Законодавство України потребує врегулювання процесуального порядку з’ясування судом думки дитини | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Законодавство України потребує врегулювання процесуального порядку з’ясування судом думки дитини

Різне
14:06 Ср 07.10.20 1917 Переглядів
Версія для друку

Фахове обговорення на тему: «З’ясування судом думки дитини: нормативне врегулювання, судова практика та психологічний аспект» відбулося 5 жовтня 2020 року в НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права.

В експертному обговоренні взяли участь члени вказаного вище Комітету: Тетяна Водоп’ян, Лариса Гретченко, Ольга Сєришева, Людмила Гриценко, правозахисник Олександр Малик, психолог Тетяна Попко, а також запрошені колеги з Комітету з цивільного права та процесу: Світлана Савицька, Олег Простибоженко, адвокат Дмитро Незвіський.

На початку заходу його модератор,  Голова Комітету з сімейного права НААУ Ганна Гаро зазначила:

«Сьогоднішня тема обрана не випадково, ще 4 роки тому про те, що дитина суб’єкт, а не об’єкт права, говорили одиниці. Завдяки нашим зусиллям судова практика все більше оперує поняттями «найкращі інтереси дитини», а судові рішення скасовує Верховний Суд та направляє на новий розгляд, оскільки не було з’ясовано думку дитини. Чинне законодавство передбачає таку процесуальну дію, проте чіткого порядку, на противагу допиту дитини як свідка, не має. Також близьким є поняття опитування дитини, що приносить тільки додаткові питання».

Тетяна Водоп’ян розповіла про нормативне регулювання права дитини бути заслуханою та закцентувала увагу на тому, що реалізація цього права має позитивний вплив на формування в дитини почуття власної гідності,  відповідальності та усвідомлення себе  як повноцінного члена суспільства. Крім того,  доповідачка проаналізувала норми національних та міжнародних актів, що стосуються права дитини бути заслуханою.

Лариса Гретченко у своєму тематичному виступі фокус уваги зосередила на важливості врахування найкращих інтересів та думки дитини під час прийняття рішень, які стосуються її життя. Здійснюючи системний огляд міжнародного права та національного законодавства, спікерка схарактеризувала основні принципи правосуддя, дружнього до дитини, а також урядові стратегії реформування системи юстиції стосовно дітей, ключовим елементом якої є спеціалізація фахівців у всіх видах проваджень за участі неповнолітніх.

У своїй доповіді Ольга Сєришева здійснила аналіз судової практики щодо з’ясування судом думки дитини у справах про визначення місця проживання, про позбавлення батьківських прав, про виховання дитини та у справі про зміну її прізвища.  

Олександр Малик окреслив проблему, пов’язану із  визначенням віку дитини, із якого може бути врахована її думка. Спікер зазначив, що потрібно на законодавчому рівні запровадити обов'язковий висновок психологічного дослідження, де буде обґрунтовано особливості психо-емоційного стану дитини та визначено  її спроможність ухвалювати усвідомлене рішення. Зокрема, такий висновок має містити інформацію про те, чи спроможна малолітня дитина з урахуванням її вікових особливостей, емоційного стану, індивідуально-психологічних властивостей, рівня розумового розвитку й умов мікросоціального середовища надавати оцінку ставленню кожного з батьків до неї, виявляти прихильність до когось із батьків тощо?

Людмила Гриценко виступила перед присутніми з доповіддю про психологічні та емоційні особливості дитини, які мають бути враховані під час комунікації з нею. Доповідач, зокрема, розповіла про стереотипи та бар’єри сприйняття інформації під час комунікації дорослих з дитиною, про навички, які необхідно розвивати, щоб сам дорослий міг комфортно себе почувати під час цього спілкування, щоб дитина відчувала себе в цій комунікації спокійно та безпечно.

Аналіз цих психологічно-емоційних властивостей дітей було здійснено крізь призму теорію триєдиного мозку, яку започаткував Пол Маклін. Відповідно до неї вплив відповідних процесів на поведінку та на комунікацію з дитиною є очевидним.

Найбільшу дискусію та  багато запитань колег викликала доповідь психолога-практика Тетяни Попко, у якій авторка ознайомила учасників з практичними аспектами проведення психологічної експертизи для з’ясування думки дитини, зокрема розповіла докладно, як відбувається цей процес. Крім того, психолог продемонструвала реальні діагностичні матеріали дітей, схарактеризувала особливості методики визначення справжньої, а не нав’язаної одним із батьків думки дитини тощо.

Член Комітету з цивільного права та процесу Світлана Савицька в ході  обговорення наголосила на позитивних суспільних тенденціях щодо вказаної проблеми (сучасне суспільство вже готове прийняти дитину як суб’єкта) та вказала на недоцільність запропонованого колегами встановлення обов’язку суду з’ясовувати думку дитини у всіх справах, що стосується її життя, ураховуючи сучасний стан законодавства. На думку адвоката, те, що суди цього не здійснюють, свідчить не про відсутність заборон або зобов’язань, а насамперед про відсутність бажання дорослих чути таку думку. Найбільшою проблемою, на думку  Світлани Савицької, є реалізація указаного права, адже суд не бажає витрачати час на це, не володіючи спеціальними знаннями щодо порядку здійснення указаної процесуальної дії.

Олег Простибоженко піддав сумніву обов’язок суду з’ясовувати думку дитини у всіх справах, особливо у тих випадках, коли дитина перебуває  на окупованій території, а спір на підконтрольній. Утім, модератор заходу Ганна Гаро  розповіла про останню практику суддів враховувати думки дітей через використання системи відеозв’язку EASYCON.

Дмитро Незвіський у своїй позиції вказав, що усі учасники процесу повинні використовувати інститут з’ясування думки дитини, як сторона позивача, так і сторона відповідача. "Якщо говорити про цивільне процесуальне законодавство в контексті вирішення сімейних спорів, судовий процес базується на принципі змагальності. Якщо сторона у справі професійно підійде до питання змагальності формування доказів - це забезпечує якісне вирішення спору. Тому не варто відходити від думки про недоцільність врахування думки дитини як доказ, адже правильні питання та залучення спеціалістів дають змогу зрозуміти чи перебуває дитина під впливом сторін.” - вказав Дмитро.

Наприкінці заходу модератор Ганна Гаро наголосила про необхідності  й надалі організовувати відповідні заходи підвищення кваліфікації та анонсувала проведення фахових дискусій щодо особливостей підготовки висновку психолога порівняно з висновком судово-психологічної експертизи.

Із текстом Резолюції можна ознайомитись за посиланням.

Текст і фото підготовлені командою координатора комітетів НААУ

Популярні новини

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів

Навчання

Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…

Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

14:23 Пт 18.04.25 460
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну справу?

Законодавство

Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…

Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

13:12 Пт 18.04.25 309
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова комітету НААУ

Дискусія

Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…

Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

13:52 Чт 17.04.25 371
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та розвитку, – вебінар

Навчання

Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…

У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

12:21 Чт 17.04.25 388
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ проведено правничий марафон

Дискусія

Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…

З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

10:36 Чт 17.04.25 368
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови ВКДКА

Етика

Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…

За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

9:57 Чт 17.04.25 382
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії адвоката

Навчання

Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…

У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

18:27 Ср 16.04.25 386
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист професії адвоката

Гарантії діяльності

У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…

З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.

17:59 Ср 16.04.25 597

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл