"Підтримка ментального здоров'я українських адвокатів під час війни" детальніше за посиланням

Для лобістів пропонують статус незалежної професійної діяльності

Дискусія
14:39 Пт 17.07.26 663 Переглядів
Версія для друку

Фізичним особам, які здійснюють лобіювання, пропонують надати статус суб’єктів незалежної професійної діяльності. Для цього необхідно змінити Податковий кодекс, профільний закон, а також визначити особливості оподаткування професійних доходів і витрат лобістів.

Відповідні пропозиції обговорили на засіданні Комітету НААУ з питань лобіювання за участю представників Державної податкової служби та Державної регуляторної служби.

Голова Комітету Олексій Шевчук пояснив, що лобістська діяльність, хоча й здійснюється офіційно та має комерційний характер, однак для фізичних осіб не передбачено спеціального професійного і податкового статусу. На його думку, однією з можливих моделей є здійснення такої діяльності самозайнятою особою за аналогією з адвокатською практикою.

Розвиваючи цю позицію, адвокат Євгеній Стрижак відзначив, що діяльність лобіста передбачає професійні витрати, тому оподаткування чистого доходу краще відображатиме реальний економічний результат, ніж оподаткування валового доходу, зокрема за моделлю третьої групи спрощеної системи. За його словами, фізична особа — лобіст надає інтелектуальні, консультаційні та представницькі послуги, працює самостійно і на власний ризик. Це дає підстави розглядати лобіювання як незалежну професійну діяльність поряд з іншими видами професійної практики, передбаченими податковим законодавством.

Для реалізації такого підходу було запропоновано доповнити визначення незалежної професійної діяльності у статті 14 Податкового кодексу особами, які здійснюють лобіювання. Одночасно Закон «Про лобіювання» необхідно буде доповнити положенням, за яким фізична особа — лобіст є суб’єктом незалежної професійної діяльності.

Представник ДПС — директор Департаменту оподаткування фізичних осіб Володимир Кизима — уточнив, що за чинним законодавством лобіст може зареєструватися як ФОП, обравши загальну систему оподаткування або третю групу спрощеної системи. Обмежень для використання КВЕД 70.21 «Діяльність у сфері зв’язків із громадськістю» на третій групі наразі немає. Водночас для визнання лобістів суб’єктами незалежної професійної діяльності дійсно необхідні зміни до Податкового кодексу. Відповідні пропозиції мають бути направлені через Міністерство фінансів, яке формує державну податкову політику, після чого ДПС зможе долучитися до їх опрацювання.

«Сьогодні надзвичайно важливо сформувати збалансовану, прозору та зрозумілу модель оподаткування, яка відповідатиме особливостям професійної діяльності суб’єктів лобіювання та сприятиме розвитку цивілізованого ринку лобізму в Україні. У зв’язку з цим закликаємо всіх колег — адвокатів, які здійснюють або планують здійснювати лобістську діяльність, надати свої пропозиції щодо бажаної системи оподаткування», — прокоментував результати засідання О.Шевчук.

Пропозиції просять надсилати до 1 серпня. Комітет планує узагальнити їх і врахувати під час підготовки окремого проєкту змін до Податкового кодексу, який буде направлено Мінфіну, ДПС, Державній регуляторній службі та профільному парламентському комітету. Учасники засідання також урахували, що зміни до Податкового кодексу повинні оформлюватися окремим законом і не можуть бути об’єднані з положеннями щодо професійного статусу та гарантій лобістів.

Аби першим отримувати новини адвокатури, підпишіться на канал Національної асоціації адвокатів України у Telegram.

Популярні новини

Заступник міністра пояснив, як співпраця із НААУ посилює правовий захист ветеранів

Захист військових

Заступник міністра пояснив, як співпраця із НААУ посилює правовий…

Мінветеранів розвиває системну співпрацю з Національною асоціацією адвокатів України для посилення правового захисту ветеранів. Сторони вже підготували спільні методичні матеріали, а пропозицію Міністерства щодо спрощення пошуку адвокатів, які працюють із ветеранською тематикою, розгляне Рада адвокатів України.

19:25 Пт 14.08.26 653
Кібербезпека адвокатів: чим займатиметься новий Комітет НААУ

Дискусія

Кібербезпека адвокатів: чим займатиметься новий Комітет НААУ

У Національній асоціації адвокатів України відбулося перше засідання Комітету з питань кібербезпеки та віртуальних активів. Учасники визначили ключові напрями його роботи та секції, що ними опікуватимуться.

16:36 Пт 14.08.26 439
Збори, строки та практика ВС: видано бюлетень з інтелектуальної власності

Видання

Збори, строки та практика ВС: видано бюлетень з інтелектуальної…

Комітет НААУ з питань інтелектуальної власності підготував інформаційний дайджест за І півріччя 2026 року. У виданні зібрано нормативну базу за основними об’єктами ІВ, 20 законодавчих новел та добірку постанов Верховного Суду.

15:31 Пт 14.08.26 339
«Адвокат+» розширив роботу до 18 військових підрозділів

Захист військових

«Адвокат+» розширив роботу до 18 військових підрозділів

Проєкт Національної асоціації адвокатів України «Адвокат+», у межах якого за військовими підрозділами закріплюють адвокатів, поширив роботу на 18 підрозділів. Для нових учасників уже визначили фахівців, які мають розпочати консультації наступного тижня.

13:29 Пт 14.08.26 596
На Волині UNBA NextGen започаткував новий формат зустрічей адвокатів

Регіони

На Волині UNBA NextGen започаткував новий формат зустрічей адвокатів

Молодіжний комітет НААУ — UNBA NextGen спільно з Радою адвокатів Волинської області розпочали серію професійних зустрічей «Не кодексами єдиними». Першу з них присвятили історії волинської адвокатури XVI–XVIII століть.

14:26 Чт 13.08.26 466
Адвокатам підготували рекомендації щодо комунікації з ветеранами

Видання

Адвокатам підготували рекомендації щодо комунікації з ветеранами

Для адвокатів, їхніх помічників, адвокатських бюро й об’єднань та працівників, які організовують прийом, підготували Методичні рекомендації щодо етичної та безбар’єрної комунікації адвоката з клієнтами-ветеранами війни та членами їхніх сімей.

9:07 Чт 13.08.26 690
Чому плату за опалення нараховують за відсутності споживання

Дискусія

Чому плату за опалення нараховують за відсутності споживання

Плату за централізоване опалення можуть продовжувати нараховувати, навіть якщо власник не проживає у приміщенні та фактично не споживає теплову енергію. Для припинення нарахувань необхідно пройти процедуру відмови від послуги, яка є складною.

14:26 Ср 12.08.26 388
Дорожню карту у справах про СНПК підготували адвокатам

Видання

Дорожню карту у справах про СНПК підготували адвокатам

Комітет НААУ з питань гендерної політики підготував Дорожню карту у справах про сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.

9:17 Ср 12.08.26 603

Вестник:Адвокат+;
№6 червень 2026 - Вісник;
Міжнародна благодійна допомога для НААУ;
Доступ до адвокатської професії -;
Рекомендації щодо захисту професейних та;
Навчальні продукти для адвокатів;
НеВестник 4

Категорія

Надішліть файл із текстом публікації у форматі *.doc, фотографію за тематикою у розмірі 640х400 та Ваше фото.

Оберіть файл