Воєнний стан змінив адміністративні спори — підсумки IUS PUBLICUM 2026 | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Воєнний стан змінив адміністративні спори — підсумки IUS PUBLICUM 2026

Cудова практика
11:32 Пн 22.06.26 111 Переглядів
Версія для друку

Під час воєнного стану в адміністративному судочинстві змінилися акценти: до податкових спорів, справ про доступ до публічної інформації, захист персональних даних та оскарження нормативно-правових актів додалися мобілізаційні питання, оскарження рішень ТЦК та СП, спори щодо відстрочок, проходження військової служби, санкцій і нових управлінських обмежень.

Ці питання обговорили під час першого Форуму з адміністративного права та судочинства «IUS PUBLICUM 2026», який 19 червня провела Рада адвокатів Одеської області. Захід об’єднав понад 200 учасників офлайн та 300 учасників онлайн з різних регіонів України. У ньому взяли участь адвокати, судді адміністративних судів, представники органів державної влади, науковці та правники.

В.о. голови Ради адвокатів Одеської області Олена Джабурія звернула увагу, що адміністративна юрисдикція сьогодні охоплює спори, які безпосередньо відображають відносини людини, бізнесу, адвокатури і держави. Якщо раніше окремі категорії адміністративних справ сприймалися як вузькоспеціалізовані, то тепер вони стали частиною щоденної адвокатської роботи.

«Особливо це відчутно в умовах воєнного стану, – відзначила вона. – Держава об'єктивно приймає велику кількість управлінських рішень, розширює дискреційні повноваження органів влади, запроваджує нові регулювання та обмеження. Водночас саме в таких умовах зростає потреба у професійному правовому захисті, ефективному судовому контролі та збалансованій адміністративній практиці».

Серед фактично нових видів спорів О. Джабурія назвала мобілізаційні спори, оскарження рішень ТЦК та СП, спори щодо відстрочок, виключення зі списків військових частин, питання доступу до публічної інформації під час війни, захисту персональних даних, оскарження нормативно-правових актів, санкційні справи, податкові спори в нових економічних умовах, а також спори, пов’язані з дисциплінарною практикою адвокатури.

На думку очільниці Ради адвокатів регіону, це виклик не лише для суспільства, а й для всієї адвокатури. «У багатьох із цих категорій ще немає усталених підходів, немає багаторічної сталої практики, а правові позиції формуються буквально зараз — у діалозі між адвокатами та судами, у кожній конкретній справі, у кожному аргументі, у кожному судовому рішенні», – пояснила вона.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова назвала 7 проблем адмінсудочинства для адвокатів: передбачуваність судової практики, юрисдикційні спори, касаційні фільтри, виконання рішень проти держави, тягар доказування, письмове провадження та гарантії адвокатської діяльності.

Програму форуму було побудовано навколо чотирьох тематичних сесій: адміністративне судочинство в умовах воєнного стану з суддівської перспективи; публічні фінанси в адміністративно-правовому аспекті; дисциплінарна практика адвокатури та адміністративне судочинство; адміністративні спори в мобілізаційній та військовій юстиції.

Організатори висловили сподівання, що «IUS PUBLICUM» стане щорічним майданчиком для розвитку адміністративного права та судочинства в Україні.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Воєнний стан змінив адміністративні спори — підсумки IUS PUBLICUM 2026

Cудова практика

Воєнний стан змінив адміністративні спори — підсумки IUS PUBLICUM 2026

Під час воєнного стану в адміністративному судочинстві змінилися акценти: до податкових спорів, справ про доступ до публічної інформації, захист персональних даних та оскарження нормативно-правових актів додалися мобілізаційні питання, оскарження рішень ТЦК та СП, спори щодо відстрочок, проходження військової служби, санкцій і нових управлінських обмежень.

11:32 Пн 22.06.26 112
Лідія Ізовітова назвала 7 проблем адмінсудочинства для адвокатів

Cудова практика

Лідія Ізовітова назвала 7 проблем адмінсудочинства для адвокатів

Передбачуваність судової практики, юрисдикційні спори, касаційні фільтри, виконання рішень проти держави, тягар доказування, письмове провадження та гарантії адвокатської діяльності залишаються ключовими питаннями адміністративного судочинства для адвокатів.

17:14 Пт 19.06.26 997
Адвокатам пояснили межі професійної взаємодії зі складним клієнтом

Навчання

Адвокатам пояснили межі професійної взаємодії зі складним клієнтом

У роботі зі складним клієнтом адвокату важливо залишатися у професійній ролі: пояснювати ситуацію, оцінювати ризики, супроводжувати людину в процесі, але не брати на себе відповідальність за її емоції чи рішення.

11:24 Пт 19.06.26 699
У НААУ проведуть Тиждень спадкового права

Анонс

У НААУ проведуть Тиждень спадкового права

22 червня 2026 року розпочнеться Тиждень спадкового права — професійний захід, який проводить Комітет НААУ з питань цивільного права та процесу.

10:39 Пт 19.06.26 449
Адвокатура починається з практики – поради для студентів

Навчання

Адвокатура починається з практики – поради для студентів

На старті карʼєри молодим юристам важливо не чекати першої вакансії чи отримання свідоцтва, а шукати практику, знайомитися з адвокатами і використовувати навчання як час для першого професійного вибору.

9:17 Пт 19.06.26 428
Психологічну готовність молодого адвоката до практики вивчали на вебінарі

Навчання

Психологічну готовність молодого адвоката до практики вивчали на…

Фахівці на старті професійного шляху часто стикаються з проблемами, у яких почуваються самотніми. Але такі труднощі проходять багато людей: перший рік є періодом адаптації знань до практичного досвіду і формування розуміння себе як спеціаліста.

16:43 Чт 18.06.26 437
Доступ до реєстрів: адвокатам дали алгоритми

Навчання

Доступ до реєстрів: адвокатам дали алгоритми

Для адвоката державні реєстри є інструментом доказування у судовому та позасудовому захисті клієнта. Як отримувати доступ до реєстрів, користуватися захищеним електронним підписом і діяти, коли швидкість отримання інформації має значення для захисту майна – вивчали у НААУ.

12:38 Чт 18.06.26 2370
ВЛК та ЕКОПФО за кордоном: адвокати вказали на бар’єри дистанційних процедур

Дискусія

ВЛК та ЕКОПФО за кордоном: адвокати вказали на бар’єри дистанційних…

Для окремих категорій українців, які перебувають за кордоном, законодавство передбачає можливість проходження медико-соціальних процедур дистанційно. Але на практиці бар’єри виникають ще до розгляду справи: через направлення, переклади, підтвердження іноземних медичних документів і відсутність супроводу.

9:21 Чт 18.06.26 416

Вестник:№5 травень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл