Судді почали використовувати неможливість прибути до суду під час пандемії COVID-19 для дискримінації захисту – Лідія Ізовітова | НААУ

Судді почали використовувати неможливість прибути до суду під час пандемії COVID-19 для дискримінації захисту – Лідія Ізовітова

Різне
13:39 Пт 12.11.21 3135 Переглядів
Версія для друку

У період пандемії поширилась тенденція, коли адвокатів дискримінують за допомогою такого інструменту, як карантинні обмеження, яких адвокати намагаються дотримуватися. Зокрема, такі випадки непоодинокі у практиці Вищого антикорупційного суду.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час доповіді, присвяченої викликам незалежності адвокатури, на XI Міжнародній науково-практичній конференції «Адвокатура: минуле, сучасність та майбутнє» в Національному університеті «Одеська юридична академія».

Лідія Ізовітова нагадала, що ще 11 березня 2020 року Кабінет Міністрів ухвалив Постанову, а згодом і парламент ухвалив закон  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на запобігання, виникнення і поширення коронавірусної хвороби», в яких, зокрема, вказали, що під час карантинних обмежень органи влади мають працювати.

Голова НААУ, РАУ зазначила, що таким чином держава виконала свій позитивний обов’язок в частині охорони здоров’я громадян з метою забезпечення прав людини на життя і здоров’я. При цьому, в разі настання обставин непереборної сили зупиняється перебіг строків позовної давності, а в Кримінальному процесуальному законодавстві цей позитивний обов’язок держави реалізується через частину 1 статті 138 КПК України. Зокрема, поважність причин неприбуття особи на виклик, до яких віднесено обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини). Ці вказані обставини непереборної сили мають об’єктивний характер, і їхня дія проявляється незалежно від бажання сторін-учасників судового провадження, якими зокрема є і адвокати. Проте, ВАКС розтлумачив ці законодавчі акти по-своєму, наголосила Лідія Ізовітова. Незважаючи на Постанову Кабінету Міністрів, ВАКС вважає, що Кабінет Міністрів не запровадив обмежень щодо роботи судів України та не встановив будь-яких інших заборон, які б унеможливлювали прибуття до суду.

«Як відомо, судді, згідно закону «Про судоустрій і статус суддів», є носіями влади. Так, ВАКС, як орган влади, повинен діяти безперервно, але що стосовно інших учасників процесу – адвокатів, громадян? Вони ж не уособлюють собою орган влади і у період пандемії мають право на збереження свого життя і здоров’я, а також на свободу вибору реалізації цього свого права. Проте, судді почали використовувати фактичну неможливість адвоката прибути до суду через обставини пандемії для дискримінації захисту. В тому числі, для звернень до дисциплінарних органів адвокатури», - обурилась Лідія Ізовітова.

Вона навела приклад, коли адвокати в період пандемії витрачають одну-дві доби, аби дістатися з Луганської області в Київ на засідання ВАКС, яке триває годину.

На подолання практики посиленого тиску на адвокатів під час карантину Рада адвокатів України ухвалила рішення «Про захист соціальних та професійних прав адвокатів в умовах карантину», адже виникла необхідність встановити баланс між процесуальним принципом розгляду справи протягом розумного строку і гарантуванням безпеки громадян під час пандемії.

Рішенням визначено, що у разі виявлення відсутності безпечних умов адвокатської діяльності (зокрема, недотримання кількості присутніх осіб на встановлену норму кв.м. у приміщенні; знаходження осіб без засобів індивідуального захисту тощо), адвокати можуть не брати участь у судових засіданнях, у слідчих діях тощо, скерувавши відповідну заяву про обставини, що несуть загрозу життю та здоров’ю; при обмеженні на пересування громадським, міжміським та міжнародним транспортом тощо, перебування на самоізоляції, у разі підтвердженого зараження членів родини, з якими адвокат проживає або контактував, адвокат повідомляє, за можливості, на електронну адресу суду або слідчих органів про неможливість прибуття з поважних причин; адвокат може подавати клопотання про відкладення розгляду справ у зв’язку із карантинними заходами, поточною епідемічною ситуацією в районі, де знаходиться суд, або проживає чи здійснює діяльність адвокат.

«Такі дії адвоката не є порушенням Правил адвокатської етики. При цьому, позбавленням права на вільний вибір захисника та порушенням ПАЕ вважається залучення судом адвоката з метою надання безоплатної правової допомоги замість адвоката, який у цьому ж процесі надає особі правничу допомогу за договором та повідомив суд про неможливість брати участь у судовому процесі», - зазначила Лідія Ізовітова.

Вона додала, що тенденції, коли адвокатів дискримінують за допомогою такого інструменту, як карантинні обмеження, зафіксовані в міжнародних опитуваннях. Так, в дослідженні, яке провело в 2020 році Управління Верховного комісара ООН з прав людини, стверджується, що обмеження, пов’язані з COVID-19, вплинули на доступ до правосуддя та гарантію публічного судового розгляду. Зокрема, деякі суди заборонили спостерігачам та журналістам доступ до приміщень; існувало багато перешкод для забезпечення рівного доступу до правосуддя за допомогою цифрових технологій.

Рекомендації щодо захисту соціальних та професійних прав адвокатів в умовах карантину, затверджені РАУ, можна завантажити тут

Фото з архіву НААУ

Популярні новини

Законодавство

В адвокатів з’явиться новий обов’язок за КУПБ?

Обов’язок повідомляти керівника боржника про виявлення ознак неплатоспроможності або її загрози не властивий для адвокатської діяльності.

11:26 Чт 30.05.24 439

Cудова практика

Захисник не може змінювати апеляційну скаргу обвинуваченого, - ВП ВС

Хоча захисник і діє в інтересах підзахисного, він, однак, є самостійним учасником кримінального провадження із власною правосуб’єктністю, а його юридичне становище не тотожне становищу особи, захист якої він здійснює.

10:34 Чт 30.05.24 421

Законодавство

Довічне позбавлення жінок волі - лише за сукупністю вироків (проект)

Під час формування державної кримінально-правової політики важливо враховувати соціально-психологічні та психофізіологічні особливості жінок. Саме тому встановлення різних видів та розмірів кримінальних покарань не слід уважати дискримінацією за ознакою статі.

10:14 Ср 29.05.24 1984

Анонс

РАУ надасть роз’яснення з практичних питань адвокатської…

7 - 8 червня 2024 року відбудеться чергове засідання Ради адвокатів України, в ході якого орган адвокатського самоврядування традиційно розгляне низку запитів щодо надання роз’яснень з практичних питань застосування законодавства адвокатами України.

16:27 Вт 28.05.24 3429

Законодавство

Чи має суд примушувати сторони до миру?

Якщо в трудовому або сімейному спорі справа дійшла до суду, то у переважній більшості випадків сторони вже не бачать шляху для примирення.

15:47 Вт 28.05.24 3144

Cудова практика

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового…

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

15:24 Вт 28.05.24 3257

Законодавство

Малозначні спори: проект Закону прийнято, але із застереженням

Переглядаючи критерії малозначних спорів, запропоновані народними депутатами на виконання рішення Конституційного Суду, Верховна Рада врахує потребу внесення змін до порядку апеляційного та касаційного розгляду, а також врахує пропозиції, висловлені Верховним Судом.

16:12 Пн 27.05.24 4849

Законодавство

Ідею відображення посвідчення адвоката в Дії оцінили в НААУ

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

14:19 Пн 27.05.24 4629

Вестник:№4 квітень 2024;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл