Адвокати пояснили важливість захисту інтелектуальної власності в оборонній сфері | НААУ

Адвокати пояснили важливість захисту інтелектуальної власності в оборонній сфері

Навчання
11:13 Пн 19.02.24 3850 Переглядів
Версія для друку

Сьогодні ЗСУ потребують постійного оснащення не лише відремонтованим чи відновленим озброєнням, але й новітніми одиницями військової техніки. Тож питання інтелектуальної власності перетворюється на критично важливе як для підприємств ОПК, так і для держави.

Про організацію патентно-ліцензійної, винахідницької та раціоналізаторської роботи нещодавно говорили  на інструкторсько-методичному занятті в Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту, яка діє в системі Міністерства оборони України.

Участь у заході взяли голова Комітету НААУ з питань захисту прав людини Ганна Колесник, член Ради цього комітету, старший офіцер воєнно-наукового відділу Адміністрації Держспецтрансслужби Ігор Свєтлічний та голова Комітету інтелектуальної власності Ради адвокатів Київської області Олег Чернобай.

І.Свєтлічний нагадав положення основних документів, які на відомчому рівні регламентують цей напрям діяльності:

  • Положення про  патентно-ліцензійну, винахідницьку та раціоналізаторську роботу в системі Міністерства оборони України (наказ МО від  20.09.2022 № 287)
  • Методичні рекомендації про порядок складання, подачі і розгляду заяви на раціоналізаторську пропозицію (наказ Держпатенту від 27.08.95 № 131).
  • Форма заяви на рацпропозицію ІВ-5, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 10.08.2004 № 469.

Юрист розповів, що заяви на раціоналізаторські пропозиції розглядаються комісією на предмет новизни та корисність протягом тридцяти днів. За потреби рацпропозиція передається для додаткового аналізу та експертного висновку. Після визнання пропозиції раціоналізаторською та прийняття її до використання кожному зі співавторів видається свідоцтво.

І.Свєтлічний окремо звернув увагу, що військовослужбовці-автори найбільш цінних винаходів, створених під час виконання службових обов’язків, а також раціоналізаторських пропозицій можуть (у разі потреби їх участі у розробленні та перевірці пропозицій) бути тимчасово звільнені від виконання своїх службових обов’язків з дозволу начальника на термін до 30 діб.

«Інтелектуальна власність, як і будь-який інший вид власності, часто є об'єктом протиправних дій з боку третіх осіб і відповідно потребує правового захисту. При цьому особливої уваги потребує захист прав на такі об’єкти інтелектуальної власності, що можуть слугувати цілям оборони держави», - зауважила Г.Колесник.

Приклад важливості захисту інтелектуальної власності в оборонній сфері навела Г.Колесник, пославшись на справу № 757/11406/20-ц.

Бронетанковий завод у 2016 році отримав свідоцтво про реєстрацію нічного прицілу, який був допущений до експлуатації у ЗСУ. Через два роки Мінекономіки видало патент на корисну модель, пов’язану із цим приладом. І на підставі патенту власник права на використання моделі почав вимагати від заводу припинити використовувати у будь-який спосіб об`єкт його інтелектуальної власності. І це поставило під загрозу зупинення ремонтні роботи при виконанні оборонного замовлення для Міністерства оборони України.

Але на підприємстві встановили порушення міністерством умов надання правової охорони, оскільки сукупність ознак моделі була загальнодоступною у світі до дати подання заявки. Тож завод у березні 2020 року звернувся до суду з позовом  про визнання патенту недійсним.

Суди всіх інстанцій стали на бік позивача. Ключовим у справі став висновок експерта, який дійшов висновку, що на дату подання заявки на винахід за патентом України були відомі всі ознаки формули корисної моделі за патентом України, тому корисна модель за патентом не відповідає умові патентоздатності «новизна».

При цьому доказів, які б спростовували правильність та повноту цього висновку, відповідач суду не надав і не заявляв клопотання про призначення у справі експертизи об`єкта інтелектуальної власності.

Також в ході заходу його учасники визначили перспективи розвитку винахідництва, організації роботи гуртків з винахідництва на кафедрі військової підготовки спеціалістів Держспецтрансслужби та дослідили особливості оформлення патентів України на корисні моделі та службові винаходи військовослужбовців.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 159

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 1844

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 1910

Законодавство

Місцеве самоврядування: огляд останніх законодавчих новел

З жовтня 2023 року по березень 2024 року розроблено та прийнято велику кількість законодавчих актів, що стосуються вирішення стратегічних завдань державних органів та органів місцевого самоврядування. Більшість з них пов’язані з подоланням наслідків воєнних дій в Україні.

11:34 Чт 11.04.24 1967

Дискусія

Усиновлення дітей за кордоном прокоментувала голова Комітету НААУ

Національне законодавство надає перевагу усиновлення українським громадянам. Разом із тим, коли вичерпано такі можливості, дітей можуть усиновити і іноземці. В умовах повномасштабного вторгнення, коли чимало дітей опинилися за кордоном, питання набуло особливого значення.

16:12 Ср 10.04.24 3230

Законодавство

Економічне бронювання краще за невизначеність, - голова Комітету…

Концепція економічного бронювання військовозобов’язаних працівників українськими підприємствами, яку мають утілити у проекті Закону №10449 про посилення мобілізації, покликана збільшити надходження коштів для потреб армії. Чого від неї чекати?

14:54 Ср 10.04.24 4139

Різне

Повідомлення про розгляд позову у справі № 640/1859/22

НААУ повідомляє про те, що Київський окружний адміністративний суд прийняв до нового розгляду позовну заяву в адміністративній справі № 640/1859/22 за позовом Плескача В`ячеслава Юрійовича до Недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» в особі Ради адвокатів України, за участю третьої особи Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.

13:47 Вт 09.04.24 4690

Cудова практика

Хай спробують, а ми подивимось, - заступник голови ВС про…

«Якщо йдеться про те, чи можуть адвокати використовувати штучний інтелект для того, щоб створювати документи, які вони подадуть у судовому процесі, то, мабуть, тільки практика буде критерієм істини».

13:12 Вт 09.04.24 3548

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл