Звуження обсягу незалежності інституту адвокатури підриває справедливість судочинства - думка | НААУ

Звуження обсягу незалежності інституту адвокатури підриває справедливість судочинства - думка

Дискусія
14:35 Пт 17.11.23 8736 Переглядів
Версія для друку

Затягування судових процесів адвокатами через зловживання правами, зокрема у кримінальних справах, є штучно створеною, надуманою проблемою. І схоже, що у такий спосіб сьогодні намагаються відвернути увагу суспільства від реальних проблем судової системи.

Таку думку висловила голова Комітету НААУ з питань кримінального права і процесу Анжеліка Моісєєва у зв’язку із обговоренням на XII Судовому форумі теми відповідальності правників, як складової судової реформи.

Нагадаємо, з метою пришвидшення розгляду судами справ пропонується притягати адвокатів до відповідальності за так зване зловживання процесуальними правами. Йдеться про штрафування безпосередньо суддями (проект закону №5661) або ж констатацію ними факту зловживання, замість встановлення ознак проступку, та передачі відповідної ухвали для формального виконання дисциплінарними органами адвокатури (проекти раніше представлялися народним депутатом Денисом Масловим).

Сьогодні питання оцінки неналежної поведінки адвокатів віднесено до виключної компетенції органів адвокатури. Тож пряме втручання у їх діяльність є посяганням на один із принципів адвокатури – незалежність. І якщо судді в ході реформ виборюють свою незалежність, яку вважають необхідною умовою доброчесності, то наскільки виправданою для завдань судочинства буде звуження обсягу незалежності інституту адвокатури?

На це питання від видання «Закон і Бізнес» дали свої відповіді Голова ВС Станіслав Кравченко та сам Д.Маслов.

«Контекст незалежності адвокатури порівняно із судовою владою - взагалі не пам’ятаю, щоб колись співставляли, - зізнався С.Кравченко. - Це дійсно дуже серйозні, очевидні речі. Адвокати прив’язані до суддів, як до системи. Так склалося історично. І система правосуддя буде працювати ефективно тільки тоді, коли всі дійсно незалежні».

Разом із тим, на думку очільника судової системи, незалежність не є абсолютом. «Ви поставили питання доброчесності і незалежності. Так, воно дійсно є. І я завжи, як суддя, сповідую ці речі, пишаюся цим. Завжди акцентую, що всі повинні бути незалежні. Але ми маємо бути високопрофесійними, порядними, незалежними від корупції, від інших факторів. І це треба оцінювати виключно в цьому контексті. Це стосується всіх – і адвокатської спільноти, і суддівської», - наголосив С.Кравченко.

Сам Д.Маслов, який також виступав одним із спікерів на заході, нагадав положення проектів та акцентував увагу, що  адвокатів цікавить питання відповідальності адвокатів за невиконання процесуальних обов’язків. Але, на його думку, запобіжником від зловживань з боку суддів потенційним правом накладати стягнення або встановлювати факт порушень, є можливість оскарження ухвал до апеляції та подання скарг до ВРП. «Я так і бачу, що суддя сидить і тільки і думає, як скласти на адвоката дисциплінарну скаргу і ухвалу про грошове стягнення, яка підлягає апеляційному оскарженню», - іронізує нардеп.

Він заявив, що вважає законопроект № 5661 дуже потрібним. «Чи потрібно попрацювати над формулюванням? Можливо. Ми у Комітеті з правоохоронної діяльності розглянемо це питання для балансу діяльності слідчих суддів, суддів», - пообціяв Д.Маслов.

А.Моісєєва наводить у зв’язку із порушеною проблемою декілька аргументів.

«Існує безліч причин, через які в Україні існує проблема тривалого розгляду кримінальних справ. І більшість з них прямо пов’язана із діяльністю самих суддів, які за законом зобов’язані організувати розгляд справи у розумні строки, - зауважила адвокат. – Втім, з тих або інших причин вони не можуть (або не хочуть) це робити».

Голова профільного комітету ставить у зв’язку із цим такі риторичні запитання. Чому засідання в окремих справах призначаються раз на місяць, при цьому слухання триває кілька годин? При цьому обвинувачені утримуються під вартою. Згадайте самопідрив Ігоря Гуменюка у Печерському районному суді Києва влітку цього року. Що заважає суддям суворо дотримуватися форми і строків, закріплених у КПК, може побоювання апеляції, яка часто ігнорує принцип правової визначеності? Ми в суді забезпечуємо принцип змагальності і виходимо із представлених доказів, чи підігруємо стороні обвинувачення, яка не впоралася зі своєю роботою?

