"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Комітет НААУ посилює притягнення до відповідальності порушників прав адвокатів

Гарантії діяльності
14:23 Пт 20.12.24 13709 Переглядів
Версія для друку

Законодавець дав адвокатам ефективний інструмент у роботі - адвокатський запит, а також установив штрафи за порушення цієї гарантії. Втім, на практиці механізми притягнення посадових осіб до відповідальності працюють не завжди ефективно.

Чому так, - обговорювали під час наради у Національній асоціації адвокатів України. У заході, який проводив голова Комітету НААУ з питань запобігання адміністративним правопорушенням, скоєним стосовно адвокатів, Сергій Осика, взяли участь представники рад адвокатів регіонів.

Нагадаємо, неправомірна відмова в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке (штраф від 20 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) передбачена ч. 5 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Протоколи про такі порушення права на інформацію складає голова ради адвокатів регіону або уповноважений член ради (ст. 255 КУпАП), а справи розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів (ст. 221 КУпАП).

С.Осика розповів, що його комітет було створено для узгодження позицій і обміну думками, зокрема і щодо проблем складання протоколів. Так, уже прийняте рішення про запровадження реєстру порушників прав адвокатів і підготовлене відповідне Положення. Такий реєстр необхідний, аби уповноважені на складання протоколів особи мали доступ до інформації про попередні випадки притягнення порушників до відповідальності. Також він наголосив на необхідності впорядкування підходів до складання адміністративних протоколів та акцентував увагу на типових проблемах процедури, серед яких роз'яснення прав субʼєктам, дотримання строків на оформлення протоколів та відсутність потерпілих адвокатів, які ініціювали питання, під час розгляду справ у судах.

Однією із проблем секретар Ради адвокатів Донецької області Олена Голубєва назвала брак комунікації між адвокатами та посадовими особами, які мають надавати інформацію.

«В деяких випадках, коли починаєш проводити перевірку, надсилаєш повідомлення про надання пояснення щодо того, що не було відповіді на запит адвоката, і посадові особи йдуть на контакт, пояснюють, що адвокат не роз'яснив, що йому потрібно. Після цього надають інформацію, яка повністю задовільняє адвоката, - навела приклад представник РАР. - В цьому випадку протокол ми не складаємо, розуміємо, що особа, уповноважена складати протокол, виконала всі норми».

Ще однією проблемою, на думку адвоката, є строки притягнення до адмінвідповідальності, у звʼязку із чим важливе значення набуває момент, коли адвокат дізнався про своє порушене право.

Також, на думку О.Голубєвої, необхідно приділити увагу навчанню адвокатів щодо правильної подачі як самих запитів, так  і звернень до регіональних рад у разі порушення посадовими особами гарантій адвокатської діяльності.

Член Ради адвокатів Запорізької області Максим Семенов підтвердив, що в багатьох випадках достатньо одного дзвінка для вирішення конфлікту стосовно надання інформації. І складання протоколу стає непотрібним.

Проте, за його словами, виникають труднощі, коли порушник перебуває в іншому регіоні. Зрозуміло, що виїжджати у відрядження, аби розʼяснити права та вручити протокол, можливості немає, тому ці питання вирішуються через листування. Аби пришвидшити процес, адвокатам радять звертатися безпосередньо до ради того регіону, де знаходиться посадова особа, яка не відповіла на запит. На думку М.Семенов уважає, що такі питання краще одразу вирішувати на місцевому рівні, щоб уникнути дублювання роботи.

Член Ради адвокатів Київської області Ілля Лішневський погодився із наявністю цієї проблеми. «Дійсно, дуже багато у нас прикладів, коли звертаються з інших регіонів зі скаргами з приводу складання за місцем знаходження правопорушника в Києві або в Київській області, - пояснив він. - На жаль, наша рада відмовляє, тому що складання протоколу відбувається саме за робочим місцем адвоката». Як уповноважений зі складання протоколів, І.Лішневський поділився власним досвідом: «У разі звернення зі скаргою на особу, яка знаходиться будь-де – У Львові, Миколаєві, Тернополі, я приймаю цю скаргу, складаю звернення до цієї особи, направляю його і пропоную надати свої пояснення та звернутися до Ради адвокатів Київської області, -  розповів він. - Після отримання (або неотримання) відповіді, пояснень, я складаю протокол». Також адвокат додав, що коли ж посадовець не бажає співпрацювати, в протоколі зазначається, що особа не з'явилася до ради адвокатів, додається відповідний лист-повідомлення і матеріали направляються до суду.

На завершення учасники наради дійшли згоди щодо необхідності посилення координації між радами адвокатів регіонів, а також підвищення професійної підготовки адвокатів. Вони наголосили на потребі розробки єдиних стандартів і алгоритмів дій для ефективного захисту прав адвокатів у випадках порушень гарантій діяльності.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Для адвокатів і судових експертів потрібні спільні навчальні програми — НААУ

Дискусія

Для адвокатів і судових експертів потрібні спільні навчальні…

Від розуміння адвокатом природи та меж судової експертизи залежить якість правової позиції у справі. Тому спільні навчальні програми для адвокатів і судових експертів є нагальною необхідністю.

17:31 Пт 24.07.26 188
НААУ напрацьовує концепцію Центру експертних досліджень

Взаємодія

НААУ напрацьовує концепцію Центру експертних досліджень

У Національній асоціації адвокатів України розпочали роботу над концепцією Центру експертних досліджень, який має забезпечити адвокатам та їхнім клієнтам доступ до спеціальних знань і можливість професійної перевірки експертних висновків.

16:27 Пт 24.07.26 242
5 типових помилок адвоката у спілкуванні з клієнтом

Навчання

5 типових помилок адвоката у спілкуванні з клієнтом

«Ви ж казали, що ми виграємо», — такі претензії до адвоката можуть виникнути, якщо на початку роботи він не встановив з клієнтом чітких правил. Яких помилок у спілкуванні варто уникати, щоб не створювати хибних очікувань і взаємних претензій?

17:34 Чт 23.07.26 581
Як зменшити ризик доступу до даних клієнтів під час обшуку в адвоката

Навчання

Як зменшити ризик доступу до даних клієнтів під час обшуку в…

Чутливі відомості, повʼязані із наданням правничої допомоги, потребують завчасного захисту. На повсякденних пристроях варто зберігати мінімум такої інформації, а доступ до документів і листування – максимально ускладнити. Також не буде зайвим визначити алгоритм дій на випадок слідчої дії.

9:24 Чт 23.07.26 584
Захист постраждалих від війни: комітет НААУ узагальнив результати роботи

Захист військових

Захист постраждалих від війни: комітет НААУ узагальнив результати…

За період із березня по липень Комітет НААУ з питань захисту постраждалих від збройної агресії проти України, компенсаційних механізмів та євроінтеграційного правового забезпечення відновлення опрацював 140 звернень військовослужбовців і членів їхніх родин у межах проєкту «Адвокат+», підготував понад 30 практичних пам’яток, а також напрацював 23 пропозиції змін до нормативно-правових актів.

15:12 Ср 22.07.26 803
За виданнями ВША НААУ вчитимуть майбутніх правників

Навчання

За виданнями ВША НААУ вчитимуть майбутніх правників

Навчальні матеріали Вищої школи адвокатури НААУ з електронного судочинства, цифровізації виконання рішень та інформаційної безпеки включили до методичного забезпечення дисципліни для студентів-правників Дніпровського державного університету внутрішніх справ.

11:04 Ср 22.07.26 484
Як адвокату перестати бути собі суддею – поради психологині

Навчання

Як адвокату перестати бути собі суддею – поради психологині

Професійний самоаналіз допомагає адвокату побачити помилку і визначити, що можна покращити. Але іноді окрема невдача перетворюється на висновок про власну некомпетентність, посилює тривогу і може змусити відкладати роботу або відмовлятися від нових можливостей.

9:19 Вт 21.07.26 432
Робота з нерезидентами: де для ІТ-бізнесу виникають податкові ризики

Дискусія

Робота з нерезидентами: де для ІТ-бізнесу виникають податкові…

Які податкові наслідки має оплата іноземному постачальнику хмарної інфраструктури та чи створює робота українського фахівця в інтересах нерезидента ризик виникнення його постійного представництва в Україні? Відповіді залежать не від назви договору чи належності бізнесу до ІТ-сектору, а від фактичного змісту операцій.

16:47 Пн 20.07.26 581

Вестник:Адвокат+;
№6 червень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл