Ґрунтовні знання та ретельне дотримання стандартів оформлення заяви до ЄСПЛ є запорукою розгляду справи у міжнародній інституції
За ініціативи Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів НААУ 5 жовтня 2021 року відбувся круглий стіл, присвячений міжнародному судовому контролю за реалізацією конвенційних прав людини.
Відкрила захід заступниця Голови профільного Комітету, адвокат Марія Островська, яка акцентувала увагу на важливості обговорення теми круглого столу, зазначивши, що наразі Україна займає третє місце з кількості поданих скарг до Європейського суду з прав людини. Проте лише крихітна їх частина проходить перший етап – стадію прийнятності. Завдяки налагодженню Комітетом прямої комунікації з юристами Страсбургу, адвокати мають нагоду отримати поради від фахівців ЄСПЛ із досвідом фільтрування заяв українських правників.
Так, почесним гостем і головним експертом заходу став старший юрист Секретаріату ЄСПЛ, заступник секретаря Адміністративного трибуналу Ради Європи, колишній очільник Секції з попереднього розгляду скарг проти України Дмитро Третьяков. У своїй доповіді експерт ґрунтовно окреслив стандарти успішного оформлення, подання та розгляду скарг у Європейському суді з прав людини і дав вичерпні відповіді на запитання адвокатів-практиків і науковців, що стосувалися тонкощів отримання статусу учасника судового провадження у міжнародній інституції.
Серед іншого, були розглянуті питання щодо: оформлення заяви до ЄСПЛ, етапів розгляду справи, політики пріоритетності при поданні заяв до ЄСПЛ, необхідності збереження балансу інтересів сторін і так званої подвійної комунікації.
Участь у дискусії також узяли Олена Сібільова – адвокат, координатор програми Ради Європи HELP від НААУ, доктор філософії, Голова Комітету з підвищення професійної кваліфікації, що діє у складі НААУ, Дмитро Ягунов – адвокат, доктор політичних наук, член Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню від України, Людмила Островська – адвокат, доцент Національного університету «Одеська юридична академія», співзасновник АО «Партнери», Ганна Іщенко – адвокат, член Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів НААУ, керівник АО «Іщенко, Світлицький та Партнери», Наталія Охотнікова – адвокат, тренер із захисту прав людини у ЄСПЛ, Сергій Костянчук – президент «Київської фундації культури».
Захід відбувся у Державному інформаційному агентстві «Укрінформ» за підтримки громадської організації «Правозахисний Хаб» та юридичної фірми «Шабалін і Костянчук». Кожен з учасників поділився власним досвідом ініціювання судового процесу у міжнародній інституції, переможними справами в національних судах, правничими думками про взаємозв’язок практики ЄСПЛ із судовою системою України, релевантність її використання.
Відеозапис круглого столу можна переглянути YouTube-каналі НААУ за посиланням https://youtu.be/fPtzGgCTllk
Текст і фото підготовлено командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини
Законодавство
Обовʼязкова евакуація дітей: про що забув Кабмін
Евакуація у примусовий спосіб дітей за рішенням адміністрацій з населених пунктів, які розташовані на територіях активних та можливих воєнних (бойових) дій, ускладнена негативним ставленням до цього батьків.
Гарантії діяльності
Побиття адвокатки у Харкові: що відомо про інцидент у приміщенні ВЛК
Коли адвокатка почала фіксувати порушення прав її клієнта у приміщенні військово-лікарської комісії, захисницю випхали з приміщення, застосувавши фізичну силу, а також викинули речі. Інцидентом зацікавилися у Верховній Раді, а Омбудсман узяв кейс під особистий контроль.
Cудова практика
Суд визнав винним одного із керівників ФГВФО, що ігнорував…
Київський апеляційний суд визнав заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб винним у неправомірній відмові в наданні інформації за запитом адвоката. Чиновник спробував «відплатити» через КДКА, але марно.
Призначення
Молодіжний комітет НААУ отримав нового очільника
Головою Молодіжного комітету Національної асоціації адвокатів України – UNBA NextGen, який опікується питаннями забезпечення розвитку адвокатури України з погляду тяглості поколінь, сприяння кар’єрному зростанню молодих адвокатів, призначено Ігоря Андрєєва.
Дискусія
В Україні зʼявиться перелік терористичних організацій: як це вплине…
З метою забезпечення національної безпеки та попередження, виявлення і припинення терористичної діяльності в Україні сформують та вестимуть перелік терористичних організацій (груп).
Законодавство
Ключові зміни цивільного законодавства за 2024 рік зібрали в огляді
Відкриття та оформлення спадщини, корпоративне управління, аграрні ноти, малозначні спори, протидія домашньому насильству, судовий контроль за виконанням рішень - ці та інші питання були у фокусі уваги законодавця в 2024 році.
Самоврядування
Внесок адвоката 2025: як платити
Адвокати України до 31 січня мають сплатити щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Він традиційно становить один прожитковий мінімум для працездатних осіб (3028 грн.). У 2025 році змінився розподіл адвокатського внеску.
Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за жовтень – грудень 2024 року.