"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
22 жовтня 2020 року відбувся вже шостий Українсько-Німецький форум адвокатів

Розпочався Українсько-Німецький форум адвокатів, який проходить в режимі онлайн-конференції. Це вже шостий захід, організований спільно з НААУ, Комітетом з міжнародних зв'язків при НААУ, Німецьким Фондом міжнародного правового співробітництва (IRZ) та Федеральної палати адвокатів Німеччини. Присвячений впливу законодавства про фінмоніторинг на адвокатську діяльність в Україні та Німеччині.
З вітальним словом до учасників форуму звернулась Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова. Вона зауважила, що Національна асоціація адвокатів України з 2014 року співпрацює з Федеральною палатою адвокатів Німеччини і це один з важливих напрямків міжнародної співпраці для української адвокатури.
Голова НААУ, РАУ окреслила коло питань, які обговорюватимуться під час заходу. Лідія Ізовітова підкреслила, що закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» набув чинності 28 квітня 2020 року, проте у адвокатів і до цього часу залишаються питання щодо його застосування. Серед них - питання, які безпосередньо випливають із спеціального статусу адвоката та специфічного виду адвокатської діяльності як такої.
«Зокрема, це питання співвідношення і межі адвокатської таємниці та фінмоніторінгу. По-друге, це питання незалежності адвокатів та дотримання принципу невтручання держави у їх діяльність. З метою збереження цієї незалежності дисциплінарні процедури та накладення дисциплінарних санкцій щодо адвокатів делеговано кваліфікаційно-дисциплінарним комісіям адвокатури. Ми маємо обговорити і визначитись, чи є зазіханням на незалежність адвокатів і адвокатури з боку держави надання контрольних функцій та застосування дисциплінарних санкцій до адвокатів органу державної виконавчої влади – Міністерства юстиції», - зазначила Лідія Ізовітова.
Крім того, на форумі обговорюватимуться напрямки подальшої співпраці адвокатської спільноти з законодавцем щодо фінмоніторингу.
«Ми маємо дати своє бачення, як застосовуючи закон про фінмоніторінг мінімізувати ризики для адвокатської діяльності. Це напрямки подальшої співпраці з законодавцем, виконавчою владою. Орієнтувати чи є ризики має сам адвокат. Суб’єктом застосування є сам адвокат і важливо зрозуміти, з якого часу в адвоката виникає необхідність у реєстрації як суб’єкта фінмоніторингу – тільки тому що він адвокат чи коли він відчуває ризики. І останнє, ми маємо вивчити і донести до влади позитивний міжнародний досвід у питанні щодо фінмоніторингу адвокатської діяльності», - звернулась до учасників форуму Лідія Ізовітова.
Голова НААУ, РАУ нагадала, що адвокатська спільнота брала активну участь у розробці закону про фінмоніторинг. Був проведений круглий стіл на тему: «Нові реалії фінмоніторингу для адвокатів, адвокатських бюро та адвокатських об’єднань», де обговорювали болючі питання, що назрівали. Також була створена Міністерством юстиції України Робоча група з питань нормативно-правового забезпечення у сфері фінансового моніторингу, в діяльності якої брали участь представники НААУ.
Також з вітальним словом до уачсників форуму звернулись Віце-президент Федеральної палати адвокатів Німеччини Андре Хауг та Старший менеджер проектів IRZ Вольфрам Хертіґ.
Лідія Ізовітова представила спікерів від німецької сторони – Крістіана Блюма та Франка Йоніка, які виступатимуть з темою «Обов’язки адвокатів згідно із законодавством Німеччини про фінмоніторинг та здійснення нагляду регіональними палатами адвокатів за їх дотриманням». Вона зазначила, що у цих словах вже є месадж, що контроль здійснюють регіональна палата адвокатів, а не орган виконавчої влади. Німецькі колеги також розкажуть про санкції, які існують проти адвокатів за порушення законодавства Німеччини про фінмоніторинг та суб’єктів їх накладення.
Популярні новини

Гарантії діяльності
Комітет НААУ розглянув нові випадки насильства щодо адвокатів у ТЦК
Нові факти фізичного насильства, перешкоджання доступу до клієнтів, а також саботажу розслідувань у справах щодо адвокатів розглянув Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ під час останнього засідання.

Регіони
Адвокати долучилися до презентації міжархівного порталу ARCHIUM
У Львові представили електронний ресурс ARCHIUM — міжархівний пошуковий портал, який забезпечує онлайн-доступ до історичних документів і архівних справ.

Видання
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…
Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за квітень - червень 2025 року.

Гарантії діяльності
В АПУ приховують дані про порушення прав адвокатів правоохоронцями
Асоціація правників України, яка нещодавно заявляла про порушення правоохоронними органами прав адвокатів, відмовилася надати детальну інформацію для належного реагування.

Дискусія
Відновне правосуддя: чому потерпілі відмовляються від участі та що…
Застосування програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх має враховувати не лише інтереси правопорушника, а й потреби потерпілої сторони. Але чи завжди для цього створені реальні умови?

Дискусія
Між виконанням рішення і збереженням арешту на майно існує правова…
Після фактичного виконання рішення (наприклад, виплати компенсації), арешт на майно залишається чинним. Бо суди не ухвалюють окремого рішення про скасування заходів забезпечення. Це створює штучну правову невизначеність, яка обмежує права власності.

Законодавство
Засудженим мають надавати адвоката протягом доби - закон набрав…
Відтепер адміністрація місць несвободи має обовʼязок невідкладно дати можливість засудженому повідомити адвоката про накладене на нього стягнення. Так само гарантується право на безоплатну правничу допомогу в рамках дисциплінарного провадження.

Анонс
Формування конкурсної комісії ВККС: чому забуксував добір?
8 липня 2025 року відбудеться круглий стіл «Проблемні питання формування конкурсної комісії з відбору членів ВККС: виклики чи блокування?».