Заміна достатності доказів вірогідністю внесе плутанину у доказування – Комітет НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Заміна достатності доказів вірогідністю внесе плутанину у доказування – Комітет НААУ

Законодавство
11:30 Пн 24.07.23 2369 Переглядів
Версія для друку

Спроба запровадити у цивільному процесуальному законодавстві нову категорію «вірогідність доказів» є хибним розумінням практики ЄСПЛ і не узгоджується із чинними нормами щодо інституту доказування.

На це звернув увагу Комітет НААУ з питань цивільного права та процесу, де проаналізували проект Закону № 9306 від 17.05.2023 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України щодо уніфікації процесів».

Документом пропонується замість передбаченого статтями 80, 89 ЦПК такого критерію оцінки доказів, як «достатність» запровадити критерій «вірогідність».

Автори законодавчої ініціативи називають зазначену категорію новим стандартом доказування, що був запроваджений у 2019 році в ГПК на заміну стандарту «достатність доказів». Водночас статті 79 та 86 цього кодексу, яких торкнулися відповідні зміни, так само як і ст. 80 та 89 ЦПК, передбачають критерії оцінки доказів, а не стандарти доказування. Зазначені поняття не є тотожними, а їх підміна може викликати проблеми у правозастосуванні.

У Комітеті зауважили, що ЄСПЛ у своїй практиці сформував два стандарти доказування («standards of proof») у судовому процесі:

1) баланс вірогідностей («balance of probabilities»);

2) поза розумним сумнівом («beyond reasonable doubt»).

Комітет зазначає, що у розумінні практики ЄСПЛ стандарти доказування уособлюють необхідний рівень імовірності, який дозволяє суду вважати той чи інший факт доведеним. Категорія  «стандарти доказування», хоч і була сприйнята вітчизняною судовою практикою, однак її використання не набуло системного характеру і суди по-різному розуміють це поняття з огляду на зміст відповідної практики ЄСПЛ.

Запровадження у 2019 році критерію «вірогідності» в господарському процесі не сприяє узгодженню судової практики, а, навпаки, вносить плутанину у розуміння і розмежування категорій «стандарти доказування» та «критерії оцінки доказів».

Відтак, вважають у НААУ, внесення до ЦПК запропонованих змін є недоцільним. Тож законопроект потребує доопрацювання в цій частині.

Відповідні зауваження і пропозиції направлені до Комітету ВР з питань правової політики.

Популярні новини

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Навчання

Війна, розлука і діти: як суди вирішують спори про батьківські права

Через війну мільйони українців змінили місце проживання. Хтось із батьків пішов до війська, зник безвісти або потрапив у полон, а хтось перебуває на окупованій території. Всі ці обставини впливають стосунки між батьками і відображаються на виконанні ними батьківських обов’язків.

14:12 Пт 09.05.25 799
У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на його підкаст

За кордоном

У США суддя застеріг адвоката за оцінку прокуророк і підписався на…

Американський федеральний суддя зробив усне застереження адвокату за публічні коментарі, які вийшли за етичні межі. Причиною стала публічна заява юриста, у якій він назвав прокурорську групу у справі як «шестірку білих жінок».

16:41 Чт 08.05.25 459
Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та юристи у Тернополі

Регіони

Проблеми реформування правової системи досліджували науковці та…

2–3 травня на базі юридичного факультету Західноукраїнського національного університету відбулася IX Міжнародна науково-практична конференція «Україна в умовах реформування правової системи: сучасні реалії та міжнародний досвід».

10:41 Чт 08.05.25 552
Апостилювання подорожчало у 12 разів

Дискусія

Апостилювання подорожчало у 12 разів

Державна послуга з проставлення апостилю — спеціального штампа, що засвідчує дійсність підпису, статусу особи та печатки на офіційних документах, які подаються за кордоном, стала дорожчою. Згідно з повідомленням Мінʼюсту, плата зросла з 51 до 610 грн для фізичних осіб та з 85 до 1060 грн - для юридичних.

16:04 Ср 07.05.25 914
РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Гарантії діяльності

РАУ ініціює вирішення проблеми побачень адвокатів із засудженими

Ст. 110 Кримінально-виконавчого кодексу гарантує засудженому конфіденційність побачень із адвокатом. Одним із важливих елементів є можливість спілкування з адвокатом у приміщенні без суцільного розмежувального скла. На практиці ця норма закону системно порушується.

11:41 Ср 07.05.25 642
Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

За кордоном

Результати візиту представника НААУ до м. Глазго (Велика Британія)

Наприкінці квітня в місті Глазго (Шотландія, Велика Британія) відбувся робочий візит представника НААУ у Сполученому Королівстві Олександра Черних. Ця поїздка стала важливим кроком у зміцненні міжнародної правничої співпраці та розвитку механізмів підтримки українських адвокатів у період війни.

16:57 Вт 06.05.25 598
Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну підтримку

Підтримка

Родини двох загиблих на війні адвокатів отримають матеріальну…

Опікунська рада НААУ продовжує системно допомагати колегам, які опинились в скрутних життєвих обставинах через війну. На черговому засіданні було розглянуто 7 заяв від постраждалих адвокатів.

14:42 Вт 06.05.25 551
У Великій Британії провели Ukraine Law Day

За кордоном

У Великій Британії провели Ukraine Law Day

У рік підписання Угоди про сторічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в Лондоні організували і провели перший День українського права (Ukraine Law Day).

10:27 Вт 06.05.25 420

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл