"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У НААУ обговорили проблемні питання застосування на практиці поняття «грубе порушення законодавства про працю»

У НААУ за ініціативою Комітету з адміністративного права та процесу й Комітету з трудового права й у співпраці з Комітетом з кримінального права та процесу 27 січня 2021 року відбувся Круглий стіл на тему: «Проблемні питання застосування на практиці поняття «грубе порушення законодавства про працю».
Захід було присвячено обговоренню проблемних питань, пов’язаних із відсутністю єдиних підходів до розуміння дефініції «грубе порушення законодавства про працю» у правозастосовчій практиці та доцільності декриміналізації кримінальних правопорушень, відповідальність за які передбачена статтями 172 та 175 КК України.
Відкриваючи захід, Юрій Бауман, Голова Комітету з адміністративного права та процесу, навів статистику, отриману від Офісу Генерального прокурора та Державної судової адміністрації, щодо правопорушень, відповідальність за вчинення яких передбачена статтями 172 та 175 КК України. Доповідач зазначив, що відповідно до отриманих статистичних даних за минулий рік, у деяких регіонах України до суду взагалі не було направлено жодного обвинувального акта щодо осіб, яких обвинувачують у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених названими вище статтями Кримінального Кодексу України.
Указане, на думку Голови Комітету з адміністративного права та процесу, свідчить про неефективність застосовування заходів кримінальної відповідальності за вчинення зазначених правопорушень. Водночас Юрій Бауман висловив думку, що більш доцільним є застосування до вказаної категорії правопорушень адміністративної відповідальності, яка може бути більш ефективною з точки зору насамперед механізму притягнення до такої відповідальності.
Голова Комітету з трудового права Вікторія Поліщук у своєму виступі закцентувала увагу учасників на тому, що досить часто тяжкість діянь, які можуть бути кваліфіковані як кримінальні правопорушення, передбачені статтями 172 та 175 КК України, є неспівмірною з покаранням, передбаченим указаними статтями. Також спікерка розповіла про еволюцію судової практики в підходах щодо визначення поняття «грубе порушення законодавства про працю», схарактеризувала 4 критерії, напрацьовані судовою практикою, які дають змогу ідентифікувати наявність у діянні ознак «грубого порушення законодавства про працю».
Вікторія Поліщук зауважила, що наявність оцінних суджень у диспозиції ст. 172 КК України дуже часто призводить до маніпуляцій у питанні притягнення до відповідальності роботодавців, а тому висловила свою думку про доцільність уточнення (зміни) окремих положень статті 172 КК України. Водночас доповідачка закцентувала увагу на важливості збереження кримінальної відповідальності за діяння, пов’язані з порушенням вимог законодавства про працю в частині, що стосується забезпечення безпечних умов праці.
Під час обговорення Голова Комітету з кримінального права та процесу Анжеліка Моісєєва наголосила на важливості дотримання балансу прав працівників та прав роботодавців у контексті порушеного питання, а також зауважила, що кримінальна відповідальність за правопорушення, визначені статтею 172 КК України, має бути збережена. Крім того, Анжеліка Моісєєва акцентувала увагу на необхідності доопрацювання диспозиції статті та усунення наявних у ній оціночних суджень, а також чіткого визначення критеріїв «грубого порушення законодавства про працю».
До дискусії також долучилися й представники Федерації роботодавців України. За підсумками обговорення учасники дійшли спільного висновку, що інститут кримінальної відповідальності за правопорушення, пов’язані з порушенням вимог законодавства про працю, потребує вдосконалення та приведення у відповідність до сучасного формату правовідносин, які виникають у сфері праці. Також учасники дискусії акцентували увагу на важливості забезпечення дотримання балансу прав та інтересів усіх учасників таких правовідносин.
Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини

Законодавство
Чому переписування регламентів ЄС у закони — не найкраще рішення
Замість того, аби переписувати до законів України положення регламентів ЄС, варто розпочати пошук механізмів врахування останніх як елементів національного права. З набуттям членства України у ЄС всі ці документи автоматично стануть частиною законодавства, тож важливо вчитися працювати з ними вже зараз.

Законодавство
Тих, хто ототожнює адвокатів з клієнтами, штрафуватимуть – ухвалено…
Публічне ототожнення особою адвоката з клієнтом, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога стане адміністративним правопорушенням, а форми втручання в діяльність адвоката, відповідальність за яке передбачена ст. 397 Кримінального кодексу, - деталізовано.

Навчання
Вимкни справу: чим ризикує адвокат, ігноруючи режим сну
У юридичній практиці складно уникнути перенавантаження: дедлайни, багатозадачність, емоційна робота з клієнтами, публічні виступи. Але саме ці фактори роблять адвокатів особливо вразливими до наслідків хронічного недосипу.

За кордоном
НААУ передала зауваження до імміграційного закону Португалії
Представник Національної асоціації адвокатів України в Португалії Віктор Архіпов обговорив з новообраним головою Ордену адвокатів Португалії Жоао Массано низку питань, що стосуються правового становища українців у країні.

Взаємодія
Адвокати та архівісти об’єдналися для збереження правової…
Національна асоціація адвокатів України, Рада адвокатів Львівської області та Центральний державний історичний архів України у м. Львів підписали Меморандум про співпрацю. Документ відкриває нові можливості для вивчення та популяризації історії української адвокатури, архівних досліджень і створення спільних науково-просвітницьких проектів.

Анонс
Адвокатів запрошують до створення стандартів для ШІ
До 18 липня триває прийом заявок до Юридичного комітету Міжнародної асоціації етики та доброчесності штучного інтелекту (AI Ethics & Integrity International Association, AIEI).

Законодавство
У НААУ оцінили ідею збільшення строків відповідальності за…
Неспроможність держави забезпечити відповідальність за порушення у сфері доступу до інформації, зокрема за несвоєчасне надання, ненадання або надання неповної чи недостовірної інформації у відповідь на адвокатський запит, є не лише питанням свободи слова, а й проблемою доступу до правосуддя.

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.