"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Марина Ставнійчук: Ліквідація КСУ – це пряме посягання на конституційний лад України

Блокування рішення Конституційного суду України може призвести до делегітимізації Основного закону і держави загалом. Про це заявила Голова Комітету з питань верховенства права при НААУ Марина Ставнійчук в ефірі «Свобода слова» Савіка Шустера.
Так адвокат прокоментувала заяви деяких представників політичних сил та органів вищої державної влади не виконувати рішення КСУ, який визнав неконституційними низку положень Закону України «Про запобігання корупції» та Кримінального кодексу України.
Вона пояснила, що своїм рішенням КСУ не закриває реєстри та не скасовує декларування, а відповідно до своїх повноважень, вказує на неконституційність окремих положень, зокрема, право НАЗК здійснювати контрольні функції, які мають прямий влив на судову гілку влади, і, зокрема, на суддів системи судоустрою та КСУ.
Вважає, що спекуляції з боку окремих експертів, активістів, політиків та представників державної влади, в тому числі, і оточення Президента, є свідомими провокаціями до ліквідації Конституційного суду.
«Я хочу нагадати про ситуацію, яка була у 2019 році. Була стаття щодо незаконного збагачення. Конституційний суд сказав, що ця стаття хибує щодо принципу верховенства права, в ній немає правової визначеності. В бік КСУ летіли стріли. Тодішній Голова суду Шевчук роз’яснив і суспільству, і парламенту в чому саме невідповідність цієї статті нормам Конституції. Парламент зрозумів, вніс зміни і на тому все скінчилось», - нагадала Марина Ставнійчук.
Адвокат підкреслила, що Конституційний суд України є єдиним незалежним органом конституційної юрисдикції в країні, його рішення є обов’язковими до виконання і не підлягають оскарженню, тим більше, законами України.
«Якщо ми сьогодні дозволимо у неконституційним спосіб, що пропонує Президент України за рахунок тих пропозицій, які йому напрацювали, ліквідувати Конституційний суд, що прямо суперечить Конституції України – у нас буде повністю делегітимізована держава і делегімітизований Основний закон. Нам вже не буде за що боротися – не буде держави, не буде Основного закону. Це є прямим посяганням на конституційний лад», - переконана Голова Комітету НААУ.
Найрозумніший спосіб вийти з цієї ситуації, на думку Марини Ставнійчук, провести комплексний аналіз всієї системи антикорупційних органів в Україні та привести у відповідність до Основного закону антикорупційне законодавство.
«Треба комплексно, системно проаналізувати стан боротьби з корупцією в Україні, починаючи від якості системи антикорупційного законодавства, закінчуючи роботою НАЗК і системою декларування. І тоді на основі законодавства, практики, досвіду, розуміння можна було б в спокійному режимі відпрацювати і привести у відповідність законодавства про корупцію до Конституції України», - зауважила Марина Ставнійчук.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.