Головна цитата
«Медична допомога із застосуванням телемедицини передбачає можливість надання пацієнту медичних послуг з консультування, діагностики, лікування із використанням засобів дистанційного зв'язку у вигляді обміну інформацією в електронній формі, у тому числі шляхом передання електронних повідомлень, проведення відеоконференцій»
Публікація
Як застосовуються засоби телемедицини для надання медичної допомоги?
Війна в Україні зумовлює використання нестандартних підходів і в медичному обслуговуванні пацієнтів. Актуальним стає надання медичної допомоги із застосуванням інформаційно-комунікаційних засобів.
Які особливості такого обслуговування – відповів член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ Дмитро Дюжев:
– Використання інформаційно-комунікаційних засобів для надання медичної допомоги є особливо важливим, коли вплив несприятливих обставин надзвичайного характеру перешкоджає можливості безпосереднього доступу пацієнта до закладу охорони здоров'я.
Медична допомога із застосуванням телемедицини надається з метою забезпечення пацієнту своєчасного доступу до медичної допомоги належної якості, у тому числі якщо відстань і час є критичними чинниками її надання.
Телемедицина – це комплекс дій, технологій та заходів, що застосовуються під час надання медичної допомоги з використанням засобів дистанційного зв'язку для обміну інформацією в електронній формі (частина 1 статті 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я).
Загальні питання надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини регулюють Основи законодавства України про охорону здоров'я (стаття 35-6) та інші нормативні акти.
Особливості застосування телемедицини для надання медичної допомоги під час воєнного стану регулює наказ Міністерства охорони здоров'я від 17.09.2022 №1695 «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях».
Медична допомога із застосуванням телемедицини передбачає можливість надання пацієнту медичних послуг з консультування, діагностики, лікування із використанням засобів дистанційного зв'язку у вигляді обміну інформацією в електронній формі, у тому числі шляхом передання електронних повідомлень, проведення відеоконференцій.
Надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини здійснюється шляхом телемедичного консультування, телемедичного консиліуму, телеметрії, домашнього телеконсультування, виконання медичних маніпуляцій та операцій.
Телемедичне консультування – надання консультації медичним працівником пацієнту або іншому медичному працівнику віддалено з використанням засобів інформаційно-комунікаційної системи.
Телеметрія – сукупність технологій і засобів, що дають змогу проводити дистанційне вимірювання, інтерпретацію, а також оброблення та передання інформації/даних про показники стану здоров'я людини.
Телемоніторинг – це дистанційний моніторинг параметрів здоров'я людини за допомогою різних медичних приладів, орієнтованих на певні захворювання, з переданням даних про стан пацієнта в заклади охорони здоров'я та лікарю за допомогою каналів зв'язку.
Телемедична візуалізація – це технології отримання та оброблення зображень тіла людини та його органів і тканин для клінічного аналізу, діагностики та лікування. Такі технології включають телерадіологію, магнітнорезонансну томографію, ультразвукові методи дослідження, ендоскопію, еластографію, тактильне зображення, термографію тощо.
Медична допомога із застосуванням телемедицини надається безпосередньо лікарем (медичним працівником) відповідно до його кваліфікації. Медичні послуги з використанням телемедичних платформ (систем) можуть надаватися іншими медичними працівниками самостійно, спільно або під керівництвом або за призначенням лікаря відповідно до рівня кваліфікації в формі медичних консиліумів або групою лікарів.
При проведенні телемедичного консультування, телемедичних консиліумів, телеметрії, домашнього телеконсультування, виконання медичних маніпуляцій та операцій за допомогою електронних та програмних засобів може проводитися їх запис, у тому числі аудіо-, відео-, а також запис параметрів медичного обладнання в порядку, визначеному відповідними нормативними актами.
Заклади охорони здоров'я, які надають медичну допомогу із застосуванням телемедицини, а також медичні працівники, які проводять телемедичне консультування, мають бути підключені та зареєстровані на телемедичних платформах (системах).
Заклад охорони здоров'я забезпечує можливість запису на прийом до лікаря для отримання пацієнтом медичної допомоги із застосуванням телемедицини особисто, телефонним зв'язком, електронною поштою або системами електронної охорони здоров'я та іншими доступними технічними засобами електронних комунікацій.
Для організації надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини заклади охорони здоров'я визначають відповідальних осіб, які здійснюють збір і формування необхідної інформації, для використання телемедичних платформ (систем) і надають доступ для лікарів чи медичних працівників, які беруть участь у проведенні телемедичного (телереабілітаційного) консультування, до таких платформ (систем).
При наданні медичної допомоги із застосуванням телемедицини заклади охорони здоров'я повинні забезпечити збереження медичної таємниці та конфіденційності, цілісності медичної інформації про стан здоров'я пацієнта, а також виконання вимог Закону України «Про захист персональних даних» і дотримання норм етики та деонтології надання медичної допомоги.
Медична допомога із застосуванням телемедицини здійснюється закладами охорони здоров'я шляхом обміну медичною інформацією з використанням засобів дистанційного зв'язку в електронній формі:
– у режимі реального часу (синхронного) консультування, яке вимагає одночасної присутності обох сторін;
– у режимі відкладеного (асинхронного) консультування, яке передбачає передання медичних, діагностичних даних лікарю для оцінки в автономному режимі та надання рекомендацій щодо лікування надалі;
– у режимі віддаленого моніторингу – для спостереження (з використанням додаткових пристроїв, датчиків тощо) за хворими із хронічними захворюваннями, яким вже встановлено діагноз і призначено лікування (отримання інформації про стан здоров'я пацієнта), а також контролю фізіологічних параметрів організму людини шляхом дистанційного вимірювання, збору і передачі інформації про показники діяльності та фізіологічні параметри організму пацієнта за допомогою програмно-апаратних комплексів.
Після проведення телемедичних консультацій лікар надає рекомендації щодо лікування та/або призначає додаткове обстеження за потребою.
При наданні медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації заклади охорони здоров'я можуть утворювати групи лікарів для координації надання таких послуг, забезпечення безперервності їх надання, раціонального та ефективного використання ресурсів.
Надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини здійснюється відповідно до режиму роботи надавача послуг і годин консультування пацієнтів лікарем.
У разі виникнення невідкладного стану при гострому розладі фізичного чи психічного здоров'я пацієнта, внаслідок якого пацієнт потребує екстреної або спеціалізованої медичної допомоги, якщо такий розлад стався під час прийому пацієнта лікарем під час надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, лікар повинен викликати за можливості бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.
Про кожен випадок надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини лікар або інший медичний працівник робить медичний запис про медичний огляд, надання консультації або лікування відповідно до Порядку ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 лютого 2020 року №587.
Нормативно-правові акти:
• Конституція України;
• Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» від 19.11.1992 №2801-XII;
• Закон України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров'я» від 03.12.2020 №1053-IX;
• Постанова Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 «Деякі питання порядку проведення медикосоціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України»;
• Наказ Міністерства охорони здоров'я від 19.10.2015 №681 «Про затвердження нормативних документів щодо застосування телемедицини у сфері охорони здоров'я»;
• Наказ Міністерства охорони здоров'я від 17.09.2022 №1695 «Про затвердження Порядку надання медичної допомоги із застосуванням телемедицини, реабілітаційної допомоги із застосуванням телереабілітації на період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях»;
• Наказ Міністерства охорони здоров'я від 17.03.2022 №496 «Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану».
Дмитро Дюжев
член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