Три варіанти взяти українцям шлюб у Чехії | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Головна цитата

«На підставі Договору між Україною та Чеською Республікою про правову допомогу в цивільних справах, (Договір ратифіковано Законом N 2927-III від 10.01.2002) укладений шлюб автоматично визнається в Україні без потреби додаткового засвідчення чи легалізації», - адвокат О. Максименко

Публікація

Три варіанти взяти українцям шлюб у Чехії

13:14 Вт 06.05.25 Автор : Юридична практика 1909 Переглядів Версія для друку

Близько 400 тис. українців скористалися можливістю отримання тимчасового захисту в Чеській Республіці. Більшість з них адаптувалася до місцевих реалій. Хтось саме за кордоном зустрів свою другу половинку і вирішив укласти шлюб. Які є основні варіанти?

1.Найпростішим шляхом укладення шлюбу для українців, незалежно від місця їх перебування, є використання мобільного застосунку «Дія».
Через розділ «Шлюб онлайн» необхідно подати заяву, у якій позначити партнера, який має надати підтвердження. Після отримання згоди підбирається час і дата. Коли всі питання будуть узгоджені, громадянам необхідно підтвердити заяву, підписавши електронним підписом та сплатити адміністративний збір. У день весілля слід буде зайти в «Дію» і за посиланням долучитися до онлайн-церемонії, яку проведе працівник цифрового органу реєстрації актів цивільного стану. Цифрове свідоцтво про реєстрацію шлюбу має зʼявитися у застосунку протягом доби.

2. Ще один варіант — звернення до закордонних дипломатичних установ України в Чехії – посольства чи консульства. Порядок запису передбачає попередню реєстрацію через авторизацію ДІЯ.Підпис, ID.GOV.UA чи за допомогою особистого ключа.

3. Але найпоширенішим залишається традиційний спосіб. Шлюб можна укласти у чеському органі реєстрації цивільного стану (matriční úřad). Чеська Республіка демонструє достатню відкритість до іноземців і дозволяє українцям укладати шлюби без суттєвих бюрократичних перешкод. Наречені можуть обрати формат церемонії — цивільний або церковний, при цьому перелік документів залишається незмінним:

  • свідоцтво про народження;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
  • Заява про підтвердження сімейного стану («довідка про шлюбну спроможність»);
  • Довідка від поліції у справах іноземців про легальність перебування (не старіша ніж 7 робочих днів);
  • рішення або свідоцтво про розірвання попереднього шлюбу чи смерть колишнього подружжя (за наявності таких обставин).

Усі документи повинні бути перекладені чеською мовою судовим перекладачем.

Також обов’язковим є заповнення анкети разом із працівниками matriční úřad та вибір дати реєстрації шлюбу. Якщо хтось із наречених не володіє чеською мовою, під час церемонії обов’язкова присутність перекладача.

Після реєстрації молодята отримують свідоцтво про шлюб (oddací list) протягом 30 днів.

На підставі Договору між Україною та Чеською Республікою про правову допомогу в цивільних справах, (Договір ратифіковано Законом N 2927-III від 10.01.2002) укладений шлюб автоматично визнається в Україні без потреби додаткового засвідчення чи легалізації. Однак, слід звернути увагу на обовʼязковість офіційного перекладу свідоцтва про шлюб. Тож українці, які уклали шлюб у Чехії, зможуть використовувати oddací list в Україні без апостиля чи нотаріального засвідчення.

Матеріал опубліковано у виданні «Юридична практика».

Автор публікації: Олена Максименко

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Інші публікації автора

Вестник:№4 квітень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл