосконалення інституту розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження;
- надання позивачу права подати заяву про повернення сплаченого судового збору з державного бюджету у разі порушення суддею встановлених строків розгляду справ;
- встановлення скороченого строку розгляду дисциплінарної справи стосовно безпідставного затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом.
Доцільність ухвалення цього законопроєкту прокоментував Голова Комітету з цивільного права та процесу НААУ Олег Простибоженко: «Мета, на досягнення якої спрямований законопроєкт, а це - стимулювання судів дотримуватися строків розгляду справи, безперечно, заслуговує на підтримку. Але, як це часто трапляється, пропонований законопроєктом шлях її досягнення недосконалий і половинчастий, а тому законопроєкт № 8083 доцільно підтримати лише у разі врахування висловлених НААУ зауважень і пропозицій».
Серед іншого, у позиції НААУ щодо законопроєкту зазначається, що для реалізації запропонованих у проєкті Закону змін у процесуальних кодексах мають бути прописані чіткі об’єктивні критерії затягування розгляду справи, що допускаються безпосередньо судом і не є наслідком дій/бездіяльності (у тому числі зловживання процесуальними правами) учасників справи або викликані дією/наслідками інших об’єктивних обставин.
Також НААУ вважає доцільними запропоновані зміни щодо можливості продовження строків спрощеного провадження до тридцяти днів за ініціативою сторони або самостійно судом.
Крім того, у НААУ дійшли думки, що підхід, за якого апеляційний перегляд справ здійснюється за замовчуванням без повідомлення учасників справи, суперечить праву на справедливий суд, складовою якого є право на відповідь (представлення своєї позиції в суді як усно, так і письмово). Тому доцільно урахувати пропозицію щодо можливості вказати в апеляційній скарзі повідомлення особи про розгляд справи у судовому засіданні за її відсутності.
З детальними зауваженнями та пропозиціями можна ознайомитися за посиланням.
Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини

Адвокатура
Комітет з ІТ-права НААУ очолив Олег Дерлюк

Адвокатура
Держава має посилити законодавство у процесі захисту прав дітей у…

Адвокатура
На сьогодні немає механізму виїзду з небезпечних територій, якщо…

Адвокатура
2023 рік має стати роком завершення реалізації Національної…

Адвокатура
НААУ закликає європейських адвокатів захистити права українських…

Адвокатура
НААУ та Національна рада адвокатів Франції підписали Меморандум…
Адвокатура
На запрошення НААУ делегація Національної ради адвокатів Франції…

Анонси