«Також незрозуміло, що сьогодні заважає судді застосовувати заходи реагування на процесуальну поведінку сторін, які вже закріплені процесуальним законом. Судді мають достатні повноваження відхиляти заяви і клопотання, - звертає увагу А.Моісєєва. - Якщо є поважні причини для перенесення засідання, то це право повинно бути реалізоване. Якщо причини не поважні – тоді, звісно ознаки дисциплінарного проступки і розгляд у КДКА, як це також передбачено законом. Але можливо «зловживання» адвокатів заважають пришвидшити суддівський конвеєр, якому бракує часу на ретельний розгляд справи відповідно до встановлених процесуальних норм?».

Ще однією глобальною проблемою у судовій системі адвокат уважає кадровий голод. «За даними ВККС, нещодавно озвученими її головою Романом Ігнатовим, сьогодні існує 560 вакансій у загальних судах та 532 вакансії – в апеляційних, - нагадала А.Моієсєєва. – Очевидно, що за такої кількості незаповнених місць судова система не здатна вчасно і якісно розглядати судові справи. Тож адвокати у цьому контексті відходять на десятий план. Тож затягування ними судових процесів через зловживання правами є штучно створеною, надуманою проблемою. І схоже, що у такий спосіб сьогодні намагаються відвернути увагу суспільства від реальних проблем судової системи».

Такий підхід голова комітету НААУ вважає небезпечним для усієї системи судочинства. «Фактично сьогодні активно пропонується розшити повноваження суддів щодо реагування на так звані зловживання правами. Але якщо адвокат діє в рамках закону, то про яке зловживання може йтися, - задає вона запитання. – З іншого боку, реалізуючи повноваження протидіяти зловживанням, чи не стане сам суддя зловживати при цьому? Ми прагнемо пришвидшити процес, але при цьому створюємо додаткові підстави для його подальшого затягування. При цьому, втручаючись у повноваження дисциплінарних органів, реформатори звужують обсяг незалежності інституту адвокатури. А це вже підриває справедливість судочинства».

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Законодавство

Заборона демонтажу електрокомунікацій: про що забули нардепи

В умовах війни, коли від швидкості отримання інформації часто залежить життя громадян, особливого значення набуває функціонування електронних комунікаційних мереж. Тому випадки їх свавільного демонтажу мають бути усунуті. Але крім законодавчої заборони, також повинна бути і відповідальність.

17:36 Чт 20.06.24 3655

Законодавство

Закон про критерії малозначних спорів прийнято

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах» (проект №11026 від 19.02.2024).

16:41 Чт 20.06.24 4012

Законодавство

Ухилянтам пом’якшать покарання. Чому це правильно пояснили в НААУ

У санкції статті 336 (Ухилення від призову на військову службу) Кримінального кодексу, яка сьогодні передбачає лише позбавлення волі від трьох до п’яти років, можуть з’явитися штраф, а також громадські та виправні роботи.

16:58 Ср 19.06.24 5485

Законодавство

Доплати місцевим службовцям за рахунок грантів: складне, але…

Потреба у створенні інструментів фінансового заохочення публічних представників, які можуть працювати над залученням грантових та інвестиційних коштів на місцевому та регіональному рівні впирається у обмеження на додаткові виплати, передбачені реформою публічної служби в Україні.

12:13 Ср 19.06.24 5473

Дискусія

Як змінився ринок юридичних послуг розповів голова Комітету НААУ

Ситуація на ринку юридичних послуг, якщо порівнювати із 2022 роком, значно покращилась. Водночас, не спостерігається і значного дефіциту правників.

15:57 Вт 18.06.24 6785

Законодавство

Коли в Україні зʼявиться Містобудівний кодекс?

Робоча група при Комітеті ВР з питань державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування провела публічні обговорення, розробила пропозиції та розпочала підготовку Концепції Містобудівного кодексу України.

14:43 Вт 18.06.24 6809

Доступ до професії

Нюанси відповідальності за несвоєчасне підвищення кваліфікації…

Невиконання адвокатом вимог з підвищення кваліфікації є триваючим дисциплінарним проступком. Він припиняється або отриманням відповідного електронного сертифікату (що підтверджує виконання вимог), або притягненням особи, винної у невиконанні професійного обов’язку, до дисциплінарної відповідальності.

17:36 Пт 14.06.24 11976

Дискусія

Як захистити права добросовісних набувачів у спорах про повернення…

Осіб, які придбали майно у власників, що не мали права на відчуження цього майна, називають «добросовісними набувачами». Як захистити їхні права у категорії спорів про повернення цього майна у державну власність?

11:58 Чт 13.06.24 11599

Вестник:№ 5 травень 2024 -;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл