Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката однією з перших, - В.Гвоздій | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката однією з перших, - В.Гвоздій

Гарантії діяльності
17:09 Чт 13.03.25 8784 Переглядів
Версія для друку

Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.

Таку думку висловив заступник голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, який брав безпосередню участь у розробці проекту документу.

12 березня 2025 року Комітет Міністрів Ради Європи своїм історичний рішенням прийняв першу в світі Конвенцію про захист професії адвоката. Планується, що Конвенція стане відкритою до підписання та ратифікації з 13 травня 2025 року.

«Для адвокатської спільноти такий крок є надзвичайно важливим, адже всі існуючі стандарти, що безпосередньо стосуються професії адвоката, наразі не є обов'язковими до виконання, зауважив він. - Тож забезпечення дотримання цих стандартів є складним завданням навіть у країнах з потужним правовим захистом адвокатів».

На думку В.Гвоздія, важливо, що Конвенцію можуть підписати та ратифікувати не лише члени Ради Європи, а й держави, які не є членами. Конвенція набуде чинності через 3 місяці після того, як її підпишуть і ратифікують щонайменше вісім країн, шість з яких повинні бути членами Ради Європи.

Конвенція відображає та захищає фундаментальну роль, яку адвокати та професійні асоціації адвокатів відіграють в утвердженні верховенства права, забезпеченні доступу до правосуддя та захисту прав людини і основоположних свобод, у ці складні часи, коли адвокати все частіше стають об'єктами нападів, погроз, переслідувань та залякувань, а також неправомірного перешкоджання або втручання у здійснення їхньої законної професійної діяльності, що заслуговує на засудження.

Конвенція була підготовлена з урахуванням великого розмаїття правових систем і способів організації адвокатської діяльності в державах-членах Ради Європи.

У документі підкреслюється важливість існування незалежних професійних асоціацій адвокатів у демократичних країнах для належного захисту представників адвокатської професії від переслідувань і неправомірних обмежень та утисків, а також для забезпечення рівного доступу до професії для всіх, хто бажає стати адвокатом. Особливу увагу Конвенція приділяє конфіденційності відносин між адвокатом і клієнтом, що має вирішальне значення для здійснення адвокатської діяльності, а тому заслуговує на особливий захист від неправомірного втручання з боку органів влади, оскільки таке втручання підриває незалежність правничої професії та ефективне функціонування верховенства права.

Над текстом Конвенції та звітом до неї 3 роки працювали представники Комітету Експертів з питань захисту адвокатів, який було створено у січні 2022 року. До складу цього Комітету Європейським Комітетом з правового співробітництва із повноваженнями на період роботи Комітету від України було відібрано В.Гвоздія. Він також займав посаду віцепрезидента Комітету протягом всього терміну його роботи.

«На посаді віцепрезидента Комітету мені вдалося показати, що в Україні, попри все, діють високі стандарти правосуддя, забезпечується дотримання принципів верховенства права та захист прав людини. Безсумнівно, багаторічна активна діяльність української адвокатури, зокрема в сфері захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, дійсно показала міжнародному співтовариству, що в основі правового регулювання адвокатської професії в Україні лежать європейські стандарти, - відзначив він. - Під час роботи над Конвенцією усі члени Комітету та спостерігачі дійсно мали можливість впевнитися, що Україна демонструє відданість принципу верховенства права та допомагає адвокатському самоврядуванню забезпечувати високоефективні механізми захисту професії адвоката».

На думку заступника НААУ, РАУ, лідерство України в створенні такого надважливого документу демонструє безумовну правову зрілість нашої держави. «Навіть під тиском серйозних викликів в контексті російської агресії Україна проявляє стійкість та готовність до активних дій у процесі імплементацій положень Конвенції про захист професії адвоката, враховуючи високу ступінь відповідності українського законодавства про адвокатуру основним міжнародним і європейським стандартам», - зазначив В.Гвоздій.

«НААУ вважає, що враховуючи проактивну позицію на шляху до членства в Європейському Союзі, Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують цю Конвенцію, щоб підтвердити свій статус правової та демократичної держави», - резюмував він.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в соцмережах

Дискусія

Пост із наслідками: чому адвокат не має «приватної зони» в…

Адвокат у соцмережах — це не приватна особа, а завжди публічний представник професії. Навіть неусвідомлені порушення можуть мати наслідки — аж до втрати статусу.

17:14 Пн 30.06.25 580
Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики підготували у НААУ

Cудова практика

Воєнний стан і трудові відносини: дайджест судової практики…

Комітет НААУ з питань трудового права презентував новий дайджест судової практики за II квартал 2025 року. В ньому зібрано 14 постанов Верховного Суду з трудових спорів, які формують орієнтири для правозастосування в умовах воєнного стану.

14:31 Пн 30.06.25 259
Привітання з Днем Конституції України!

Привітання

Привітання з Днем Конституції України!

Шановні колеги!

9:49 Сб 28.06.25 611
Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Навчання

Адвокатам нагадали: відпочинок — це обовʼязок, а не винагорода

Чи можна залишатися ефективним фахівцем, ігноруючи сигнали втоми? Чи здатен адвокат надавати правничу допомогу, не дбаючи про власне ментальне здоров’я? Ці запитання стали центральними на вебінарі «Відпочинок: лінь чи необхідність?».

16:04 Пт 27.06.25 1199
10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду держмайна

Дискусія

10 тем великої приватизації обговорили адвокати з очільницею Фонду…

Велика приватизація — тема, яка рідко стає предметом публічної дискусії, хоча саме від неї значною мірою залежить економічне майбутнє країни. Як саме держава обирає, що продавати, на яких умовах і якими механізмами захищає себе й інвестора? Як працює з проблемними активами, санкційним майном та міжнародними покупцями?

13:36 Пт 27.06.25 444
ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Дискусія

ПАЕ проти договору: про конфлікт норм у роботі адвоката

Укладення договору між адвокатом і клієнтом — не лише питання юридичної техніки, а й випробування на баланс між професійною етикою, законодавством і самозахистом.

13:46 Чт 26.06.25 958
Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

Анонс

Тиждень захисту бізнесу проведуть у НААУ

З 30 червня по 4 липня у Національній асоціації адвокатів України пройде тиждень захисту бізнесу.

12:32 Чт 26.06.25 480
Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком

Гарантії діяльності

Службовий лист СБУ про «небезпечну» адвокатуру виявився фейком

Служба безпеки України офіційно заперечила справжність документа, в якому йшлося про начебто загрозливі тенденції у розвитку інституту адвокатури. Текст, який був оприлюднений раніше на маловідомому сайті та поширений у Telegram-каналах, не є службовим листом СБУ.

11:28 Чт 26.06.25 808

Вестник:№5 травень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл