Україна підписала Конвенцію про захист професії адвоката | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Україна підписала Конвенцію про захист професії адвоката

Гарантії діяльності
13:38 Пн 09.03.26 11217 Переглядів
Версія для друку

Сьогодні, 9 березня, постійний представник України при Раді Європи Микола Точицький підписав Конвенцію Ради Європи про захист професії адвоката. Наша держава стала 28-ю країною, що поставила підпис під цим важливим міжнародним договором.

Про факт підписання Національну асоціацію адвокатів України повідомили у Постійному представництві України при Раді Європи. Також інформацію оприлюднено на офіційному сайті РЄ у таблиці підписань і ратифікацій Конвенції.

Нагадаємо, Конвенцію про захист професії адвоката ухвалено РЄ під час засідання 12 березня 2025 року, а 13 травня її було відкрито до підписання. Документ встановлює єдині підходи до гарантій незалежного здійснення адвокатської діяльності та передбачає механізм моніторингу виконання її положень.

Необхідність її підготовки була зумовлена зростаючою кількістю повідомлень про напади на адвокатів, зокрема у формі переслідувань, погроз, фізичних атак або втручання в здійснення професійних обов’язків. У 2022 році у складі Європейського комітету з правового співробітництва було утворено Комітет експертів з питань захисту адвокатів (CJ-AV), куди увійшли 15 фахівців з усієї Європи, в тому числі, з України. Одним із розробників проекту Конвенції був заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій, який також був обраний віце-президентом CJ-AV.

Міжнародний договір підписали (в алфавітному порядку): Андорра, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Північна Македонія, Норвегія, Польща, Португалія, Республіка Молдова, Румунія, Швеція, Сполучене Королівство та Словенія.

В Україні до останнього часу формальна процедура гальмувалася з боку державних органів. Так, у Міністерстві юстиції визнавали важливість міжнародного договору, але наполягали на необхідності паралельного процесу змін до національного законодавства. У МЗС зазначали, що не можуть самостійно вирішити це питання, оскільки Прем’єр-міністр доручив саме Мінʼюсту опрацювати міжнародний договір та внести пропозиції уряду.

Про необхідність підписання Україною Конвенції як крок, що має значення для посилення гарантій незалежної адвокатської діяльності та загального стандарту доступу до правосуддя на шляху до ЄС, нещодавно говорили голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова та Надзвичайний і Повноважний Посол України, представник України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов.

Конвенція про захист професії адвоката стане частиною національного законодавства після її ратифікації Верховною Радою України.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Лідія Ізовітова назвала 7 проблем адмінсудочинства для адвокатів

Cудова практика

Лідія Ізовітова назвала 7 проблем адмінсудочинства для адвокатів

Передбачуваність судової практики, юрисдикційні спори, касаційні фільтри, виконання рішень проти держави, тягар доказування, письмове провадження та гарантії адвокатської діяльності залишаються ключовими питаннями адміністративного судочинства для адвокатів.

17:14 Пт 19.06.26 599
Адвокатам пояснили межі професійної взаємодії зі складним клієнтом

Навчання

Адвокатам пояснили межі професійної взаємодії зі складним клієнтом

У роботі зі складним клієнтом адвокату важливо залишатися у професійній ролі: пояснювати ситуацію, оцінювати ризики, супроводжувати людину в процесі, але не брати на себе відповідальність за її емоції чи рішення.

11:24 Пт 19.06.26 497
У НААУ проведуть Тиждень спадкового права

Анонс

У НААУ проведуть Тиждень спадкового права

22 червня 2026 року розпочнеться Тиждень спадкового права — професійний захід, який проводить Комітет НААУ з питань цивільного права та процесу.

10:39 Пт 19.06.26 294
Адвокатура починається з практики – поради для студентів

Навчання

Адвокатура починається з практики – поради для студентів

На старті карʼєри молодим юристам важливо не чекати першої вакансії чи отримання свідоцтва, а шукати практику, знайомитися з адвокатами і використовувати навчання як час для першого професійного вибору.

9:17 Пт 19.06.26 324
Психологічну готовність молодого адвоката до практики вивчали на вебінарі

Навчання

Психологічну готовність молодого адвоката до практики вивчали на…

Фахівці на старті професійного шляху часто стикаються з проблемами, у яких почуваються самотніми. Але такі труднощі проходять багато людей: перший рік є періодом адаптації знань до практичного досвіду і формування розуміння себе як спеціаліста.

16:43 Чт 18.06.26 341
Доступ до реєстрів: адвокатам дали алгоритми

Навчання

Доступ до реєстрів: адвокатам дали алгоритми

Для адвоката державні реєстри є інструментом доказування у судовому та позасудовому захисті клієнта. Як отримувати доступ до реєстрів, користуватися захищеним електронним підписом і діяти, коли швидкість отримання інформації має значення для захисту майна – вивчали у НААУ.

12:38 Чт 18.06.26 1819
ВЛК та ЕКОПФО за кордоном: адвокати вказали на бар’єри дистанційних процедур

Дискусія

ВЛК та ЕКОПФО за кордоном: адвокати вказали на бар’єри дистанційних…

Для окремих категорій українців, які перебувають за кордоном, законодавство передбачає можливість проходження медико-соціальних процедур дистанційно. Але на практиці бар’єри виникають ще до розгляду справи: через направлення, переклади, підтвердження іноземних медичних документів і відсутність супроводу.

9:21 Чт 18.06.26 346
Практику судово-медичних експертиз обговорили в НААУ

Дискусія

Практику судово-медичних експертиз обговорили в НААУ

Зміни в організації судово-медичної експертизи, використання ДНК-досліджень, визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень і роботу з медичною документацією дослідили учасники круглого столу «Судово-медична експертиза: від оцінки ступеня тілесних ушкоджень до ідентифікації невстановлених осіб».

15:39 Ср 17.06.26 421

Вестник:№5 травень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл