МИ ЗМІНЮЄМОСЯ В ЯКОСТІ. АДВОКАТУРА СТАЄ БІЛЬШ ПРОФЕСІЙНОЮ | НААУ

Головна цитата

17-го листопада 2012р. в Україні було створено незалежну професійну організацію адвокатів – Національну асоціацію адвокатів України. Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Павлівна Ізовітова відповіла на запитання редакції AdvokatPost про те, якими були ці 10 років, що передувало створенню такої організації в Україні та чого було досягнуто за роки існування органів адвокатського самоврядування.

Публікація

МИ ЗМІНЮЄМОСЯ В ЯКОСТІ. АДВОКАТУРА СТАЄ БІЛЬШ ПРОФЕСІЙНОЮ

18:05 Пт 25.11.22 Автор : Лідія Ізовітова 2336 Переглядів Версія для друку

Лідіє Павлівно, 10 років — це, однозначно, кругла дата та її сміливо можна називати ювілеєм, скажіть, чи відзначає Національна асоціація цю дату?

Цього року, 17 листопада, НААУ як професійна організація святкувала 10 років від дня заснування. Своє перше десятиліття ми відзначаємо в умовах воєнного стану, пов’язаного з російською агресією.

Воєнні дії на території нашої країни – не час для святкувань, але все-таки ми можемо озирнутися на пройдений шлях та підбити підсумки першого десятиліття нашої спільної роботи.

Перед тим, як почати обговорювати результати діяльності НААУ, чи не могли би Ви нагадати, що саме передувало створенню цієї організації?

17 років поспіль України намагалась виконати своє зобов’язання про створення незалежної професійної організації адвокатів, передбачене Резолюцією ПАРЕ №190 (1995 р), як умову вступу до ЄС. Узгоджувати будь-які зміни законодавства щодо адвокатури з її професійною організацією.

І, лише 10 років назад, а саме 17-го листопада 2012р. в Україні і було створено незалежну професійну організацію адвокатів – Національну асоціацію адвокатів України з обов’язковим членством.

Чи можна стверджувати, що за 10 років існування Національної асоціації адвокатів України, адвокатура стала сильною та незалежною?

Ми пройшли чималий шлях, і хоча ми ще на шляху ставлення, рухаємося системно і послідовно, виборюючи встановлену Конституцією і Законом незалежність. Завдяки цьому нам вдалося досягнути авторитету та поваги до адвокатури як інституту громадянського суспільства.

НААУ розвиває і поширює традиції адвокатури – вікові неписані етичні правила спілкування між адвокатами, як репутаційні носії поваги і честі для кожного адвоката, отримали свою кодифікацію прийняттям Правил адвокатської етики з’їздом адвокатів України.

Сьогодні ми підбиваємо підсумки тієї історії, яку ми разом пройшли з моменту прийняття закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”. Ми всі пам’ятаємо, як 2012 року вперше в Україні було створено систему органів адвокатського самоврядування. Вся наша професійна спільнота, кожен адвокат, обрані представники до органів самоврядування були учасниками процесу становлення і розвитку нового інституту адвокатури.

Ми докладали всіх зусиль для його розбудови, адже розуміли, що самоврядність професії, запроваджена на основі кращих європейських практик, гарантує адвокатам незалежність і високий рівень професійних стандартів.

За майже 10 років нам вдалося створити працюючий механізм саморегулювання професії, заснований на чіткому балансі повноважень, компетентності обраних представників адвокатського самоврядування, інтелектуальному та управлінському потенціалі. Самоврядування в адвокатурі є реальним, адже регіони мають повну автономію у реалізації своїх повноважень. Центр виконує свою лідерську, представницьку та координуючу роль, не допускаючи дисбалансів чи тиску на регіональні адвокатські спільноти. Чим сильніші і стабільніші регіональні спільноти, тим сильнішим і потужнішим є центр і вся система органів у цілому.

Дозвольте запитати, як за 10 років НААУ вдалося налагодити співпрацю та комунікацію з професійною спільнотою всередині країни та з міжнародними інституціями?

НААУ працює як сучасна прозора організація, яка публічно звітує про свою діяльність, підтримує комунікацією не лише у професійній спільноті, але і з усім суспільством, з академічними колами, юридичним бізнесом. Ми підбиваємо підсумки не лише у щорічних звітах, але регулярно публікуємо статистичну інформацію про діяльність всіх органів адвокатського самоврядування, в тому числі фінансову.

Наша професійна спільнота зростає, і це свідчить про престиж нашої професії. Якщо в 2013 році до ЄРАУ стали 8,4 тис адвокатів, то за останніми даними реєстру, нас понад 65,5 тисяч адвокатів.

Ми змінюємося в якості. Адвокатура стає більш професійною. За 10 років підвищення кваліфікації пройшли 586 587 адвокатів, відбулося 4195 заходів з підвищення кваліфікації, в тому числі спільно з регіональними органами адвокатського самоврядування, національними та міжнародними партнерами.

Створено Вищу школу адвокатури; співпраця з кращими юридичними університетами по всій країні передбачена спільним меморандумами з НААУ. З 2012 виходить “Вісник НААУ”. Зусиллями Асоціації видаються тематичні звіти, щорічні звіти про діяльність, академічні видання з історії адвокатури, методичні рекомендації авторства відомих адвокатів. Зусиллями Центру досліджень адвокатури і права ми відновлюємо історію української адвокатури.

Станом на сьогодні в НААУ працюють 49 комітетів. З 2019 року комітетами проаналізовано загалом 161 законопроект і надано Парламенту експертні висновки. З 2014 року Комітетами НААУ проведено 574 круглих столів та вебінарів.

За 10 років діяльності НААУ здобула міжнародний авторитет і визнання. Налагоджена широка мережа міжнародних зав’язків з ключовими учасниками, що формують міжнародний порядок денний юридичної професії як такої.

2015 року НААУ було прийнято до IBA (International Bar Association). Членство в цій організації відкриває широкі можливості для української адвокатури щодо захисту інституційних прав та гарантій здійснення адвокатської діяльності, підтримки асоціацій адвокатів всього світу та отримання передового світового досвіду в розвитку адвокатської професії.

З кінця 2016 року НААУ приєдналася до Ради адвокатських та правничих товариств Європи (СCBE), яка надає підтримку у захисті прав адвокатів та сприяє розвитку професійної освіти. З ССВЕ укладено Меморандум про взаємне визнання підвищення кваліфікації адвокатурами 40 європейських країн. 2016 року НААУ також стала членом до UIA – Міжнародного союзу юристів.

Ми завжди говоримо про те, що це досягнення адвокатури повністю відповідає європейським прагненням України і зобов’язанням перед Радою Європи , і умовам підписання Угоди про асоціацію.

За ці 10 років ми не відхилилися від європейського курсу у розвитку інституту адвокатури і органів адвокатського самоврядування. На практиці втілено саме ті стандарти організації адвокатури, які широко застосовуються в європейських країнах.

Принципи самоврядності є важливою гарантією незалежності професії. Єдине членство в професійній організації дозволяє забезпечувати високий рівень фаховості за допомогою уніфікованих правил, єдиних програм підвищення кваліфікації та стажування, рівних можливостей в користуванні сервісами Єдиного реєстру адвокатів України (ЄРАУ), наявності документів єдиного зразка.

Згадуючи 2012 рік, коли реформа адвокатури увінчалася прийнятим революційним законопроектом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», перед нами стояла задача організувати діяльність професійної правничої організації та визначити її цілі і завдання. Тоді ми розпочали з упорядкування і запровадження механізмів роботи всієї потужної машини під назвою «НААУ».

Результати дійсно вражають та що на Вашу думку чекає Національну асоціацію адвокатів України далі?

Попереду у НААУ багато задумів і планів. Однак сьогодні з впевненістю можна сказати, що створення Національної асоціації адвокатів України принесло очевидні переваги для всієї Української держави та її громадян.

10 років НААУ ми відзначаємо в умовах воєнного стану. Війна в Україні – жахливе випробування для всього нашого народу. Вона, безперечно, змінить геополітичний ландшафт сучасного світу, але в усі часи роль адвоката була і залишиться незмінною.

Матеріал опубліковано у виданні advokatpost

Автор публікації: Лідія Ізовітова

 

Інші публікації автора

Вестник:№12 грудень 2023 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл