Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - ЄСПЛ визнав порушення низки статей Конвенції у справі «Развозжаєв проти Росії та України і Удальцов проти Росії»

Головна цитата

Українська влада не заперечувала, що вона були зобов'язана провести ефективне розслідування у цій справі. Однак спочатку вона відмовилася порушувати кримінальну справу після поверхневого розслідування, яке закінчилося рішенням від 7 грудня 2012 року про відмову в порушенні кримінальної справи. Українська влада побічно визнала, що це розслідування не є ефективним розслідуванням. За відсутності будь-якого звіту уряду-відповідача про хід цих проваджень суд не може не зробити висновок про те, що українська влада дотепер не виконала це зобов'язання.

ЄСПЛ визнав порушення низки статей Конвенції у справі «Развозжаєв проти Росії та України і Удальцов проти Росії»

16:17 Пт 06.12.19 Автор : Олександр Дроздов, Олена Дроздова 471 Переглядів 0 Коментарів Версія для друку

19 листопада 2019 року ЄСПЛ визнав порушення низки статей Конвенції у справі за позовом двох російських активістів-опозиціонерів до Росії та України. Один з позивачів - Розважаєв – політичний активіст, який був помічником депутата Державної Думи, в жовтні 2012 році прибув до Києва з метою отримання притулку. Проте, його викрали невідомі особи, силою помістили до мікроавтобусу та відвезли назад до Росії проти його волі, де його змусили зізнатись у підготовці політичних заворушень і насильстві.

Другий заявник – Удальцов – був одним із організаторів мітингу у травні 2012 року проти імовірної фальсифікації парламентських та президентських виборів у РФ. Мітинг мав пройти кількома вулицями Москви і завершитись мітингом в районі парку на Болотній площі та Болотній набережній.

В липні 2014 року заявників було визнано винними в організації масових заворушень 6 травня 2012 року і кожному із них було призначено покарання у виді чотирьох років і шести місяців позбавлення волі. Їхні апеляційні скарги були відхилені, в січні 2016 року Верховний суд відмовив у перегляді їхніх справ у порядку нагляду.

Перший заявник подав скарги до ЄСПЛ стосовно його стверджуваного викрадення та відсутності ефективного розслідування щодо цього факту Україною та Росією згідно з вимогами положення статті 3 Конвенції (заборона катування) та статті 5 Конвенції (право на свободу та особисту недоторканність); окрім цього, перший заявник вказував на відсутність медичного лікування під час досудового тримання під вартою та вплив на стан його здоров'я інтенсивного графіку судових слухань.

Обидва заявники вказували на порушення статті 5 Конвенції стосовно їх досудового тримання під вартою; другий заявник скаржився на надмірну тривалість домашнього арешту. Заявники також скаржилися на порушення статті 6 Конвенції (право на справедливий суд) щодо обвинувачення у масових заворушеннях. Посилаючись на положення статті 8 Конвенції (право на повагу до приватного і сімейного життя), перший заявник скаржився на те, що йому відмовили у проханні залишити місце тримання під вартою для відвідин його помираючої матері або бути присутнім на її похоронах, і що його відправили відбувати покарання до установи в м. Красноярськ, яка розташована далеко від його рідного міста – Москви.

Окрім іншого, заявники скаржились на порушення статті 10 Конвенції (право на свободу вираження поглядів) та статті 11 Конвенції (право на свободу зібрань та об’єднань) за визнання їх винними у масових заворушеннях під час мітингу. Другий заявник також подав скаргу у контексті порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (право на мирне володіння майном) у зв'язку із накладенням арешту на його майно.

Наводимо аналітичний огляд рішення ЄСПЛ у цій справі, підготовлений Олександром Дроздовим та Оленою Дроздовою 

Автор публікації: Олександр Дроздов

Автор публікації: Олена Дроздова

 

 

Інші публікації автора

Публікація

Критикувати суд можна, ображати – ні. ЄСПЛ нагадав про особливу роль інституту адвокатури
12:00 Пн 13.07.20 553

Критикувати суд можна, ображати – ні. ЄСПЛ нагадав про особливу роль інституту…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав обшуки адвокатів і юристів порушенням Конвенції у справі  «Круглов та інші проти Росії»
15:43 Пт 07.02.20 3048

ЄСПЛ визнав обшуки адвокатів і юристів порушенням Конвенції у справі «Круглов та…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі «Хамбардзумян проти Вірменії» щодо незаконного використання даних НСРД
17:40 Пн 27.01.20 1818

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі «Хамбардзумян проти Вірменії» щодо…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

Адвокат – суб’єкт первинного фінансового моніторингу  та інші актуальні питання Закону 361—IX
16:06 Пт 03.01.20 9861

Адвокат – суб’єкт первинного фінансового моніторингу та інші актуальні питання…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ постановив порушення Конвенції у справі Ілєва проти Болгарії щодо скарг на незаконне проведення обшуку
15:32 Чт 02.01.20 1334

ЄСПЛ постановив порушення Конвенції у справі Ілєва проти Болгарії щодо скарг на…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав відсутність порушення права власності у справі Яшар проти Румунії
14:20 Чт 02.01.20 746

ЄСПЛ визнав відсутність порушення права власності у справі Яшар проти Румунії

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Вестник:№9 вересень 2020 - Вісник;
Річний звіт НААУ 2019;
Партнерська програма 2020;
Звіт НААУ про порушення 2014-2018;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування