Обмежуючи право на освіту, не можна захистити дітей, - Комітет НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Обмежуючи право на освіту, не можна захистити дітей, - Комітет НААУ

Законодавство
11:00 Пт 01.09.23 1610 Переглядів
Версія для друку

Під приводом захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України у парламенті фактично пропонують звузити право на свободу пересування неповнолітніх (до 18 років). Зокрема, це може стати перешкодою в отриманні освіти за кордоном.

На це звернули увагу в Комітеті Національної асоціації адвокатів України з питань сімейного права за підсумками аналізу проекту Закону №9480 від 11.07.2023 «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України».

Так, згідно із чинною редакцією ч. 3 ст. 313 ЦК, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Згідно із проектом цей вік має бути збільшений до 18 років.

Водночас, 16 та 17 років – середній вік вступу у вищі навчальні заклади, звертають увагу у НААУ. Тобто прийняття запропонованих змін призведе до обмеження можливості дитини реалізувати право на отримання освіти, зокрема за кордоном.

Право на освіту гарантується особі міжнародними стандартами та вітчизняним законодавством. Так, згідно зі ст. 26 Загальної декларації прав людини кожен має право на освіту. Батьки мають право пріоритету у виборі виду освіти для своїх малолітніх дітей. Право дитини на освіту визнається за змістом ст. 28 Конвенції ООН про права дитини, причому держави-учасниці заохочують і розвивають міжнародне співробітництво з питань, що стосуються освіти. Спрямуванням освіти згідно зі ст. 29 Конвенції є розвиток особи, талантів, розумових і фізичних здібностей дитини в найповнішому обсязі. Відповідно до статті 2 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод нікому не може бути відмовлено у праві на освіту. 

За задумом авторів законодавчої ініціативи, неповнолітні мають перетинати кордон або у супроводі одного з батьків і за згодою іншого, або у супроводі довіреної особи, або з дозволу органу опіки та піклування (якщо йдеться про дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування). Втім, це ніяк не забезпечує їхнього захисту за кордоном, оскільки подальший супровід дітей не забезпечується. Батьки чи довірені особи можуть після виїзду із дітьми повернутися в Україну.

Але ж згідно із статтею 33 Конституції, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

Таким чином, роблять висновок у Комітеті НААУ, запропоновані зміни не сприятимуть посиленню захисту прав дітей, які виїжджають за межі України. Прийняття закону у запропонованій редакції його проекту  (у частині внесення змін до статті 313 ЦК) призведе до необґрунтованого обмеження права на свободу пересування для підлітків 16 – 17 років в умовах воєнного стану в Україні.

Ці та інші зауваження і пропозиції до проекту Закону №9480 були направлені Комітету Верховної Ради з питань правової політики.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 113
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 246
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 354
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 640
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 426
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 417
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 478
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 407

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл