Повернення судового збору стало простішим: алгоритм дій та підводні камені | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Головна цитата

«Сьогодні на заміну паперовій тяганині з повернення судового збору приходить електронна взаємодія», - адвокат Ю. Григоренко

Публікація

Повернення судового збору стало простішим: алгоритм дій та підводні камені

10:23 Пт 04.04.25 Автор : Закон і Бізнес 841 Переглядів Версія для друку

Кожен, хто хоч раз оформлював повернення судового збору, знає, скільки часу й нервів може забрати ця процедура. Але сьогодні на заміну паперовій тяганині приходить електронна взаємодія.

7 січня 2025 року набрали чинності зміни до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 3.09.2013 №787. Ці зміни зачіпають інтереси більшості адвокатів, які супроводжують судові процеси, адже стосуються порядку повернення судового збору.

Раніше для повернення судового збору необхідно було зібрати пакет документів та особисто звернутися до органів Державного казначейства України. Процес займав щонайменше два тижні. Тепер цей етап виключено з процедури. Казначейство повертає судовий збір на підставі електронного подання від Державної судової адміністрації, її територіального управління або відповідного суду. Практика свідчить, що строк повернення коштів скоротився до 3—7 робочих днів після подання відповідної заяви до суду.

З урахуванням змін можна дати такий алгоритм повернення судового збору:

1. Звертаємося до суду. Заява про повернення судового збору подається до суду, де розглядалася справа. У заяві обов'язково зазначаємо: П.І.Б. або найменування платника; суму, яка підлягає поверненню; підстави повернення судового збору (згідно зі ст.7 закону «Про судовий збір»); реквізити банківського рахунку для повернення коштів.

2. Додаємо платіжні документи. До заяви додається оригінал або копія платіжної інструкції (квитанції) про перерахування коштів до бюджету (без цього заява розглядатися не буде).

3. Вказуємо реквізити судового рішення. У заяві необхідно зазначити дату та номер судового рішення, яке набрало законної сили (крім випадків помилкової оплати).

4. Чекаємо на результат. Після подання заяви суд формує електронне подання до органів Держказначейства.

Водночас, варто уникати підводних каменів. Типовими причинами затримок у поверненні судового збору стають неповні банківські реквізити, неправильно визначена підстава повернення та неналежне оформлення платіжних документів. У зв’язку із цим варто перевірити IBAN та інші дані для перерахування коштів, підстави для повернення судового збору згідно із ст.7 закону «Про судовий збір», а також документи, які мають свідчити про факт сплати судового збору саме за ту судову справу, щодо якої подається заява.

Попри впровадження електронної взаємодії, адвокатам все ж варто контролювати процес. Не буде зайвим через два-три дні після подання заяви зателефонувати до канцелярії суду, аби пересвідчитися, що електронне подання сформовано та надіслано до органу Держказначейства.

Зрештою, настав час переходити від багатогодинних черг до ефективних електронних процедур. Для цього не слід забувати ретельно готувати документи та контролювати процес. Адже відповідальність перед клієнтом за повернення його коштів залишається за адвокатами.

Матеріал опубліковано у виданні «Закон і Бізнес».

Автор публікації: Юрій Григоренко

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Інші публікації автора

Вестник:№3 березень 2025 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл