Підвищення кваліфікації: чи потрібне воно адвокату? | НААУ

Головна цитата

У професіональній спільноті активно обговорюється новий порядок підвищення кваліфікації, необхідність відвідувати семінари та отримувати бали. Таке обговорення не є дивним, оскільки це напряму стосується нашої діяльності.

Публікація

Підвищення кваліфікації: чи потрібне воно адвокату?

14:44 Чт 15.08.19 Автор : Сергій Барбашин 6945 Переглядів Версія для друку

У професіональній спільноті активно обговорюється новий порядок підвищення кваліфікації, необхідність відвідувати семінари та отримувати бали. Таке обговорення не є дивним, оскільки це напряму стосується нашої діяльності.

Чув різни позиції з цього приводу. Вони не є вірними або хибними, оскільки у кожного з нас своє бачення ситуації, досвід та підхід. Мою позицію, як члена адвокатської спільноти, наводжу нижче.

Міркування розпочав з рівня освіти у країні. Після проведення сотень співбесід та працевлаштування випускників, зробив висновок, що лише декілька вищих навчальних закладів надають добру юридичну підготовку студентам. Але, як показує практика, бажання працювати та вчитися, й подальший досвід, перекривають будь-які недоліки освіти .

Відповідно, якщо «вхід» у професію можна отримати з вищою освітою, надалі все залежить від молодого фахівця. Тут вже з’являється необхідність у практичному досвіді, постійному здобутті та оновленні знань. Це можуть бути як курси та семінари, так і самостійний аналіз нормативних актів, судової практики, обмін досвідом з колегами тощо.

 Доступ до адвокатської діяльності, порівняно з просто юридичною, є складнішим. Й це не дивно. Майбутній адвокат повинен розуміти, що на ньому буде велика відповідальність за його дії та рекомендації для клієнтів. У деяких випадках ціною невірних рекомендацій можуть бути свобода та бізнес клієнтів.

Оскільки правові питання досить часто тим чи іншим чином перетинаються між різними галузями права, на мою думку, адвокат повинен орієнтуватися не тільки у власній практиці. З досвіду мого та колег - це не раз допомагало побудувати вірну позицію та виграти справу. Як наслідок, вважаю кваліфікаційний іспит та стажування - є доброю відправною точкою для майбутньої адвокатської діяльності. Це допомагає як перевірити та оновити власні знання,  так і здобути нові.

Коли вже статус адвоката «отримано», починають діяти положення з підвищення кваліфікації та виникає обов’язок регулярно підвищувати власний професійний рівень знань. Тобто, адвокат зобов’язаний й далі вчитися, оновлювати знання та/або ділитися ними у якості лектора.

Чи погано це? Вважаю, що ні. Навіть народна мудрість наголошує: «Вік живи - вік навчайся». Це додаткова перевага як для конкретного адвоката, так і для професійної спільноти у цілому. Оскільки підвищуються рівень професійних знань та здійснюється обмін досвідом. Особливо підвищення кваліфікації та навчання важливі у наш час постійних змін законодавства та судової практики.

Від адвокатів на сьогодні вимагається 10 балів на рік (16 - для адвокатів у перші три роки). Кожний бал - це година навчання. Тобто, за календарний рік, що становить 365 днів та приблизно 8760 годин, нам необхідно лише 10 (16) годин присвятити обов’язковому підвищенню кваліфікації. Й це можна зробити як за декілька семінарів, так і взагалі за один одноденний семінар. Окрім іншого, ми не позбавлені права обирати тему, час та місце навчання. Вибір на сьогодні великий, й буде збільшуватися з кожним днем внаслідок акредитації нових операторів підвищення кваліфікації. Семінари є оплатним та безоплатними. Достатньо слідкувати за майбутніми заходами, наприклад на сайті Акредитованих заходів з підвищення кваліфікації адвокатів, на сайті Вищої школи адвокатури чи відповідно до план-графіку семінарів Національної асоціації адвокатів України.

 Для адвокатів-практиків є можливість проводити семінари для інших адвокатів. Та за викладацьку діяльність отримувати подвійну кількість балів. Тобто, варіантів за рік отримати необхідну кількість балів - безліч.

З власного досвіду підвищення кваліфікації (як слухач, так і лектор, семінарів Вищої школи адвокатури) зробив наступні спостереження за останній рік. Набагато спростилася реєстрація та зарахування балів: достатньо обрати семінар, а реєстрацію з оплатою можна провести за декілька хвилив, надалі отримуєш QR код для реєстрації на заході. Після відвідування семінару - здійснюється автоматичне зарахування балів за результатами проходження тестування по темі заходу. Тобто, вже ніяких списків, сертифікатів, подання заяв про зарахування балів тощо. Це дуже зручно.

Що, на мою думку, слід додатково передбачити - так це збільшити можливості для дистанційного навчання. Як варіант, можливо запровадити онлайн трансляції семінарів, вебінари з можливістю отримувати бали тощо.

У якості висновку хочу наголосити, що дійсно зміни є й впевнений вони не останні. Отримати необхідну кількість балів з підвищення кваліфікації на рік, на мою думку, не є проблемою. По-перше, вимагається всього 10 (16) годин на рік (що приблизно складає 8760 годин) присвятити обов’язковому навчанню; по-друге, варіантів підвищення кваліфікації багато, у тому числі шляхом проведення семінарів у якості лектора. Відповідно, лише від нас, як від професійної спільноти, залежить якими будуть умови підвищення кваліфікації, якість семінарів та професійний рівень знань.

15.08.2019

 

Автор публікації: Сергій Барбашин

 

Інші публікації автора

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл