За умов кадрової кризи і відсутності руху профільних законопроектів доцільно відновити попередній склад ВККС – учасники Національної дискусії | НААУ

За умов кадрової кризи і відсутності руху профільних законопроектів доцільно відновити попередній склад ВККС – учасники Національної дискусії

Законодавство
18:28 Пн 30.11.20 1677 Переглядів
Версія для друку

Кадрова криза в судовій системі стає більш гострою, і наразі оперативним її вирішенням може стати відновлення складу ВККС, повноваження якого було припинено в 2019 році.

Таку ідею обговорили під час другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова наголосила на тому, що нестача суддів першої та апеляційної інстанцій ускладнює роботу адвокатів та обмежує право громадян на судовий захист.

Цю ситуацію спричинено тим, що з 2014 року законодавство встановлює усе більш жорсткі фільтри для кадрового відбору і кваліфікаційного оцінювання суддів. Наразі подальше впровадження нових фільтрів може свідчити про наміри свідомого знищення судової системи як такої. Навіть призначення молодих суддів не зможе зупинити негативні тенденції у судовій системі, адже за відсутності наставництва професійний рівень судочинства очікувано знизиться.

Відтак, вирішити цю кадрову проблему можна як запропонувавши суддям у відставці повернутися до здійснення правосуддя із збереженням для них грошової винагороди, так і відновивши останній склад ВККС.

«Навіть якщо завтра ВРП прийме рішення, і президент видасть указ про призначення, це будуть молоді судді. Вони прийдуть у стіни судів, де досвідчених суддів немає, і ми будемо мати «проблему молодих суддів». До того часу, коли буде відновлено законодавство, потрібно все ж таки вирішити питання і запропонувати суддям, які пішли у відставку, повернутися в суди. Для цього їм гарантувати, щоб грошова винагорода була не менша, ніж та, з якою вони пішли у відставку. Це була б гарантія для суддів, щоб вони були зацікавлені повернутися, і ми б хоча б половину вакантних місць могли б наповнити. Тоді наші громадяни отримали б судовий захист, і здійснювалося би правосуддя», - сказала Голова НААУ.

Також Лідія Ізовітова наголосила на тому, що доцільно відновити повноваження останнього складу ВККСУ. Робота ВККС була припинена з моменту набуття чинності закону №193-ІХ «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування» у листопаді 2019 року.

«Можливо, потрібно подумати з приводу складу ВКСС, якому чомусь замість продовжити повноваження до формування нового складу, ці повноваження перервали. Це не зовсім відповідає і європейським стандартам, і конституційному процесу», - сказала Голова НААУ. Вона наголосила на тому, що наразі складно оцінити, коли буде прийнято законопроект, за яким буде сформовано новий склад ВККС. Власне, законопроект №3711 направлений на повторне перше читання. «Законопроект повернуто в комітети, і робота над ним починається з початку. Ми не знаємо, коли його буде прийнято, тому пропозиція більш-менш слушна», - додала Голова НААУ.

Голова Комітету НААУ з питань верховенства права Марина Ставнійчук, аналізуючи наслідки постійного внесення змін до законодавства про судоустрій, підтвердила, що відновлення діяльності ВККСУ в її останньому складі доцільно. «Якщо сьогодні потрібно поновити склад ВКСС, то давайте робити це. Веніційська комісія фактично на цьому наполягає: вона сьогодні пропонує вжити оптимальних заходів і дати можливість системі запрацювати, а вже потім дивитися, що системно зробити, щоб це можна було оцінювати як реальне реформування», - вважає Марина Ставнійчук.

«А чому зараз не поставити питання про відновлення діяльності складу ВККС, який мав місце до припинення повноважень? В цьому вбачається і певна соціальна справедливість, тому що в свій час цим рішенням перекреслено і рішення З’їзду адвокатів України. Треба відновити діяльність, поки не буде узгоджена позиція з формування складу ВККС, яка в подальшому і буде працювати. Тим більше, законопроект №3711 не є панацеєю, він точково вирішить проблему», - зазначив Голова Комітету з питань БПД Олександр Дроздов.

Із тезою про відновлення ВККСУ також погодилися представники органів адвокатського самоврядування регіонів, які взяли участь у національній дискусії. Так, голова Ради адвокатів Волинської області Галина Руденко підтвердила, що і ВККС, і суддів у відставці доцільно повертати, оскільки вирішення проблеми доступу до правосуддя наразі неможливо отримати швидко в ході законотворчого процесу.

Нагадаємо, 30 листопада відбувається друга національна дискусія «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Співорганізаторами заходу є НААУ та Вища рада правосуддя. До порядку денного дискусії внесено стратегічні питання реалізації судової реформи, роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, конституційні аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування.   

Популярні новини

Законодавство

Якщо строк розслідування закінчився, справа має бути закрита, -…

Міністерство юстиції в рамках приведення законодавства до стандартів ЄС опрацьовує ідею скасування однієї з підстав закриття кримінального провадження, а саме - закінчення строку досудового розслідування. У НААУ попереджають про порушення прав підозрюваного.

15:52 Пт 12.04.24 266

Дискусія

Підготовче судове засідання: поради адвокатам

Щодня відбуваються десятки підготовчих судових засідань у кримінальних справах, в абсолютній більшості яких беруть участь адвокати. Принципово важливим є те, щоб кожен захисник, який залучається до підготовчого судового засідання, усвідомлював значення такої стадії процесу та вмів ефективно підготувати себе та клієнта до участі в ньому.

16:41 Чт 11.04.24 1940

За кордоном

Як оформити паспорти українцям в Північній Ірландії? (вебінар)

Громадяни України, які через війну тимчасово перебувають в Північній Ірландії, можуть записатися на прийом до консульських установ в межах консульського округу в місті Единбург. Там надаються послуги з оформлення паспортного документа, реєстрації народження дитини, продовження дії паспорта та отримання проїзного документа для повернення в Україну.

13:26 Чт 11.04.24 2007

Законодавство

Місцеве самоврядування: огляд останніх законодавчих новел

З жовтня 2023 року по березень 2024 року розроблено та прийнято велику кількість законодавчих актів, що стосуються вирішення стратегічних завдань державних органів та органів місцевого самоврядування. Більшість з них пов’язані з подоланням наслідків воєнних дій в Україні.

11:34 Чт 11.04.24 2068

Дискусія

Усиновлення дітей за кордоном прокоментувала голова Комітету НААУ

Національне законодавство надає перевагу усиновлення українським громадянам. Разом із тим, коли вичерпано такі можливості, дітей можуть усиновити і іноземці. В умовах повномасштабного вторгнення, коли чимало дітей опинилися за кордоном, питання набуло особливого значення.

16:12 Ср 10.04.24 3345

Законодавство

Економічне бронювання краще за невизначеність, - голова Комітету…

Концепція економічного бронювання військовозобов’язаних працівників українськими підприємствами, яку мають утілити у проекті Закону №10449 про посилення мобілізації, покликана збільшити надходження коштів для потреб армії. Чого від неї чекати?

14:54 Ср 10.04.24 4249

Різне

Повідомлення про розгляд позову у справі № 640/1859/22

НААУ повідомляє про те, що Київський окружний адміністративний суд прийняв до нового розгляду позовну заяву в адміністративній справі № 640/1859/22 за позовом Плескача В`ячеслава Юрійовича до Недержавної некомерційної професійної організації «Національна асоціація адвокатів України» в особі Ради адвокатів України, за участю третьої особи Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України.

13:47 Вт 09.04.24 4693

Cудова практика

Хай спробують, а ми подивимось, - заступник голови ВС про…

«Якщо йдеться про те, чи можуть адвокати використовувати штучний інтелект для того, щоб створювати документи, які вони подадуть у судовому процесі, то, мабуть, тільки практика буде критерієм істини».

13:12 Вт 09.04.24 3552

Вестник:№3 березень 2024 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Стратегія НААУ 2021-2025;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
АНАЛІЗ ПОРУШЕНЬ ПРАВ ТА ГАРАНТІЙ;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл