"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських адвокатів



Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.
Молодіжний комітет НААУ – UNBA NextGen у Полтавській області за ініціативи його представниці Аліни Черкащенко організував та провів практичний тренінг на тему «Як розпізнати маніпуляції в судовому процесі. Методи протидії». Спікеркою була запрошена адвокатка, медіаторка та тренерка Ольга Маслова.
Вона одразу налаштувала учасників тренінгу на активну роботу інтерактивною вправою «Маніпуляція в процесуальному контексті». Адвокати в групах дослідили види маніпуляцій, що можуть походити від слідчих, суддів, іншої сторони і свідків. Це дозволило побачити ситуацію з різних ракурсів і усвідомити: маніпуляція — це не рідкість і може мати найнесподіваніші прояви, серед яких підміна понять, нав'язування емоційних рішень, використання когнітивних пасток.
Теоретичний блок був присвячений психології маніпулятора. О.Маслова розкрила ознаки маніпулятивної поведінки — від емоційного тиску та газлайтингу до викривлення фактів і перекладання відповідальності. Окремо спікерка зупинилися на специфічних юридичних проявах — зловживання процесуальними правами, маніпуляціях доказами, посиланнях на неіснуючі прецеденти чи навмисне ускладнення мови для створення хаосу в комунікації.
Не менш цінною була частина, присвячена методам протидії маніпуляціям.
Ольга поділилася як вербальними прийомами — техніками рефреймінгу, спокійним повторенням позиції, логічними контраргументами, так і невербальними засобами – постава, мовчання, контроль емоцій, паузи як спосіб повернення фокусу в розмові.
Окрему увагу було приділено процесуальним інструментам: клопотанням, заявам про порушення, запереченням, відводам і фіксації ключових процесуальних моментів. Акцент зроблено на професійній впевненості, правовій обґрунтованості і вмінні діяти стратегічно.
Завершальною частиною заходу стала робота з кейсами в мінігрупах. Учасники мали змогу застосувати отримані знання до фабул справ. Це дозволило поєднати теорію з практикою в максимально ефективний спосіб.
Атмосфера заходу була насичена ідеями, обміном досвідом і спільним пошуком рішень. Учасники йшли додому не лише з новими знаннями, а й із чітким розумінням, як тримати професійну стійкість у маніпулятивних комунікаціях.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Навчання
Розпізнавати маніпуляції і протидіяти їм у суді вчили полтавських…
Молоді адвокати вчились розпізнавати маніпулятивні техніки з боку процесуальних опонентів, свідків, прокурорів та навіть суддів, аналізувати приховані прийоми впливу та протидіяти маніпуляціям за допомогою логічного аналізу, коректних контраргументів та судової риторики.

Законодавство
Джерела для висновку органу опіки: чи варто змінювати СК через одну…
Ініціатива щодо уточнення джерел отримання інформації органами опіки та піклування для підготовки висновків стосовно порядку розв’язання спорів щодо дітей є доцільною. Проте це краще робити на підзаконному рівні.

Дискусія
Війна за врожай: чому агросектор потребує захисту пояснив голова…
Аграрний сектор — ключовий драйвер української економіки в умовах воєнного стану. Проте саме він сьогодні стикається з найбільшими юридичними й фактичними загрозами. Через складну нормативну базу, доступ до реєстрів і зловживання повноваженнями агросфера перетворюється на поле рейдерських атак.

Навчання
Фідбек – це не критика заради критики, а інструмент підтримки та…
У юридичному середовищі зворотний зв’язок часто сприймається як критика чи вказівка на помилки. Проте насправді фідбек — це важливий інструмент професійного зростання і підтримки, особливо в часи високого стресу.

Дискусія
Європейський день захисту прав пацієнтів: Комітетом медичного і…
З вітальним словом виступила голова Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, адвокат Ірина Сенюта, яка звернула увагу на те, що щорічно 18 квітня відзначається Європейський день захисту прав пацієнтів, рішення про відзначення якого було ухвалено 29.03.2007.

Етика
Про удосконалення дисциплінарних процедур розповів т.в.о. голови…
За останній час Рада адвокатів України внесла низку змін до рішень, які регламентують дисциплінарні процедури, повʼязані із розглядом скарг на адвокатів. Завдяки цьому процес став більш прозорим та ефективним.

Навчання
Студентів-міжнародників ознайомили з Конвенцію про захист професії…
У Навчально-науковому інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася лекція, присвячена Конвенції про захист професії адвоката, ухваленій 12 березня Комітетом Міністрів Ради Європи.

Гарантії діяльності
У ВР обговорили проблеми імплементації Конвенції про захист…
З метою обговорення питання доцільності імплементації положень Конвенції РЄ про захист професії адвоката та внесення необхідних для цього змін до чинного законодавства 16 квітня у Комітеті Верховної Ради з питань правової політики відбулася спільна робоча нарада.