Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Не ставте воза попереду коня!

Головна цитата

Експерти наголошують, що судова реформа 2016 року була проведена з порушенням процедури, що дає підстави для визнання її неконституційною. Проте чи наважиться на це Конституційний Суд, ураховуючи наслідки такого рішення?

Не ставте воза попереду коня!

13:51 Вт 09.07.19 Автор : Марина Ставнійчук 561 Переглядів 0 Коментарів Версія для друку

Судову реформу можна анулювати з процедурних підстав

Експерти наголошують, що судова реформа 2016 року була проведена з порушенням процедури, що дає підстави для визнання її неконституційною. Проте чи наважиться на це Конституційний Суд, ураховуючи наслідки такого рішення?

Колишній член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук у коментарі «УН» звернула увагу на те, що закон «Про судоустрій і статус суддів» від 2.06.2016 №1402-VIII був ухвалений усупереч вимогам законотворчої техніки. Адже спочатку парламент проголосував за закон №1402-VIII і лише після цього схвалив зміни до Конституції (щодо правосуддя).

Тобто фактично закон №1402-VIII був ухвалений за дії попередньої редакції Конституції. Отже, його нововведення суперечили на той момент Основному Закону.

На думку М.Ставнійчук, парламент мав діяти в інший спосіб: спочатку внести зміни до Конституції, дочекатися, доки вони наберуть чинності, і лише після цього розглядати та голосувати за нову редакцію закону «Про судоустрій і статус суддів».

Причиною недотримання процедури, на думку експерта, є політичні мотиви. «Через недовіру між БПП і «Народним фронтом» вони, нехтуючи здоровим глуздом і незважаючи на визначену процедуру внесення змін до Конституції та прийняття законів, які не суперечать положенням Конституції, зробили так, як зробили», — підкреслила М.Ставнійчук.

Наразі у КС розглядаються два подання, які стосуються закону №1402-VIII. Одне — від Верховного Суду України, друге — від народних депутатів. Утім, у жодному з них не ставиться питання про неконституційність закону в цілому. Подання ВСУ стосується низки пунктів «Перехідних положень» і насамперед — процедури ліквідації ВСУ та створення ВС, а нардепи захищають пасивне виборче право суддів.

Одначе не виключена можливість унесення нового подання. Особливо з урахуванням результатів перебудови судової системи. Так, представник Президента у Верховній Раді Руслан Стефанчук оцінив судову реформу-2016 на «три з мінусом», а на вул.Банковій створена комісія, що має переглянути її результати.

При цьому, на думку М.Ставнійчук, ніхто не може гарантувати, що на КС не чинитиметься політичний тиск і що розгляд такого подання не затягнеться на роки. «Але, на мій погляд, це був би найправильніший шлях, який розставив би все на свої місця і дав би можливість притягнути до відповідальності тих людей, які зловживали Конституцією і правом при здійсненні так званої судової реформи», — наголосила експерт.

З огляду на той спадок, що дістався новій владі у вигляді незавершеної реформи та розбалансованої судової системи, можливо, найпростішим шляхом до відновлення її працездатності було б анулювання закону №1402-VIII та ухвалення нового акта. Адже нині маємо 3 вищі та Верховний суди, які дотепер не ліквідовані, суддів, які залишаються в їхніх штатах і яких не можуть ні працевлаштувати, ні звільнити… І — мовчання КС з приводу оцінки судової реформи на предмет її конституційності.

Виплутуватися із цієї ситуації доведеться новій владі та новому парламенту. А все почалося, як бачимо, з того, що реформатори знехтували правилами законотворчої техніки та поставили віз попереду коня…

Автор публікації: Марина Ставнійчук

Стаття опублікована на сайті видання "Закон і бізнес" в„–26 (1428) 06.07—12.07.2019

Інші публікації автора

Вестник:№10 жовтень 2019 - Вісник;
Річний звіт НААУ 2018;
Партнерська програма 2019;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 5;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Категорії

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування