Головна цитата
«Розширення гарантій для позаштатних журналістів та уточнення умов відповідальності свідчать про прагнення збалансувати свободу слова та права окремих осіб, що потрапляють у фокус уваги журналістів», - адвокат В. Кучерявенко
Публікація
Звільнення журналістів і медіа від відповідальності: 3 новели, які варто знати
Нещодавно Верховна Рада України під гаслом посилення гарантій діяльності медіа і журналістів та забезпечення права громадян на доступ до інформації, ухвалила закон яким змінила також положення щодо відповідальності субʼєктів (законопроєкт № 11321). Чи будуть додержані гарантії свободи слова?
І хоча цей закон ще не підписаний Президентом України та не набрав чинності, він устиг уже наробити галасу у соціальних мережах. Тож давайте розглянемо ключові новели, які зʼявляться у ст. 117 Закону України «Про медіа» в частині звільнення від відповідальності, якщо, звісно, зміни підпише Гарант Конституції.
По-перше, розширюється субʼєктний перелік осіб, що звільняються від відповідальності за поширення інформації, забороненої Законом України «Про медіа», а також інформації, що не відповідає дійсності, порушує права і законні інтереси особи.
Зокрема, вказаний перелік доповнено журналістами, які виконують роботу за цивільно-правовим договором для медіа. Як зазначали автори законодавчої ініціативи, необхідність таких доповнень була зумовлена частим залученням суб’єктами у сфері медіа позаштатних журналістів до виконання редакційних завдань на підставі цивільно-правових договорів.
Такі особи стають поширювачами інформації тією ж мірою, що і штатні працівники — журналісти та самі медіа. Втім, до позаштатних журналістів не могли застосовуватися гарантії та умови звільнення від відповідальності, встановлені ст. 117 Закону України «Про медіа» (їх не було віднесено до складу осіб, що підлягають звільненню від відповідальності).
По-друге уточнено умови звільнення від відповідальності за відтворення публічних виступів чи повідомлень юридичних осіб, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, народних депутатів України, кандидатів на виборні посади.
Суб’єкти у сфері медіа, їх працівники та журналісти, які виконують роботу за цивільно-правовим договором для медіа, звільнятимуться від відповідальності за поширення інформації забороненої Законом «Про медіа», а також інформації, що не відповідає дійсності, порушує права і законні інтереси особи, якщо відповідна інформація є дослівним або у переказі, без спотворення суті відтворенням публічних виступів чи повідомлень згаданих субʼєктів.
По-третє, уточнено умови звільнення суб’єктів у сфері онлайн-медіа від відповідальності за недостовірну або заборонену інформацію, поширену користувачами у розділах для коментування чи розміщення користувацьких публікацій.
Суб’єкти у сфері онлайн-медіа звільнятимуться від відповідальності за поширену користувачами недостовірну або заборонену інформацію за умови, що доступ до такої інформації відповідний субʼєкт у сфері онлайн-медіа обмежив впродовж трьох робочих днів з моменту:
- отримання відповідної скарги чи припису Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, або
- отримання ухвали про відкриття відповідного провадження судом (наприклад, коли йдеться про справу із захисту права на повагу до гідності та честі, на недоторканність ділової репутації, порушених внаслідок поширення користувачем у коментарях недостовірної інформації про особу).
Отже, законодавчі зміни до ст. 117 Закону України «Про медіа» мають амбітну мету — адаптувати медійне середовище до сучасних реалій, захистивши не лише субʼєктів у сфері медіа, їх працівників, а й інших учасників інформаційного процесу. Розширення гарантій для позаштатних журналістів та уточнення умов відповідальності свідчать про прагнення збалансувати свободу слова та права окремих осіб, що потрапляють у фокус уваги журналістів. Перші правозастосовні практики стануть вирішальними у визначенні ефективності нововведень.
Матеріал опубліковано у виданні «Юридична практика».
Вікторія Кучерявенко
член Ради Комітету НААУ з питань цивільного права та процесу
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Інші публікації автора
Публікація
Звільнення журналістів і медіа від відповідальності: 3 новели, які варто знати
Автор: Юридична практика
Публікація
Шкода лісу: чому громади платять за помилки законодавців
Автор: Юридична практика
Публікація
Податки в IT: основні системи і типові судові спори
Автор: Юридична практика
Публікація
Звільнення директора: юрисдикція спорів
Автор: Юридична практика
Публікація
Особисті майнові та немайнові права одностатевих пар: порівняльний аналіз
Автор: Юридична практика
Публікація
Відновлення реєстрації ПН: адміністративне оскарження рішення про зупинення
Автор: Юридична практика