Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни - Законодавство забороняє притягнення адвоката до відповідальності за його висловлювання у справі – позиція РАУ

Законодавство забороняє притягнення адвоката до відповідальності за його висловлювання у справі – позиція РАУ

Адвокатура 18:55 Чт 15.10.20 5050 Переглядів Версія для друку

Рада адвокатів України розглянула звернення суддів Вищого антикорупційного суду до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора щодо втручання у діяльність суддів.

Текст звернення суддів ВАКС опублікований на сайті ВРП, а також на офіційній сторінці Вищого антикорупційного суду на веб-ресурсі «Судова влада» 07.10.2020 року. Публікація має назву «ВАКС звернувся до ВРП та Генерального прокурора щодо втручання у діяльність суддів учасниками справи про завдання збитків ДП НАЕК «Енергоатом» та ДП «Схід ГЗК».

Зокрема, судді вбачають тиск на них в тому, що адвокати публічно коментують перебіг судового розгляду у ЗМІ та соціальних мережах, хоча ці засідання відбуваються з відеотрансляцією у відкритому для широкого загалу доступі.

Члени РАУ в ході обговорення цієї тези неодноразово зазначили, що заборони надавати такі коментарі законодавством не передбачено. Більше того, адвокат зобов’язаний надавати захист будь-якими передбаченими законом способами. Публічний компонент є логічним елементом захисту в резонансній справі, яка перебуває у стадії розгляду. Засідання у цій справі, окрім того, що проводяться у відкритому режимі  відеотрансляції, активно коментуються журналістами, громадськими активістами – на користь обвинувачення.

«Ніхто не може критикувати судові рішення, але чи є така заборона на судове провадження? Провадження – це процедура, і жодний закон не містить жодних пересторог, що його не можна коментувати. Судові провадження у пресі можуть коментуватися», - наголосила Голова РАУ Лідія Ізовітова.

У своїй позиції РАУ наводить положення міжнародно-правових документів щодо права на захист та права на вільне висловлювання поглядів.

Також, згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Цим конституційним положенням відповідають приписи Цивільного кодексу України, якими встановлено, що фізична особа має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію (абз. 1 ч. 1 ст. 302).

«Таким чином, висловлення адвокатом своєї думки, в тому числі й оціночних суджень щодо окремих складових своєї професійної діяльності, є конвенційним та конституційним правом, реалізація якого також за загальним правилом не може ставитись йому у вину. Крім цього, однією з гарантій адвокатської діяльності, що визначена п. 15 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є заборона притягнення адвоката до відповідальності за його висловлювання у справі, в тому числі ті, що відображають позицію клієнта, заяви у засобах масової інформації, якщо при цьому не порушуються професійні обов’язки адвоката», - ідеться у документі.

Тобто, ініціювання будь-яких заходів реагування на висловлювання адвоката, в тому числі й наведені у засобах масової інформації, не тільки є порушенням окреслених вище прав адвоката як людини, а й порушенням гарантій його професійної діяльності, закріплених у профільному законі.

 

 

Популярні новини

Вестник:Річний звіт НААУ 2020;
№4 квітень 2021 - Вісник;
Партнерська програма 2020;
Звіт НААУ про порушення 2014-2018;
Навчальні продукти для адвокатів;
Про НААУ Вісник;
Стратегія розвитку НААУ до 2020;
НеВестник 4

Будьте проінформовані

Залишайтеся в курсі останніх новин, публікацій та заходів нашої організації, а також отримуйте актуальні правові огляди з коментарями юристів

Subscribe to our mailing list

* indicates required

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл

НААУ вітає Вас на новому сайті!

Ця онлайн-платформа розроблена відповідно до структури глобального корпоративного сайту та сприяє кращому розумінню компетенції та напрямків діяльності Національної асоціації адвокатів України (НААУ). Сайт демонструє наше прагнення відповідати найвищим інформаційним стандартам сучасності. За його допомогою асоціація має змогу активно взаємодіяти із кожним користувачем.
Запрошуємо почати ознайомлення з порталом

Дізнатись що нового? Почати користування