"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
У НААУ відбулося експертне обговорення проблеми захисту права на свободу віросповідання в умовах європейської інтеграції




Круглий стіл на тему: «Захист права на свободу віросповідання в умовах європейської інтеграції в Україні» відбувся 3 листопада 2020 року в НААУ за ініціативою Секції захисту права віросповідання Комітету захисту прав людини.
Модератор заходу адвокатка, голова Секції захисту права віросповідання Комітету захисту прав людини, керівник громадської організації «Асоціації християн-юристів «Хушай»» Наталія Дорошенко привітала учасників та зазначила: «Право на свободу віросповідання є одним із фундаментальних прав людини. В умовах визначення курсу на європейську інтеграцію та проголошення на конституційному рівні мети розбудови в Україні правової демократичної держави особливе значення набуває питання повного й ефективного гарантування прав людини, у тому числі, і свободи віросповідання. Забезпечення реалізації цього права, суттєво залежить від характеру відносин держави та релігійних організацій, моделі й становлення таких взаємозв'язків, їхнього правового регулювання».
Виконавчий директор громадської організації «Інституту релігійної свободи» Максим Васін під час круглого столу презентував присутнім посібник для віруючих, релігійних громад та посадових осіб органів влади «Твоє право на свободу віросповідання» і зауважив при цьому таке: «Судова практика країн ЄС та прецедентні рішення Європейського Суду з прав людини свідчать, що свобода совісті та віросповідання залишається важливим і затребуваним правом для багатьох людей, які будують своє життя на релігійних цінностях. Україна не є винятком – висока релігійність наших співгромадян обумовлює значну увагу суспільства до багатьох аспектів свободи совісті та вираження поглядів, зокрема релігійних. Тому українським адвокатам варто особливу увагу звернути на цю багатогранну проблему».
Адвокат, член Комітету захисту прав людини НААУ Ігор Свєтлічний під час свого виступу зазначив: «Не секрет, що в наш час Україна залишається найдуховнішою серед країн Європи. Наш народ піклується про духовність, її захист та розвиток».
Керівник Відділу душпастирства в пенітенціарній системі України Патріаршої курії УГКЦ Костянтин Пантелей сфокусував увагу присутніх на правові колізії, пов’язані із припиненням доступу капеланів до пастирської опіки в’язнів та персоналу пенітенціарних установ. «Від початку карантину церкви й релігійні організації, які представлені в Душпастирській раді при Міністерстві юстиції України, не припиняли докладати зусиль для винайдення форм співробітництва щодо здійснення капеланського служіння в закладах попереднього ув’язнення і в установах виконання кримінальних покарань», – зауважив доповідач.
Помічник адвоката, представник громадської організації «Асоціації християн юристів» «Хушай» Микола Готунок надав докладний аналіз деяких законопроектів та підкреслив ризиковані положення, які в разі їх прийняття фактично призведуть до дискримінації та порушення прав віруючих громадян та релігійних організацій України.
Під час свого виступу представник релігійної громади місцевої християнської пресвітеріанської церкви “Приумноження” адвокат Катерина Войтенко зазначила, що такі законопроекти є недосконалими і по своїй суті вони фактично спрямовані на утиск прав громадян на свободу віросповідання та висловлення думки, а це може призвести до порушень визначених Конституцією України прав більшості громадян.
Крім того, участь у круглому столі взяли: представники релігійної організації «Релігійної громади «Київська єврейська месіанська громада» у Печерському районі м. Києва», адвокат Любов Стреженюк, юрист Наталія Даніліна.
Наприкінці обговорення модератор заходу Наталія Дорошенко закцентувала увагу на тому, що сьогодні адвокати не мають морального права стояти осторонь, якщо на законодавчому рівні відбуваються процеси утиску прав на свободу віросповідання, а проведення подібних тематичних круглих столів сприятиме консолідації адвокатської та громадянської спільноти.
За результатами обговорення усі присутні дійшли до висновку, що й надалі будуть вести моніторинг законопроектів у цьому напрямку, надсилати свої зауваження та пропозиції до відповідних законопроектів, а у випадку їх прийняття — захищати інтереси віруючих громадян та релігійних громад України в судових органах.
Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.