"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Депутати пропонують надати адвокатам право на травматичну зброю

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, яким до закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» пропонується надати адвокатам право на травматичну зброю.
Законопроект №4612 можна переглянути на офіційному сайті парламенту.
До статті 23 профільного закону пропонується додати право «на придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії».
У чинному законодавстві не передбачена норма, якою було б забезпечено таке право адвоката, що позбавляє його можливості самозахисту під час виконання адвокатом своїх професійних обов’язків, вказують автори законодавчої ініціативи.
Так, за наказом Міністерства внутрішніх справ №379 від 13 червня 2000 року, право на придбання засобів активної оборони (пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії) мають працівники суду, правоохоронних органів і їх близькі родичі, а також особи, що беруть участь у кримінальному судочинстві, журналісти й позаштатні журналісти, депутати України, члени суспільних формувань по охороні громадського порядку й державної границі, військовослужбовці, крім тих, хто проходить термінову військову службу, державні службовці, які мають категорії й ранги.
«Відсутність у адвоката права на придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії – є не справедливим, оскільки адвокат, при виконанні своїх професійних обов’язків ризикує своїм життям і здоров’ям не менше журналіста чи члена громадського формування», - ідеться у пояснювальній записці.
Відтак, прийняття законопроекту сприятиме підвищенню захисту адвоката під час здійснення професійної діяльності, досягненню рівноправного статусу адвоката з іншими професіями, які несуть ризики для життя та здоров’я, а також підвищить престиж професії адвоката.
«На сьогодні, для того щоб адвокату отримати право на придбання, носіння, облік, зберігання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, необхідно в обхід закону втупити до лав громадського формування, чи отримати посвідчення позаштатного журналіста. Ця прогалина в законодавстві повинна бути усунена, шляхом прийняття даного законопроекту», - вказано у супровідному документі.
НААУ, профільний Комітет захисту прав адвокатів НААУ неодноразово публічно підтримували ідею надання адвокатам права на зброю, зважаючи на ризики для життя і безпеки, з якими адвокати стикаються у зв’язку із своєю професійною діяльністю.
Як відомо, 2020 року до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при НААУ надійшло 101 звернення про порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, зокрема, про знищення майна адвокатів – 6 звернень, погрози адвокатам – 15, факти фізичної розправи з адвокатам – 9 звернень. Також до Комітету для належного реагування було подано і заяву про замах на вбивство адвоката.
Популярні новини

За кордоном
Канадський суд захистив анонімність адвокатів, яких підозрювали у…
Верховний суд Нової Шотландії (Канада) ухвалив рішення не розкривати імена трьох адвокатів, яких правоохоронці підозрювали у тому, що вони могли попередити свого колегу про слідчі дії, заплановані стосовно нього.

Регіони
Виграти справу – питання аналітики: урок адвокатам дали у Львові
Хоча в Україні право базується на законодавстві (писаних законах), суди, ухвалюючи рішення у справі, усе ж ураховують практику вищих інстанцій. Відтак, аналіз наявної судової практики дозволяє прогнозувати результати та підготуватися до можливих ризиків.

Навчання
Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права
Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

За кордоном
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…
Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

Регіони
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…
2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

Дискусія
Апостилювання подорожчало у 12 разів
Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

Гарантії діяльності
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими
Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

За кордоном
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)
Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.