Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Аксіс проти Туреччини

Головна цитата

Для українських правових реалій наведене рішення є актуальним особливо у світлі відповідних положень Закону України "Про судоустрій та статус суддів". Так статтею 36 (Верховний Суд - найвищий суд у системі судоустрою України) цього закону встановлено, що саме Верховний Суд, який є найвищим судом у системі судоустрою України, забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Аксіс проти Туреччини

14:40 Пт 10.05.19 Автор : Олександр Дроздов, Олена Дроздова 1052 Переглядів 0 Коментарів Версія для друку

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Аксіс та інші проти Туреччини (заява № 4529/06).

Заявниками є 13 громадян Туреччини, які народилися між 1926 і 1986 роками і мешкають у м. Стамбул, Бурса, Анкара і Ялова (всі в Туреччині). Чотири з заявників померли після подачі заяви .

Справа стосувалася відхилення позовів заявників про відшкодування збитків, завданих руйнуванням квартир, якими вони володіли в м. Ялова, внаслідок землетрусу в серпні 1999 року.

Вони подали позови про відшкодування збитків проти підрядників, які збудували їх квартири, стверджуючи, що останні повинні були нести відповідальність за їх збитки, оскільки вони не дотрималися вимог законодавства та правил в сфері будівництва.

Їхні позови були в кінцевому підсумку відхилені у 2004 та 2005 роках 13-ю Цивільною палатою Касаційного суду як подані несвоєчасно. Суд, який характеризував позови заявників як договірні вимоги, виявив, що вони не дотрималися 10-річного терміну для подання позову, відлік якого почався з дати, коли закінчилися будівельні роботи.

Тим часом Перший Президент Касаційного суду відхилив звернення заявників для того, щоб гармонізувати прецедентне право щодо застосування граничного строку позовної давності про відшкодування збитків, викликаних землетрусом в 1999 році. Заявники звернули увагу, зокрема, на інші позови, які були класифіковані 4-ю Цивільною палатою Касаційного суду як позови, засновані на делікті, що означає, що дата землетрусу була використана для розрахунку граничного строку позовною давності.

Посилаючись, зокрема, на статтю 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) Європейської конвенції з прав людини заявники скаржилися, inter alia, на відхилення їх позовів.

ЄСПЛ встановив порушення статті 6§1 – щодо десяти заявників. 

Для українських правових реалій наведене рішення є актуальним особливо у світлі відповідних положень Закону України "Про судоустрій та статус суддів". Так статтею  36 (Верховний Суд - найвищий суд у системі судоустрою України) цього закону встановлено, що саме Верховний Суд, який є найвищим судом у системі судоустрою України, забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом. 

Крім того, як зазначається у Висновку № 20 (2017) Консультативної ради європейських суддів про роль судів у забезпеченні єдності застосування закону від 10 листопада 2017 року, однакове й уніфіковане застосування закону забезпечує загальнообов'язковість закону, рівність перед законом та правову визнаеність у державі, яка керується верховенством права. Єдине застосування законів поліпшує громадське сприйняття справедливості та правосуддя, а також довіру до відправлення правосуддя. натомість неодноразове ухвалення суперечливих судових рішень, особоливо судами останньої інстанції, може спричинити порушення права на справедливий суд в п. 1 статті 6 Конвенції (VIII. ОСНОВНІ ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ)"

Повний текст рішення ЄСПЛ у справі Аксіс та інші проти Туреччини у перекладі українською мовою Олександра Дроздова та Олени Дродової

Автор публікації: Олександр Дроздов

Автор публікації: Олена Дроздова

 

Інші публікації автора

Публікація

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Садоча проти України щодо конфіскації коштів при митному контролі
15:25 Вт 16.07.19 624

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Садоча проти України щодо конфіскації…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі
15:27 Ср 19.06.19 668

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі "Сидорова проти Росії" щодо…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ установив порушення Конвенції у справі Аджич проти Хорватії
10:54 Пн 03.06.19 511

ЄСПЛ установив порушення Конвенції у справі Аджич проти Хорватії

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав  порушення права на розумні терміни розгляду справи у позові ZIAJA проти Польщі (прес-реліз)
14:01 Чт 30.05.19 660

ЄСПЛ визнав порушення права на розумні терміни розгляду справи у позові ZIAJA проти…

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав порушення ст. 5 Конвенції у справі Капштан проти України (прес-реліз)
13:51 Чт 30.05.19 610

ЄСПЛ визнав порушення ст. 5 Конвенції у справі Капштан проти України (прес-реліз)

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Публікація

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Аксіс проти Туреччини
14:40 Пт 10.05.19 1053

ЄСПЛ визнав порушення Конвенції у справі Аксіс проти Туреччини

Автор: Олександр Дроздов, Олена Дроздова

Вестник:№7-8 серпень 2019 - Вісник;
Партнерська програма 2019;
Річний звіт НААУ 2017;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 5;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Категорії

Бажаєте розмістити Публікацію

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування