"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Головна цитата
«Станом на березень 2025 року лише два інвестиційних фонди отримали дозвіл Нацбанку Угорщини на здійснення діяльності щодо залучення коштів гостьових інвесторів», - адвокат В. Ясевін
Публікація
Гостьовий інвестор: як українцям отримати дозвіл на проживання в Угорщині
Аби отримати дозвіл на довгострокове проживання в Угорщині громадяни третіх країн можуть використати інвестиційні програми. Що варто знати про імміграційне законодавство Угорщини та які ризики чекають на потенційних інвесторів — спробуємо розібратися.
З набранням 1 січня 2024 року чинності законом «Про загальні правила в’їзду та проживання громадян третіх країн», в Угорщині з’явився інститут гостьового інвестора.
Гостьові інвестори — це громадяни третіх країн, які внаслідок їх участі у інвестиційних програмах набувають право подати заяву до міграційної служби Угорщини з метою отримання довгострокового дозволу на проживання в країні разом із членами своєї родини (дружиною/чоловіком та неповнолітніми дітьми) терміном на 10 років з правом одноразового продовження строку дії даного дозволу на проживання ще на 10 років.
Громадянами третіх країн при цьому вважаються особи, що не мають громадянства країн ЄС та Норвегії, Ісландії, Ліхтенштейну і Швейцарії. Тобто, новий закон напряму стосується українців.
Перша редакція закону передбачала три види інвестиційних програм, які надавали право гостьовим інвесторам з числа громадянами третіх країн отримати дозвіл на довгострокове проживання в Угорщині:
1. Придбання інвестиційних сертифікатів на суму не меншу 250 тис. євро в угорському інвестиційному фонді, який зареєстрований у Національному банку Угорщини.
2. Придбання житлової нерухомості на території Угорщини вартістю не менше 500 тис. євро.
3. Надання грошової пожертви у сумі не менше 1 млн євро вищому навчальному закладу, що утримується громадським фондом і виконує громадсько-соціальне завдання, з метою підтримки освітньої, наукової та художньо-творчої діяльності.
Одночасно встановлювалися дати початку дії інвестиційних програм для отримання дозволів на довгострокове проживання в Угорщині. Для перших двох випадків це було 1 липня 2024 року. Програма з пожертви вступала в дію разом із законом.
Проте, в червні 2024 року закон змінили і початок інвестиційної програми з придбання житлової нерухомості перенесли на 1.01.2025. Але у грудні цю програму взагалі скасували. Тож в останній редакції закону залишилося дві з трьох програм.
Дозвіл на довгострокове проживання в Угорщині за інвестиції має чимало переваг, у тому числі, порівняно з аналогічними програмами в інших країнах ЄС:
- він оформлюється одночасно на всю родину гостьового інвестора;
- Угорщина — єдина країна ЄС, в якій дозвіл оформлюється на 10 років з правом продовження терміну його дії ще на 10 років;
- отримавши дозвіл, ви не зобов’язані проживати на території. (для порівняння при оформленні інших видів дозволів іноземці мають проживати на території Угорщини не менше 183 днів протягом 1 року. У випадку порушення даного зобов’язання, дозвіл на проживання в Угорщині анулюється);
- строк розгляду імміграційною службою Угорщини заяви гостьового інвестора на отримання дозволу на довгострокове проживання становить лише 21 робочий день;
- гостьовий інвестор та члени його родини мають право на працю в Угорщині без необхідності оформлювати окремий дозвіл на застосування праці іноземця;
- доступ до європейської банківської системи. У гостьового інвестора виникає право відкривати банківські рахунки у банківських установах на території ЄС та користуватися європейськими програмами банківського кредитування;
- отримання прибутку від своїх інвестицій та можливість повернути інвестовані кошти не раніше 5 років після придбання інвестиційних сертифікатів, шляхом їх продажу.
Зважаючи на різницю у витратах, гостьових інвесторів звісно приваблює перша інвестиційна програма. Законодавство визначає вимоги, яким повинен відповідати гостьовий інвестор:
- бути громадянином третьої країни;
- досягнути повноліття (18 років);
- не підлягати видворенню або забороні на в'їзд і проживання, в'їзд або проживання особи не загрожує громадському порядку, громадській безпеці, національній безпеці або інтересам громадського здоров'я Угорщини;
- відсутність судимостей;
- відсутність відомостей про особу у базі даних Шенгенської інформаційної системи;
- не перебувати під санкціями;
- підтвердити наявність на банківському рахунку достатньої суми коштів для інвестицій та можливість здійснення їх банківського SWIFT переказу;
- можливість документально підтвердити легальність походження коштів.
Водночас, для інвестиційного фонду також існують вимоги — він має бути зареєстрований Національним банком Угорщини як «кваліфікований оператор фондового ринку», що передбачає його попередню перевірку на відповідність вимогам національної безпеки Угорщини, а також дотримання вимог про те, що не менше ніж 40% чистих активів інвестиційного фонду вкладаються у житлову нерухомість Угорщини. І станом на березень 2025 року лише два інвестиційних фонди отримали дозвіл Нацбанку Угорщини на здійснення діяльності щодо залучення коштів гостьових інвесторів та видачі їм інвестиційних сертифікатів.
Для кожного гостьового інвестора в інвестиційному фонді відкривається особистий інвестиційний рахунок, яким він має можливість керувати віддалено і відслідковувати дані щодо вартості своїх інвестиційних сертифікатів, а також отримувати піврічну звітність від інвестиційного фонду, а також незалежний аудиторський висновок про вартість активів інвестиційного фонду та розмір прибутку (збитків) інвестиційного фонду та його інвесторів за півріччя.
Оскільки інвестиційна діяльність передбачає не лише отримання прибутків, але і ризики втрати своїх інвестицій внаслідок зменшення ліквідності активів інвестиційного фонду, гостьові інвестори ризикують втрати свої інвестиції або отримати меншу вартість від продажі своїх інвестиційних сертифікатів ніж та за яку вони були придбанні.
Суттєвим фактором ризику для гостьових інвесторів є також відсутність гарантії покриття їх інвестиційних вкладів з коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у випадку ліквідації чи неплатоспроможності інвестиційного фонду.
Отже, серед затверджених урядом Угорщини і передбачених положеннями закону «Про загальні правила в’їзду та проживання громадян третіх країн» інвестиційних програм, участь у яких надає право гостьовому інвестору та членам його родини отримати дозвіл на довгострокове проживання в Угорщині, потенційно привабливою є лише інвестиційна програма щодо придбання інвестиційних сертифікатів на суму не меншу 250 тис. євро в угорських інвестиційних фондах.
У той же час, гостьовий інвестор повинен чітко усвідомлювати, що законодавство Угорщини не передбачає жодних гарантій стосовно повернення його інвестиційного вкладу у випадку ліквідації чи неплатоспроможності інвестиційного фонду.
Враховуючи даний фактор ризику, ця інвестиційна програма в першу чергу повинна розглядатись тією категорією забезпечених громадян, які ставлять собі за головну мету отримання дозволу на довгострокове проживання в одній з країн членів ЄС та Шенгенської угоди (строком на 20 років), та готові «придбати» даний дозвіл на проживання за кошти у розмірі 250 тис. євро. А от прибуток від участі в інвестиційній програмі чи повернення коштів вкладених у інвестиційний фонд варто розглядати лише як можливу, але не обов’язкову опцію.
Матеріал опубліковано у виданні «Закон і Бізнес».

Віктор Ясевін
представник НААУ в Угорщині
Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.
Інші публікації автора

Публікація
Гостьовий інвестор: як українцям отримати дозвіл на проживання в Угорщині
Автор: Закон і Бізнес

Публікація
Посадові особи товариств відповідатимуть за завдані збитки по-новому
Автор: Закон і Бізнес

Публікація
Пільговий проїзд для осіб з інвалідністю: право є, можливості обмежені
Автор: Закон і Бізнес

Публікація
Нові антикорупційні зміни можуть стати інструментом тиску на бізнес
Автор: Закон і Бізнес

Публікація
Досвід потрібно отримувати саме в тому, що дається найкраще, - голова Молодіжного…
Автор: Закон і Бізнес

Публікація
Корпоративні спори: 10 прецедентів 2024 року, які варто знати юристу
Автор: Закон і Бізнес