"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
НААУ опрацювала близько 20 законопроєктів за час дії воєнного стану

З часу введення воєнного стану на всій території України суб'єкти законодавчої ініціативи з більшою активністю почали опрацьовування нових і вдосконалення вже існуючих нормативно-правових актів в економічній, соціальній, політичній сферах, сфері захисту прав людини тощо.
Одним із основних завдань комітетів НААУ є здійснення моніторингу та правового аналізу внесених до Верховної Ради України проєктів законів, нормативно-правових актів інших суб’єктів нормотворення на предмет їхнього можливого впливу на стан захисту прав і свобод людини, а також на здійснення адвокатурою своїх функцій і завдань у випадку прийняття або затвердження таких актів.
Крім того, комітети НААУ беруть активну участь і в розробленні пропозицій, і зауважень до проєктів законів та інших нормативно-правових актів з відповідного напряму правового регулювання.
Після 24 лютого до НААУ надійшло близько 20 звернень від різних комітетів ВРУ щодо надання правового аналізу поданих на розгляд законопроєктів. Опрацьовані запити, серед іншого, стосувалися внесення змін до кримінально-процесуального законодавства в період воєнного стану щодо запровадження додаткової відповідальності для посадових осіб місцевого самоврядування у зв'язку з неповерненням до України, а також щодо пришвидшення строків досудового розслідування шляхом надання права прокурору виносити постанови про тимчасовий доступ до речей і документів тощо.
Крім того, було проаналізовано і законопроєкти у податковій та медичній сферах. Так, НААУ направила до ВРУ науково-практичний висновок із забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство та запропонувала забезпечити таке право не лише на випадок втрати (суттєвого зниження) репродуктивних функцій унаслідок поранення, травми або контузії, а й на випадок смерті військовослужбовців (постмортальну репродукцію).
До Офісу Президента України також було направлено зауваження на висновок Міністерства фінансів України щодо врегулювання можливості фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, у період дії воєнного стану на території України обирати спрощену систему оподаткування і звітності та усунення податкової дискримінації платників податків.
НААУ підтримала частину опрацьованих законопроєктів, щодо інших - направила пропозиції і зауваження, які було враховано під час розгляду на засіданнях комітетів ВРУ. З урахуванням пропозицій НААУ деякі законопроєкти були зняті з розгляду, інші - доопрацьовані.
З повним переліком опрацьованих законопроєктів можна ознайомитися за посиланням: http://surl.li/dedmy.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК
Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

Регіони
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM
У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

Гарантії діяльності
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями
Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

Дискусія
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…
Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

Дискусія
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…
Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

Законодавство
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

Анонс
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?
8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».