Про наслідки поєднання військової служби і адвокатської діяльності застерегли у НААУ | НААУ

"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Про наслідки поєднання військової служби і адвокатської діяльності застерегли у НААУ

Законодавство
17:21 Чт 04.04.24 13998 Переглядів
Версія для друку

Надання мобілізованим адвокатам можливості продовжувати адвокатську діяльність під час перебування на службі в ЗСУ, знищить незалежність професії, позначиться на якості роботи, а також спричинить конфлікт присяг.

Комітет законотворчих ініціатив з питань адвокатської діяльності НААУ дослідив положення проекту Закону №11014 від 15.02.2024 «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо уточнення підстав несумісності з діяльністю адвоката».

Начебто піклуючись про забезпечення дотримання конституційної гарантії права кожного на правничу допомогу, народні депутати - автори ініціативи пропонують дозволити адвокатам, які призвані в лави Збройних сил України по мобілізації, і надалі надавати правничу допомогу. При цьому обмеження несумісності стосуватимуться лише військової служби за контрактом або альтернативної (невійськової) служби.

Сьогоднішнє правило, згідно з яким у разі мобілізації адвокат має зупинити своє право на зайняття адвокатською діяльністю, нардепи вважають таким, що порушує Конституцію. Бо в разі мобілізації адвоката його клієнти будуть вимушені шукати нового адвоката, витрачати додатковий час і кошти.

Водночас, на думку Комітету НААУ, у разі реалізації проекту мобілізовані адвокати де-юре зможуть надавати правничу допомогу, що може призвести до низки проблем.

По-перше, не забезпечуватиметься принцип незалежності адвокатури, гарантований статтею 131-2 Конституції. Бо адвокат, який проходить військову службу, має виконувати накази військового командування, отже, не може бути незалежним.

По-друге, виникає питання щодо якості надання правничої допомоги мобілізованими адвокатами, які мають зосередитися на виконанні завдань із відсічі збройної агресії проти України та захисту суверенітету нашої держави.

По-третє, у випадку поєднання статусів адвоката та військовослужбовця виникає ситуація, коли людина повинна дотримуватись одночасно двох принципів: незалежності для адвокатської діяльності та єдиноначальності  й підпорядкування - для військової служби. А вони прямо суперечать один одному. І адвокат, і військовий (у т. ч. призваний до лав ЗСУ за мобілізацією) дають присяги, а у випадку суміщення цих статусів обидві присяги будуть порушені.

За таких обставин, вважають у НААУ, законопроект потребує доопрацювання. Повністю зауваження і пропозиції можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, для уникнення притягнення до дисциплінарної відповідальності адвокатів, які стали на захист України, Рада адвокатів України 3 березня 2022 року прийняла рішення № 24, яким встановила, що у період воєнного стану не вважатиметься порушенням вимог щодо несумісності проходження військової або альтернативної (невійськової) служби адвокатами та вирішила не застосовувати таку підставу для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Разом із тим, таке рішення не дає мобілізованим адвокатам право продовжувати здійснювати адвокатську діяльність.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

У НААУ напрацьовуватимуть стандарти професії адвоката

Призначення

У НААУ напрацьовуватимуть стандарти професії адвоката

У Національній асоціації адвокатів України зʼявився Комітет з питань стандартів професії адвоката, роботу якого буде зосереджена на формуванні єдиних підходів до професійних функцій адвоката, вимог до компетентностей, підвищення кваліфікації та захисту адвокатської таємниці.

9:41 Ср 08.04.26 191
Доступ ветеранів війни до правосуддя обговорили представники Мінветеранів і НААУ

Захист військових

Доступ ветеранів війни до правосуддя обговорили представники…

3 квітня у Міністерстві у справах ветеранів України відбулась робоча зустріч із представниками Національної асоціації адвокатів України, присвячена питанням підвищення ефективності правового захисту ветеранів війни та членів їхніх сімей.

15:37 Вт 07.04.26 408
Право на шлюб неповнолітнім: як діє судовий контроль

Навчання

Право на шлюб неповнолітнім: як діє судовий контроль

Питання надання неповнолітнім права на шлюб перебуває на перетині сімейного права, захисту прав дитини та судової дискреції. Саме цій темі Комітет НААУ з пи-тань сімейного права присвятив вебінар, що відбувся 30 березня.

9:27 Вт 07.04.26 328
НААУ та Координаційний штаб домовилися про співпрацю у допомозі звільненим з полону

Взаємодія

НААУ та Координаційний штаб домовилися про співпрацю у допомозі…

Звільнені з полону військовослужбовці, члени родин військовополонених, цивільні особи, позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії, а також особи, зниклі безвісти у зв’язку з війною, отримають додаткові можливості доступу до правничої допомоги та захисту своїх прав.

18:46 Пн 06.04.26 600
У БПД накопичуються системні збої — думка

БПД

У БПД накопичуються системні збої — думка

Ситуація у системі безоплатної правничої допомоги критично погіршується. Зміни у цій сфері ухвалюються без урахування позиції інституту адвокатури, хоча йдеться про акти, які безпосередньо впливають на умови діяльності адвокатів і якість надання ними професійної правничої допомоги.

11:42 Пн 06.04.26 609
Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ

Видання

Бюлетень Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики…

Комітет медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ підготував бюлетень за січень - березень 2026 року.

10:11 Пн 06.04.26 323
Адвокати вже працюють у бригадах: старт пілоту «Адвокат+» у зоні бойових дій

Захист військових

Адвокати вже працюють у бригадах: старт пілоту «Адвокат+» у зоні…

Цього тижня відбулися перші виїзди адвокатів безпосередньо до підрозділів у зоні бойових дій в межах виконання рішення Комітету НААУ з питань захисту постраждалих від збройної агресії про започаткування проекту «Адвокат+».

15:20 Пт 03.04.26 2898
Тимчасовий захист і працевлаштування у Чехії: адвокатка пояснила умови

Підтримка

Тимчасовий захист і працевлаштування у Чехії: адвокатка пояснила…

Отримання тимчасового захисту у Чехії дає українцям не лише право на легальне перебування, а й відкриває доступ до низки соціальних і трудових гарантій. Але на практиці важливо розуміти існуючі правила.

12:46 Пт 03.04.26 590

Вестник:№3 березень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл