"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням
Україна має ратифікувати Конвенцію про захист професії адвоката однією з перших, - В.Гвоздій

Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують Конвенцію про захист професії адвоката, ухвалену Радою Європи 12 березня, щоб підтвердити статус правової та демократичної держави.
Таку думку висловив заступник голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, який брав безпосередню участь у розробці проекту документу.
12 березня 2025 року Комітет Міністрів Ради Європи своїм історичний рішенням прийняв першу в світі Конвенцію про захист професії адвоката. Планується, що Конвенція стане відкритою до підписання та ратифікації з 13 травня 2025 року.
«Для адвокатської спільноти такий крок є надзвичайно важливим, адже всі існуючі стандарти, що безпосередньо стосуються професії адвоката, наразі не є обов'язковими до виконання, зауважив він. - Тож забезпечення дотримання цих стандартів є складним завданням навіть у країнах з потужним правовим захистом адвокатів».
На думку В.Гвоздія, важливо, що Конвенцію можуть підписати та ратифікувати не лише члени Ради Європи, а й держави, які не є членами. Конвенція набуде чинності через 3 місяці після того, як її підпишуть і ратифікують щонайменше вісім країн, шість з яких повинні бути членами Ради Європи.
Конвенція відображає та захищає фундаментальну роль, яку адвокати та професійні асоціації адвокатів відіграють в утвердженні верховенства права, забезпеченні доступу до правосуддя та захисту прав людини і основоположних свобод, у ці складні часи, коли адвокати все частіше стають об'єктами нападів, погроз, переслідувань та залякувань, а також неправомірного перешкоджання або втручання у здійснення їхньої законної професійної діяльності, що заслуговує на засудження.
Конвенція була підготовлена з урахуванням великого розмаїття правових систем і способів організації адвокатської діяльності в державах-членах Ради Європи.
У документі підкреслюється важливість існування незалежних професійних асоціацій адвокатів у демократичних країнах для належного захисту представників адвокатської професії від переслідувань і неправомірних обмежень та утисків, а також для забезпечення рівного доступу до професії для всіх, хто бажає стати адвокатом. Особливу увагу Конвенція приділяє конфіденційності відносин між адвокатом і клієнтом, що має вирішальне значення для здійснення адвокатської діяльності, а тому заслуговує на особливий захист від неправомірного втручання з боку органів влади, оскільки таке втручання підриває незалежність правничої професії та ефективне функціонування верховенства права.
Над текстом Конвенції та звітом до неї 3 роки працювали представники Комітету Експертів з питань захисту адвокатів, який було створено у січні 2022 року. До складу цього Комітету Європейським Комітетом з правового співробітництва із повноваженнями на період роботи Комітету від України було відібрано В.Гвоздія. Він також займав посаду віцепрезидента Комітету протягом всього терміну його роботи.
«На посаді віцепрезидента Комітету мені вдалося показати, що в Україні, попри все, діють високі стандарти правосуддя, забезпечується дотримання принципів верховенства права та захист прав людини. Безсумнівно, багаторічна активна діяльність української адвокатури, зокрема в сфері захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, дійсно показала міжнародному співтовариству, що в основі правового регулювання адвокатської професії в Україні лежать європейські стандарти, - відзначив він. - Під час роботи над Конвенцією усі члени Комітету та спостерігачі дійсно мали можливість впевнитися, що Україна демонструє відданість принципу верховенства права та допомагає адвокатському самоврядуванню забезпечувати високоефективні механізми захисту професії адвоката».
На думку заступника НААУ, РАУ, лідерство України в створенні такого надважливого документу демонструє безумовну правову зрілість нашої держави. «Навіть під тиском серйозних викликів в контексті російської агресії Україна проявляє стійкість та готовність до активних дій у процесі імплементацій положень Конвенції про захист професії адвоката, враховуючи високу ступінь відповідності українського законодавства про адвокатуру основним міжнародним і європейським стандартам», - зазначив В.Гвоздій.
«НААУ вважає, що враховуючи проактивну позицію на шляху до членства в Європейському Союзі, Україні, безумовно, потрібно бути в числі країн, які першими ратифікують цю Конвенцію, щоб підтвердити свій статус правової та демократичної держави», - резюмував він.
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Популярні новини

Різне
Адвокати підсумували тиждень захисту бізнесу велозаїздом
У НААУ завершили тиждень захисту бізнесу незвичним форматом. Після оприлюднення тематичних публікацій і проведення серії круглих столів про наслідки скасування Господарського кодексу адвокати зібралися на підсумкове засідання… у крос-кантрійних перегонах.

Дискусія
Чому в затримці формування КК ВККС адвокати вбачають загрозу…
Для України звичною стала практика, коли норми закону спершу приймаються, а потім нівелюються. Але коли реформа за реформою обирають взірців доброчесності, а їх «святість» порушує будь-які закони, логіка побудови карткового будиночку ламається вщент.

Дискусія
Експерти мають винятковий потенціал, який варто розвивати спільно…
Професії адвоката і експерта можуть і повинні розвиватися, навчаючись одна в одної, обмінюючись досвідом та кращими практиками. Разом ми зможемо побудувати сильну, незалежну та ефективну систему правосуддя, гідну європейської України.

Взаємодія
У вихідні не працюватимуть електронні судові сервіси
На суботу, 12 липня, заплановано глобальні роботи на інфраструктурі ДП «Інформаційні судові системи». У звʼязку із цим, в цей день з продовженням на 13 липня, можуть бути недоступні сервіси електронного суду, електронного кабінету та інші.

Дискусія
Як пережити скасування ГК без утрат — радили адвокати за круглим…
Що зміниться для бізнесу після скасування Господарського кодексу? Як тепер укладати договори, хто нестиме відповідальність, як захищати інтереси у спорах і чим компенсувати втрату спеціального регулювання?

Дискусія
Прозорі правила будівельної галузі: навіщо Україні Містобудівний…
Українське містобудівне законодавство залишається фрагментарним, суперечливим і непридатним до завдань відбудови. Тож ідея кодифікації викликає значний інтерес і серед юристів, і серед фахівців будівельної галузі.

Дискусія
Укріплення суверенітету країни потребує нової моделі формування…
Модель конкурсної комісії з добору членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, запроваджена як антикризова, себе вичерпала. Бездіяльність ВРП щодо формування нового складу КК, відсутність відповідальності та наявні ознаки політичного впливу свідчать: повноваження мають бути передані безпосередньо законодавчо визначеним субʼєктам формування ВККС.

Законодавство
Аграрна підтримка не може зводитися до досягнення KPI – Комітет НААУ
Підміна державної аграрної політики орієнтацією на показники ігнорує реальні потреби сільського господарства в умовах війни.