Окрім суддів, Велика Палата ВС заборонила і діючим прокурорам доступ до адвокатської професії | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Окрім суддів, Велика Палата ВС заборонила і діючим прокурорам доступ до адвокатської професії

Cудова практика
15:37 Ср 19.05.21 9423 Переглядів
Версія для друку

Велика Палата Верховного Суду заборонила допускати чинних працівників прокуратури до кваліфікаційних іспитів та стажування для набуття статусу адвоката.

Постанова ВП ВС від 14 квітня 20201 року у справі № 826/9606/17 оприлюднена 18 травня.

Раніше, у лютому 2021 року, Велика Палата уже визнала несумісним набуття статусу адвоката із статусом чинного судді. При цьому у відповідній постанові йшлося про всі стадії допуску до професії, починаючи з кваліфікаційного іспиту.

Позиція ВП в подібній справі щодо прокурорів засвідчує, що і чинні прокурори не можуть навіть починати процедуру входження в адвокатську професію.

«… намір проходити процедури кваліфікаційного іспиту, стажування та отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю перебуваючи на посаді прокурора, є завідомо нелегітимним наміром, оскільки прогнозовано призводить до виникнення обставин несумісності. До того ж наявність статусу адвоката (захисника) в особи, яка є прокурором та підтримує державне обвинувачення в суді, ставить під сумнів її незалежність, безсторонність та неупередженість», - ідеться у постанові від 14 квітня 2021 року.

Посилаючись на норми антикорупційного законодавства та прокурорської етики, Велика палата вказує на те, що особа, яка перебуває на посаді прокурора, не може займатися адвокатською діяльністю або виконувати іншу оплачувану роботу.

ВП ВС звертає увагу, що, претендуючи на набуття права на заняття адвокатською діяльністю прокурор вступає у позапроцесуальні відносини із Радою адвокатів, адвокатською спільнотою.

Доступ до професії адвоката передбачає виконання встановлених законодавством вимог (стаття 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність») до осіб, які виявили бажання стати адвокатом. Серед них, зокрема, є вимога проходження стажування.

Згідно зі статтею 10 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» стажування здійснюється протягом шести місяців під керівництвом адвоката. За результатами стажування керівник стажування складає звіт про оцінку стажування та направляє його раді адвокатів регіону. Очевидно, що у цьому випадку прокурор перебуває у відносинах підпорядкування з керівником стажування, який є адвокатом. Так само як і під час організації та проведення кваліфікаційного іспиту, який здійснюється кваліфікаційною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

На думку Великої Палати Верховного Суду, такі правовідносини між адвокатом і прокурором виходять за межі допустимої сфери відносин між прокурорською та адвокатською спільнотами.

Слід окремо підкреслити, що таке розуміння спірних правовідносин не поширюється на осіб, звільнених з посади прокурора або повноваження яких припинено.

Водночас Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що у випадку отримання особою, яка є прокурором, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та складення присяги адвоката, така особа одночасно опиняється під дією двох присяг - прокурора та адвоката.

Аналізуючи тексти Присяги прокурора та Присяги адвоката, можна дійти обґрунтованого висновку, що одночасне перебування під дією двох присяг є неможливим, оскільки їхні тексти суперечать один одному та прямо порушують як незалежність прокурора, так і принципи здійснення адвокатської діяльності - незалежність та конфіденційність.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає. З наведених вище мотивів не підлягають задоволенню вимоги позивачів у цій справі - працівників прокуратури, які вимагали визнання протиправними дій Ради адвокатів Київської області щодо відмови у прийнятті присяги адвоката та щодо відмови у видачі їм свідоцтв про право на заняття адвокатською діяльністю.

 

 

Популярні новини

Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok

Навчання

Як адвокату правильно заявити про себе в Instagram і TikTok

Особистий бренд адвоката дозволяє побачити його як особистість, зрозуміти цінності, якості та інтереси. І це надає можливість налагодження ділових стосунків з людьми, які поділяють близькі цінності та інтереси.

12:37 Пн 28.04.25 537
Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат

Навчання

Договір — не формальність: про що має знати майбутній адвокат

Як уникнути типових помилок у договорі, зокрема про надання правничої допомоги, коли адвокат несе не лише етичну, а й юридичну відповідальність? Які обов’язки варто прописати в угоді, а які — лишити поза її межами? І що має знати юрист ще до початку роботи адвокатом?

16:08 Пт 25.04.25 925
У НААУ проведуть тиждень трудового права

Анонс

У НААУ проведуть тиждень трудового права

З 28 квітня по 4 травня у Національній асоціації адвокатів України пройде п’ятий щорічний тиждень трудового права.

15:26 Пт 25.04.25 446
У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує – комітет НААУ

Законодавство

У спорах щодо витрат на дитину шаблонів доказування не існує –…

Коли дитина через свої особливості (розвиток здібностей, хвороба, каліцтво) потребує додаткових витрат, обовʼязок участі у цих витратах покладається на обох батьків. У разі спору розмір участі визначається судом з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

17:49 Чт 24.04.25 697
Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності обговорять за круглим столом

Анонс

Проблеми експертного забезпечення адвокатської діяльності…

2 травня Національна асоціація адвокатів України у співпраці з провідними науково-дослідними інститутами судових експертиз проведе круглий стіл з питань експертного забезпечення адвокатської діяльності.

15:23 Чт 24.04.25 704
Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи «адвокатів-хакерів»

Гарантії діяльності

Комітет захисту прав адвокатів НААУ відповів на закиди щодо справи…

Публікації «Дзеркала тижня» про «адвокатів-хакерів» містять неправдиву інформацію, перекручення та маніпуляції що підривають авторитет інституту адвокатури. Вони є формою протиправного тиску на НААУ і можуть бути елементом замовної кампанії.

18:39 Ср 23.04.25 2576
Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради Європи очікується у травні - В. Ватрас

Гарантії діяльності

Україна посилить захист адвокатів: підписання Конвенції Ради…

Україна планує приєднатися до Конвенції Ради Європи щодо захисту прав адвокатів у травні. Це рішення стало актуальним на тлі справи НАБУгейт та інших порушень прав адвокатів.

15:52 Ср 23.04.25 819
Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки недоречні

Законодавство

Вибір чи обовʼязок? Зміни до СК щодо утримання пасинка чи падчерки…

Після шлюбу мачуха або вітчим фактично утримують дитину свого чоловіка чи дружини. Тому у ст. 268 Сімейного кодексу варто закріпити відповідний обов’язок на період шлюбу. Бо на практиці це відбувається і без норм закону.

13:36 Вт 22.04.25 634

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл